Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Główny Lekarz Weterynarii: Minimalizujemy ryzyko rozprzestrzeniania się ASF

 • Autor: Łukasz Rawa, portalspozywczy.pl
 • Data: 04-02-2015, 15:04
GLW: Minimalizujemy ryzyko rozprzestrzeniania się ASF
Marek Pirsztuk, Główny Lekarz Weterynarii

Nie można wykluczyć dalszego rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w Polsce, ale tylko w ograniczonym zakresie, na obszarze województwa podlaskiego. Należy jednak podkreślić, że działania podjęte przez Inspekcję Weterynaryjną i inne służby ograniczają do minimum tempo rozprzestrzeniania się choroby - zapewnia w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Marek Pirsztuk, Główny Lekarz Weterynarii.

Do 4 lutego 2015 r. na terytorium Polski stwierdzono 31 przypadków ASF u dzików. Ostatni z nich potwierdzono 20 stycznia. - Obszar występowania przypadków ograniczony jest do czterech gmin w dwóch powiatach. Są to gminy: Szudziałowo i Krynki w powiecie sokólskim oraz Michałowo i Gródek w powiecie białostockim. Wszystkie przypadki stwierdzono w odległości nie przekraczającej 20 km od granicy z terytorium Białorusi - wskazuje Marek Pirsztuk.

Jak dotąd w Polsce stwierdzono też 3 ogniska ASF u świń: 23 lipca i 8 sierpnia 2014 oraz 31 stycznia 2015 r. - Dwa pierwsze ogniska stwierdzono na terenie gminy Gródek w powiecie białostockim, w odległości 2,5 i 13 km od granicy z Białorusią. Choroba wystąpiła w małych gospodarstwach przyzagrodowych, posiadających odpowiednio 8 świń i 1 świnię, utrzymywanych na własne potrzeby. Trzecie ognisko stwierdzono na terenie gminy Sokółka w powiecie sokólskim, 8 km od granicy. Ogniska te były jednostkowymi zdarzeniami epizootycznymi, które szybko wyeliminowano, co zapobiegło ewentualnemu rozprzestrzenianiu się choroby - zaznacza Główny Lekarz Weterynarii. - Nie doszło do dalszego rozprzestrzenienia ASF z tych ognisk do innych gospodarstw - dodaje.

Zwraca również uwagę, że sytuacja epizootyczna w Polsce różni się od obserwowanej w innych państwach UE, w których w zeszłym roku po raz pierwszy doszło do stwierdzenia ASF (były to: Litwa, Łotwa i Estonia). - W Polsce stwierdzono najmniej ognisk ASF, zarówno w skali roku, jak i średnio na miesiąc, jak również najmniej ognisk, za wyjątkiem Estonii, gdzie ognisk ASF u świń w 2014 r. nie stwierdzono - tłumaczy Pirsztuk. Jednocześnie podkreśla, że wyznaczone obszary objęte restrykcjami, analogiczne do obowiązującego w Polsce obszaru objętego ograniczeniami i ochronnego, są w krajach bałtyckich większe niż w naszym kraju.

7 stycznia Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, który umożliwia realizację programu bioasekuracji. - Zasadniczym celem wprowadzenia tej regulacji jest zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się ASF w Polsce poprzez podniesienie poziomu bioasekuracji w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, położonych na obszarze objętym ograniczeniami. Można to osiągnąć dzięki rozwojowi szeroko rozumianej infrastruktury i wdrożonych procedur, mających na celu zapobieganie przeniesieniu chorób zakaźnych zwierząt - wyjaśnia szef Głównego Inspektoratu Weterynarii. - Regulacja zakłada także ograniczenie w tym obszarze liczby gospodarstw, które nie spełniają wymogów bioasekuracji, co tym samym stwarza ryzyko przeniesienia ASF - dodaje.

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • 22147 04-02-2015, 20:07:
Jak zakażecie hodowli na swoje potrzeby to zaczną dziki jeść , a wtedy co ???????????

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 340) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane