REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Fermy kur niosek mogą znikać

  • Autor: Gazeta Wyborcza
  • Data: 26-03-2010, 13:18

Rolnicy twierdzą, że w przyszłym roku może zniknąć połowa polskich ferm kur niosek. Zdaniem hodowców można było temu zapobiec, ale 10 lat temu - informuje serwis gazeta.pl.

REKLAMA

Los kur ma się poprawiać od 2012 roku, kiedy w całej Unii Europejskiej ma obowiązywać zakaz hodowania kur w tradycyjnych, tzw. bateryjnych klatkach, które muszą zostać wymienione na większe.

Jak czytamy w serwisie gazeta.pl Polska nie jest gotowa na wymianę klatek, dlatego polski rząd wystąpił o przedłużenie terminu wymiany klatek o pięć lat. Wniosek nie znalazł jednak poparcia wśród innych członków Unii.

Tylko w okolicach Bielska-Białej jest kilkadziesiąt dużych ferm drobiu i wiele mniejszych gospodarstw. W podbielskich Mazańcowicach działa firma Drobek 2000 z trzema kurnikami, w których kury trzymane są w tradycyjnym systemie klatkowym. Henryk Dziendziel, jeden z właścicieli spółki, mówi, że przy trzech kurnikach na wymianę klatek trzeba wydać 2 mln zł. Nie stać go na wymianę klatek a żaden bank nie da mu na to kredytu. W podobnej sytuacji jest wielu innych rolników, którzy zapowiadają, że zamkną swoje fermy. Wskutek zamykania ferm wzrośnie cena jajek.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE: (7)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Ślepy obserwator 06-02-2011, 22:11:
Innymi słowy mówiąc, pani "Drobiarka" sugeruje, że jajka się nie opłacają... Wszyscy dookoła są "be", a tylko my hodowcy jesteśmy "cacy"... Jeszcze nie słyszałem żeby ktoś z, szeroko pojętego, rolnictwa wyrażał zadowolenie z prowadzonej przez siebie działalności...
  • Drobiarka z Małopolski 06-02-2011, 18:33:
Czy wiedzą "obserwatorzy" że klatki zamontowane w 2001 mają okres amortyzacji i spłaty kredytu do 2017 roku ,a już w 2012 będą musiały zostać wyrzucone na złom? Zostanie więc prawie 1/3 nie spłaconego kredytu co przy tylko jednym kurniku będzie to kwota około 250 000 zł do spłacenia,przy równoczesnej konieczności likwidacji produkcji,lub dalszego inwestowania w "unijne technologie".Ale kto da wtedy nowy kredyt bankrutowi??
Czy konsumenci wiedzą że ceny pasz przez ostatnie pół roku wzrosły o 50% i że w Polsce są dwa razy wyższe niż w Ameryce?
Czy wiedzą że często jedzą w produktach suszone jaja i mięso lub rozmrażane mięso z jakiegoś tajemniczego "importu" ??
No choćby w okresie ptasiej grypy lub obecnej afery dioksynowej,nagle nasze produkty nie mają zbytu .....????
  • 1010011010 30-03-2010, 17:09:
A wystarczy zmniejszyć obsadę kur w klatkach i nie trzeba wydawać milionów.

Zobacz wszystkie komentarze (7)

REKLAMA
REKLAMA
PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA

REKLAMA
PARTNERZY PORTALU
City Board - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu www.nagel-group.com - partner portalu