Francja: Właściciel Drosedu wchodzi do gry o przejęcie Groupe Doux
Nie brakuje chętnych na przejęcie aktywów podupadłego drobiarskiego potentata z Francji: Groupe Doux. Jak informuje serwis globalmeatnews.com, oprócz ukraińskiego MHP, do gry włączyła się francuska Grupa LDC.

Jak informowaliśmy w połowie marca, przejęciem Groupe Doux mocno zainteresowany jest ukraiński potentat drobiarski MHP. Jurij Kosiuk, właściciel MHP, jest gotowy zainwestować 76 mln euro, aby częściowo przywrócić działalność zakładów grupy. Pełne przywrócenie działalności spółki zostało wycenione przez Ukraińców na 150 mln euro. (czytaj więcej)
Plan MHP zakłada budowę nowego zakładu przetwórczego w Chateaulin w północnej Francji do 2020 roku oraz modernizację już istniejących zakładów.
Jurij Kosiuk powiedział w rozmowie z ukraińskim serwisem AgroPolitan, że jest w stanie zainwestować w Doux nawet 100 mln euro. Suma ta nie obejmuje kosztów zamknięcia jednego z zakładów, uregulowania należności wobec jego pracowników, a także spłaty długów Groupe Doux. Ukraiński miliarder stwierdził, że koszty te zgodził się wziąć na siebie francuski rząd.
Jednak aby zrealizować te plany MHP musi przebić ofertę innego drobiarskiego potentata z Francji: LDC, który również stanęło do rywalizacji o Groupe Doux. Choć szczegóły oferty złożonej przez LDC nie są znane to, jak informują francuskie media, wniosek LDC aktywnie wspiera kilku wpływowych francuskich polityków.
Agencja France-Presse podaje, że Francuzi obawiają się, że MHP zamknie należącą do Groupe Doux ubojnię w Chantonnay, a celem Kosiuka jest produkowanie tanich kurczaków na Ukrainie i sprzedawanie ich w Europie pod prestiżową marką Groupe Doux.
MHP ogłosiło w marcu, że zmienia swoją strategię eksportową na rynku europejskim. Spółka chce stopniowo zmniejszać wysyłki mrożonego drobiu z Ukrainy na rzecz zwiększania udziału chłodzonego drobiu produkowanego na terenie UE, gdzie MHP posiada obecnie dwa zakłady - w Holandii i na Słowacji.
Pod koniec marca, lokalne władze w Bretanii ogłosiły, że są gotowe przeznaczyć 15 mln euro na restrukturyzację Groupe Doux. Ostateczna decyzja w sprawie należy do francuskiego Komitetu ds. restrukturyzacji przemysłu (CIRI)
Grupa LDC generuje roczne obroty na poziomie 3,6 mld euro. Przychody operacyjne Grupy w 2016 r. wyniosły 174,5 mln euro. LDC zatrudnia 18,5 tys. osób i dysponuje 75 zakładami produkcyjnymi we Francji i w Polsce. Od 2000 r. LDC jest właścicielem Drosedu.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.