Credit Agricole: Spadek opłacalności produkcji mleka negatywny dla cen wołowiny
Wysokie ceny mleka ograniczają podaż wołowiny z branży mleczarskiej. Jednocześnie mamy do czynienia z silnym popytem na polską wołowinę wśród jej głównych importerów. Wzrost popytu obserwowany jest również w przypadku polskiej wołowiny pochodzącej z uboju rytualnego (m.in. ze strony Izraela oraz Turcji) - czytamy we wiosennej edycji "AgroMapy" Credit Agricole Bank Polska S.A.

-
Źródło
Analitycy Credit Agricole prognozują, że w kolejnych miesiącach obserwowany będzie łagodny spadek cen skupu bydła wraz z rosnącą podażą wołowiny z branży mleczarskiej.
- Mimo to ceny pozostaną najprawdopodobniej na wysokich na tle historycznym poziomach. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza są trwałość światowego popytu na wołowinę oraz ewentualne wprowadzenie zakazu uboju rytualnego w Polsce, który oddziaływałby w kierunku powstawania nadpodaży na krajowym rynku - czytamy w analizie.
Od stycznia do listopada 2017 r. wartość polskiego eksportu wołowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) zwiększyła się o 18,3% r/r wobec spadku o 3,8% w analogicznym okresie 2016 r. Obserwowany jest jednocześnie wzrost udziału krajów pozaunijnych w strukturze polskiego eksportu wołowiny.
Cena skupu żywca wołowego wyniosła w styczniu 6,58 zł/kg (wzrost o 4,3% r/r). W tym samym czasie cena pasz dla bydła wyniosła 1,63 zł/kg (wzrost o 15,5% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w styczniu na poziomie 4,05 wobec 4,48 przed rokiem, sygnalizując pogorszenie opłacalności w ujęciu rocznym.
Po uwzględnieniu sytuacji na światowym i krajowym rynku wołowiny, a także wzorca sezonowości Credit Agricole prognozuje, że cena skupu żywca wołowego w Polsce na koniec 2018 r. wyniesie ok. 6,25 zł/kg.
