Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Branża mięsna przeciwna podniesieniu opłat weterynaryjnych

 • Autor: ŁR, portalspozywczy.pl
 • Data: 27-05-2011, 13:55
Branża mięsna przeciwna podniesieniu opłat weterynaryjnych
Na fot. Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi

Rozporządzenie w sprawie podwyżek opłat dla lekarzy weterynarii zajmujących się badaniem zwierząt rzeźnych budzi sprzeciw Polskiej Federacji Branży Mięsnej. Przedstawiciele organizacji, wraz z reprezentantami Krajowej Rady Drobiarstwa i UPEMI, spotkali się w czwartek z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim, aby przedstawić swoje argumenty.

Inicjatorem spotkania był Krzysztof Borkowski, poseł PSL. Członkowie Polskiej Federacji Branży Mięsnej (w której skład wchodzą obecnie: Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP i Związek Polskie Mięso), oraz Krajowa Rada Drobiarstwa i Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego przekonywali Marka Sawickiego, że wysokie podwyżki dla lekarzy weterynarii są nieuzasadnione, oraz że mogą przełożyć się niekorzystnie na, już w tej chwili trudną, sytuację na rynku mięsa.

Jak dowiedział się portalspozywczy.pl po spotkaniu, przedstawiciele branży mięsnej zapowiadają dalsze działania przeciw rozporządzeniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (3)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • gratulacje. 26-06-2011, 07:05:
Zwyczajne Walne Zgromadzenie spółki PKM Duda postanawia zysk netto, osiągnięty przez spółkę w roku obrotowym 2010, w wysokości 9.660.000 zł przeznaczyć w całości na kapitał zapasowy. -Gratulujemy branży mięsnej pomimo wzrostu opłat .
 • producent drobiu 10-06-2011, 09:25:
Droga redakcjo,
Co ma piernik do wiatraka. Czy w ten sposób chcecie zdyskredytowac słuszne postulaty całej !!!!!!!!!!!!!!!! branży mięsnej dotyczące ogromnego wzrostu opłat weterynaryjnych. Dlaczego to co może wbudzac niepokój /byc może słuszny/ znalazło się w komentarzu do tego artykułu.
Jesteście beznadziejni.
 • Pan Poseł pro publico bono 06-06-2011, 09:22:
Wydarzenia
Piątek, 05. Listopad 2010 16:32
Dowiedzieliśmy się ile milionów dotacji otrzymał w ostatnich latach poseł Krzysztof Wawrzyniec Borkowski - właściciel m.in. Zakładu Mięsnego Mościbrody.
Krzysztof Wawrzyniec Borkowski jest czołowym działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dziś jest posłem. Wcześniej był senatorem, a kiedy nie zasiadał w parlamencie, był radnym, a nawet wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Naszej redakcji udało się dotrzeć do informacji, ile w tym czasie (w ciągu ostatnich lat) otrzymał pieniężnych dotacji na swój biznes. Bo poseł Borkowski jest też, a może przede wszystkim, znanym w naszym regionie biznesmenem.
Dotacje te, choć nazywane są unijnymi, w lwiej części przyznawane są przez samorząd województwa. Na czele tego samorządu od lat utrzymuje się marszałek Adam Struzik. Partyjny kolega posła z PSL. Członkowie tej, z nazwy chłopskiej, partii rządzą także w "rolniczych" agencjach. Te też przyznają dotacje.
Mościbrody…
Ustaliliśmy, że poseł Krzysztof Borkowski jest właścicielem, bądź współwłaścicielem co najmniej czterech firm. Zaczynał od Zakładu Mięsnego Mościbrody. Następnie powstawały: Dworskie Smaki, Gospodarstwo Rybackie i Zakład Drobiarski w Stasinie w gminie Paprotnia. Wszystkie te firmy korzystały z olbrzymich dotacji unijnych. Niestety, dokładne informacje mamy tylko co do dwóch z nich.
Zacznijmy od Zakładu Mięsnego Mościbrody. W latach 2004 - 2008 firma ta otrzymała łącznie prawie 11 milionów złotych z tzw. środków pomocowych (program SAPARD i fundusze strukturalne).
… i inne
Zakład Drobiarski w Stasinie to ostatnie biznesowe "dziecko" pana posła. W 2008 roku dostał ponad 4 miliony 200 tysięcy złotych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Nie udało się nam ustalić ile pieniędzy otrzymała Gospodarstwo Rybackie i ulokowana w zabytkowym dworze firma Dworskie Smaki. Jednak sam Krzysztof Borkowski twierdzi, że "większość inwestycji, w tym remont budynków) została dokonana w oparciu o dofinansowanie z funduszy strukturalnych". Mamy więc podstawy przypuszczać, że w tym przypadku również chodzi o grube miliony złotych.
Mamy nadzieję, że sam pan poseł poinformuje naszą redakcję, jakie to były sumy. Chodzi przecież o społeczne, unijne pieniądze, które wielu nazywa państwowymi. Mamy prawo wiedzieć jak zostały rozdysponowane. Tym bardziej, że ich beneficjentem jest osoba publiczna.
Od autora:
Nie twierdzę, że piastowane przez posła Borkowskiego i jego kolegów zaszczytne funkcje w jakikolwiek sposób pomogły mu w pozyskaniu społecznych pieniędzy na rozwój prywatnego biznesu. Twierdzę, że mu nie zaszkodziły. Sprawa ma jednak także aspekt moralny. Pytam więc: Czy o "państwowe" dotacje powinien się ubiegać owego państwa reprezentant? To wszak zawsze budzi różne domysły. Tak, jak w opisywanym w Życiu Siedleckim kilka tygodni temu biznesie żony ministra Sawickiego.
Poseł Krzysztof Borkowski ma wpływ na obsadę stanowisk w aparacie biurokratycznym. Ma przemożny wpływ na tworzenie list kandydatów na radnych z Polskiego Stronnictwa Ludowego w zbliżających się wyborach. Głosujmy więc na nich. I miejmy nadzieję, że tak, jak poseł Borkowski, oni też umieją zadbać o własne interesy. A jak oni będą mieli, to i nam się będzie żyło lepiej. Życie Siedleckie z 29 października

Zobacz wszystkie komentarze (3)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (12 131) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH