Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Eksport wołowiny z Polski dynamicznie rośnie

  • Autor: RW,portalspozywczy.pl
  • Data: 29-02-2016, 15:06
Eksport wołowiny z Polski dynamicznie rośnie
fot. Fotolia

W ciągu pierwszych 11 miesięcy 2015 roku eksport żywca wołowego, mięsa oraz przetworów z Polski zwiększył się o 13 proc. w porównaniu analogicznego okresu w roku poprzednim - wynika z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Jak wskazują eksperci IERiGŻ dobre wyniki eksportów w roku ubiegłym były wypadkową wzrostu o 19 proc. eksportu mięsa schłodzonego, o 6 proc. przetworów wołowych, 11 proc. mięsa mrożonego oraz 7 proc. spadku wywozu bydła. 

W świetle opublikowanych danych największymi odbiorcami polskiego bydła były Holandia ((39,1 tys. sztuk), Włochy (36,2 tys. sztuk), Hiszpania (23,5 tys. sztuk), Bośnia i Hercegowina (15,4 tys. szt.) a także
Chorwacja (8,8 tys. szt.).

W przypadku mięsa wołowego 74,2 tys. ton trafiło do Włoch, 53,6 tys. ton do Niemiec, 42 tys. ton do Holandii, 20,1 tys. ton do Hiszpanii oraz 19,6 tys. ton do Francji.

Analitycy Instytutu podkreślają, że podobnie jak przed rokiem dominującą pozycję w polskim eksporcie posiadało mięso wołowe świeże, mrożone i chłodzone, którego udział w strukturze ilościowej eksportu przekroczył 90 proc. 

Jeżeli chodzi o ceny eksportowe, to w przypadku wołowiny mrożonej odnotowano wzrost o 9 proc. do 3,22 euro za kilogram. Ceny eksportowe wołowiny schłodzonej wyniosły 3,30 euro za kilogram, co stanowi wzrost o 5 proc. 

Średnia cena eksportowa bydła zwiększyła się o 3 proc., jednak jak podkreślają eksperci IERiGŻ jego sprzedaż zagraniczna zmniejszyła się na skutek rosnącego zainteresowania tłuczem i ubojem z przeznaczeniem na eksport w postaci mięsa wołowego, co wiąże się z wyższym poziomem cen. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • modus 01-03-2016, 15:59:
zgodnie z badaniami WHO mięso ze zwierząt jest RAKOTWÓRCZE

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH