Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Decyzja ws. uboju religijnego budzi optymizm branży mięsnej

 • Autor: Łukasz Rawa, portalspozywczy.pl
 • Data: 10-12-2014, 14:41
Decyzja ws. uboju religijnego budzi optymizm branży mięsnej
Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego (fot. PTWP)

Trybunał Konstytucyjny uznał, że zakaz uboju religijnego na potrzeby gmin żydowskich jest niekonstytucyjny, czym zakwestionował obowiązująca ustawę o ochronie zwierząt w tej części. Według nas oznacza to, że od dziś ubój religijny jest zgodny z prawem - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Szef PZPBM dodaje, że w tej chwili zrzeszenie stara się ustalić czy decyzja TK oznacza jednocześnie niekonstytucyjność w odniesieniu do zakazu produkcji mięsa halal, oraz w jakim zakresie zmieni ona sytuację producentów bydła. Z wyroku TK wynika, że brak zezwolenia na poddawanie zwierząt ubojowi według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne jest niezgodny z konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Podobnie jak karanie za ubój religijny.

Wyrok TK to krok w dobrą stronę - ocenia Łukasz Dominiak, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa. - Decyzja Trybunału budzi optymizm. Co prawda nie analizowaliśmy jeszcze szczegółowo treści uzasadnienia wyroku, ale mamy nadzieję, że w konsekwencji decyzja Trybunału spowoduje szybkie przywrócenie możliwości prowadzenia ubojów religijnych w Polsce. Dla branży drobiarskiej jest to bardzo istotne, przede wszystkim ze względu na szansę sprzedaży mięsa drobiowego i jego przetworów na perspektywiczne rynki państw muzułmańskich. Mamy nadzieję, że niebawem będziemy mogli uruchomić eksport na tamtejsze rynki - zaznacza.

Jerzy Wierzbicki dodaje: - W trakcie dyskusji podczas obrad Trybunału wielokrotnie powtarzano jedną ważną rzecz, a mianowicie fakt, że nie ma żadnych wiarygodnych dowodów, które wskazywałyby że zwierzę podczas prawidłowo przeprowadzonego uboju bez ogłuszania cierpi bardziej niż w przypadku konwencjonalnej procedury z ogłuszaniem. Pamiętajmy, że od wielu lat priorytetem Komisji Europejskiej jest szczególnie mocna troska o zachowanie dobrostanu zwierząt. Gdyby istniały jednoznaczne, bezdyskusyjne dowody na to, że ubój religijny jest mniej humanitarny od uboju z ogłuszaniem, z pewnością zostałby on zakazany we wszystkich państwach UE.

Chociaż od ogłoszenia wyroku TK minęło zaledwie kilka godzin, pojawiają się już pierwsze komentarze prawników. - Część z nich uważa, że zaprezentowana przez Trybunał decyzja praktycznie zezwala na eksport mięsa koszernego i halal z Polski - zauważa Janusz Rodziewicz, prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, zaznaczając przy tym, że jest jednak za wcześnie na jednoznaczną interpretację wyroku. - Niezależnie od pojawiających się głosów, warto pamiętać o słowach ministra rolnictwa Marka Sawickiego, który zapewniał, że w przypadku zakwestionowania zakazu uboju religijnego przez TK, będzie miał on ułatwione zadanie w obszarze legalizacji eksportu polskiego mięsa do krajów arabskich - podkreśla.

Podobną opinię mają obrońcy zwierząt. Jak mówi PAP Jacek Bożek z Klubu Gaja - wyrok TK ws. niekonstytucyjności zakazu uboju rytualnego otworzył drogę dla tych, którzy chcą to robić w celach komercyjnych.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uboju religijnego nie była jednogłośna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (9)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Rewolucjonista 21-12-2014, 18:04:
Polska została kupiona dzięki pewnym patriotom..Ale Europa już się budzi-Popatrzcie na Niemcy,Austrie,co się dzieje,jakie rozruchy,ludzie już mają dośc oglupiania przez politykow i poprawnośc,do LAMUSA !!!To początek końca,nagrabilisćie sobie przez chciwość i bezczelnośc-zamiast podziekować za gościnnosc mamy plucie w twarz gospodarzom,niszczenie DEMOKRACJI,brutalnosc,DZIKIE BARBARZYNSTWO DLA KRWAWYCH DIAMENTÓW KOniec jest bliski-nagrabiliscie sobie..Ta POJ.W imię BOGA RŻNIJ BEZ OPAMIĘTANIA!!!!!Czy rzeczywiście Bóg oczekuje taplania we krwi i tortur ?Grecy starożytni czcili boga owocami ..Obłęd jako norma ..przemoc jest słuszna ...Zarabianie na torturach to bezgraniczny cynizm ..Zbrukano z błotem moralność w imię kasy ,głupoty Polacy, zaprawdę, powiadam Wam, myślenie nie boli. -Religia, czyli ideologia pasożytów, bajka dla dzieci, jest jednym ze sposobów na okradanie ludzi naiwnych. To jest obrzydliwe, wiedzą jak jest ludziom ciężko a mimo to szantażują i wyłudzają ciężko zarobione pieniądze. -Chrześcijaństwo to zabawa w Dwór Królewski, to Cyrk starych kawalerów, pastuchów żydowskich, którzy mieli sny o potędze i marzenia aby zasiąść na tronie Cesarza Rzymskiego. Papież jest właśnie komicznym następcą Cesarza. Apeluję do chrześcijan; nie kradnijcie, nie szantażujcie, nie wyłudzajcie, sami utrzymujcie swój teatr. Gdyby Polski Rząd wypłacał przy każdej wypłacie te pieniądze, które przeznacza na utrzymanie Kościoła, to każdy Polak otrzymałby 13 wypłatę (2533zł.) -Księży jest -30725, biskupów -136, zakonników -12673, zakonnic -19538, to jest 63072 osoby w sutannach plus służba sprzątająca, służba urzędnicza, kierowcy, to jest około 100 tysięcy osób, armia pasożytów żerująca na ludzkiej wrażliwości i na utrzymaniu polaków pracujących których jest tylko 15 milionów. Palikot, tylko Palikot nie kradnie z Budżetu Narodowego.Naszym politykom i dowódcom wojskowym zawsze najlepiej wychodziło wystawianie narodu na rzeź, a naszych miast i wsi na całkowite zniszczenie, dlaczego czcimy nieudaczników którzy zawsze robili z nas ofiary wojny i zgotowali nam potworne klęski? Może wreszcie powiedzieć dość, właśnie znowu nam szykują potworne nieszczęścia Proponuję zastanowić się przy urnach wyborczych i wyrzucić na śmietnik historii oszołomów którzy wystawiają nasz kraj i społeczeństwo polskie na rzeź . Nie ma zbyt wielu głosów nawołujących do opamiętania i dialogu zanim będzie za późno. Panom stojącym pod flagami zbrodniarzy na Majdanie dziękujemy

lekkomyślnych psujów i zdrajców sprawy narodowej są znane! Jeżeli będzie bardzo źle – pójdziemy do piekła wszyscy, ale oni pierwsi będą tam wysłani. Żeby w tak debilny sposób – sprowadzić tak ekstremalnie zagrożenia na własny kraj, cały region! To jest po prostu niesamowite! Źle wam było pijawki i kłamcy? Zrozumcie, że wasze lukrowane błękitne brednie – nie wytrzymują próby ciepłej wody w kranie, a co dopiero problemów strategicznych w skali wyzwań międzynarodowych. Po co nam to wszystko było potrzebne? Źle było po prostu sprzedawać jabłka? Trzeba było kanalie i kłamcy bałamutni podpalać sąsiedni kraj, którego problemów, złożoności i rangi wyzwań nawet nie potraficie objąć swoimi zlasowanymi od przełykania kałamarnic móżdżkami? m pokaże swoje najszkaradniejsze oblicze, jakiego jeszcze nie znaliśmy i o byśmy byli wołającymi na puszczy… Lepiej, żeby się nic nie stało a debile i cyniczni idioci – podpalacze pokoju międzynarodowego paśli się swoimi ogonami wieprzowymi zawijanymi w szynkę – nawet za nasze pieniądze, niż mielibyśmy mieć tu
W imię BOGA RŻNIJ BEZ OPAMIĘTANIA!!!!!Czy rzeczywiście Bóg oczekuje taplania we krwi i tortur ?Grecy starożytni czcili boga owocami ..Obłęd jako norma ..przemoc jest słuszna ...Zarabianie na torturach to bezgraniczny cynizm ..Zbrukano z błotem moralność w imię kasy ,głupoty Polacy, zaprawdę, powiadam Wam, myślenie nie boli. -Religia, czyli ideologia pasożytów, bajka dla dzieci, jest jednym ze sposobów na okradanie ludzi naiwnych. To jest obrzydliwe, wiedzą jak jest ludziom ciężko a mimo to szantażują i wyłudzają ciężko zarobione pieniądze. Zaglada jest codziennym losem zwierzat-i my ludzie empatyczni walczyliśmy o zmnieszenie skali ,o badaj kilka procent ustępstw..Ale zamiast POWSTRZYMANIA APOKALIPSY mamy Regres tysiące lat wstecz..Mont Ewerest..Zló potężnieje..Okrucienstwo to naturalna cecha TEPOTY UMYSŁU..Jesli ktoś chce torturować zwierzęta,niech nie zasłania się bogiem,gdyż żąden bóg ( a ponoc jest jeden w mysl hasla Religiacji wszystkich nacjii łączcie się-chyba że w imię interesów)nie oczekuje taplania we krwi...Tyranska obląkana brutalność-zgodnie z teorią lema,że człówiek zawsze szukał kanałów,usprawiedliwienia dla TORTUR i mordów..Nadaje im oczywiscie pozory CELOWOSCI_RELIGIA,gospodarka itd Dąćac do perwersji,do ulubionego zabijania zawsze można znależć usprawiedliwienie..W historii wiele zbrodni mialó wiele szacownych urzędów,gsadów,gmachów,kodeksów-aby upragnione mordowanie zalegalizować i podnieść do rangi obowoązku,zasługi Rytual cierpienia jest domeną setyjnych morderców,a jednak został zalegalizowany-uśpienie moralne,tyepota,kasa ...Niech ktoś cierpi,byle nie ja-oto dewiza skamienialych,cynicznych serc..W swiecie niesamowitej techniki mamy legalne celebrowanie okrucienstwa,swiadczące o nędzy moralnej ,intelektualnej -coś z ludzmi jest NIE TAKJesli słuszne jest to co SDADYSTYCZNE,Wstrętne ,jesli odbiera sie NORMALNYM ludziom marzenia o lepszym swiecie,to znaczy że do samozaglady całkiem blisko Ta KRWAWA kasa wyjdzie wam bokiem
 • RSD 15-12-2014, 11:02:
Gospodarcza gra na emocjach - oczywiście gra o pieniądze.
Do obrońców praw zwierząt: nie dajcie się manipulować, albo będziemy mieć jednolite przepisy dot. uboju rytualnego w całej Unii Europejskiej, albo będzie to jedynie element gry gospodarczej pomiędzy państwami.
Polska krowa wyjedzie za granicę.. a jeśli nie wyjedzie, to Francuz będzie hodował, a nie Polak - o to walczycie? czy faktycznie wam zależy na losie zwierząt?
 • Obserwator 13-12-2014, 19:33:
Uboj religijny jest zgodny z nasza ustawa zasadnicza zgodnie z orzeczeniem TK.
Obowiazuje 1099/2009. Powinniscie przekonywac w Brukseli zeby zakazac uboju religijnego w calej UE

Zobacz wszystkie komentarze (9)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 137) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH