Będą zmiany w monitoringu choroby szalonych krów
Dwanaście państw Wspólnoty poparło wniosek Łotwy o przyspieszenie rozpatrywania przez Unię możliwości wprowadzenia zmian w monitoringu tzw. choroby szalonych krów (BSE) w krajach UE - podaje FAMMU/FAPA.
Pomimo poparcia zaoferowanego przez Hiszpanię, Szwecję i Bułgarię, Komisja Europejska obiecała, że rozpatrzy ten wniosek do grudnia br. Łotwa już w marcu br. złożyła wniosek o możliwość wprowadzenia zmian w monitoringu BSE, z wprowadzeniem tych zmian od stycznia 2011 roku. Łotwa zwróciła się do Komisji o podwyższenie wieku zwierząt z 24 miesięcy do 48 miesięcy, których mięso jest obowiązkowo badane na obecność BSE.
Limit ten obowiązuje w 17 krajach Unii, co zdaniem Łotyszów wystawia ich na nierówną konkurencję. Łotwa podkreśla, że jak dotąd nie odnotowano na jej terytorium żadnego przypadku tzw. gąbczastej encefalopatii (TSE). Państwa członkowskie mogą złożyć wniosek o uproszczenie programu monitorowania BSE, jeżeli odpowiednie prawodawstwo UE, określające wymagania w zakresie kontroli BSE było w pełni stosowane, przez co najmniej sześć lat.
Ponadto trzeba otrzymać jeszcze pozytywną ocenę z unijnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Wszystkie testy laboratoryjne na obecność TSE przeprowadzone od 1997 roku do 1 maja 2004 roku na Łotwie dały wyniki negatywne.

KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!