www.nagel-group - partner portalu Astor - partner portalu
Strona główna » Mięso »  Wiadomości

Autor: PAP

Data: 01-05-2010, 12:26

Jeśli grill, to w ogrodzie i na łące, nie na balkonie

W przydomowych ogrodach, na działkach, ale coraz częściej też na balkonach domów wielorodzinnych - z nastaniem ciepłych dni Polacy oddają się grilowaniu. Pieczenie mięsa pod oknem sąsiadów kłóci się jednak z dobrym obyczajem i stwarza zagrożenie pożarem.

Dlatego, jeśli grill, to raczej we własnym ogrdku lub na łące - przekonują strażacy.

"Nie ma przepisw z zakresu ochrony przeciwpożarowej, ktre w jednoznaczny określałyby miejsca, w ktrych nie można grilować. Natomiast, biorąc pod uwagę pewną logikę, a także niebezpieczeństwo, ktre stwarza grilowanie na balkonach, loggiach czy użytkowych dachach budynkw, a także w promieniu co najmniej kilkunastu metrw od budynkw mieszkalnych i użyteczności publicznej - w tych miejscach de facto grilować nie wolno" - powiedział PAP rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

By zobrazować zagrożenie Frątczak przypomina, że do grilowania najczęściej używany jest węgiel drzewny, ktry przy podmuchu wiatru może spowodować pożar mieszkania, np. wskutek zapalenia się firanki w otwartym oknie.

"Były już w Polsce przypadki, gdy podczas grilowania na balkonach lub loggiach dochodziło do pożarw sąsiednich mieszkań. Kilka pożarw miało miejsce podczas nieobecności lokatorw" - powiedział rzecznik dodając, że niebezpieczeństwo potęguje alkohol, ktry niejednokrotnie towarzyszy spotkaniom przy grillu.

Frątczak wskazuje, że przepisy wprost zakazujące grilowania w częściach wsplnych budynkw wielorodzinnych mogą wprowadzać poszczeglni administratorzy budynkw.

"Z naszych doświadczeń wynika, że w regulaminach wsplnot czy spłdzielni mieszkaniowych powinien znaleźć się przepis o zakazie grilowania" - potwierdza wspłwłaściciel jednej z warszawskich spłki zarządzających nieruchomościami "Attus", Bartłomiej Zimpel.

"Taki przepis nie dopuszcza do rżnego rodzaju napięć, konfliktw między sąsiadami i normuje wzajemne stosunki między właścicielami lokali" - powiedział PAP. Dodał, że wiele wsplnot nie ma takiego zakazu, ponieważ ich regulaminy powstawały wiele lat temu, kiedy takich problemw nie było.

"Teraz, szczeglnie na nowych osiedlach, gdzie sprowadzają się ludzie z całej Polski, jak np. nowy Wilanw - sprawa grilowania często dzieli społeczność. Sąsiedzi rżnie zapatrują się na ten problem. Są tacy, ktrym to nie przeszkadza, ale nie wszyscy zgadzają się na to, że na 50 metrw wkoło roznosi się zapach z balkonu grillującego sąsiada" - powiedział.

Więcej informacji:

grillowanie RSS ALERT

Komentarze
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być
pierwszy. Wypowiedz się!
WALUTY
 • EUR 4,18 zł -0.21%
 • CHF 3,46 zł -0.21%
 • USD 3,3 zł -0.08%
 • GBP 5,35 zł -0.04%
WIĘCEJ » GIEŁDA WIĘCEJ » SPÓŁKI
 • ALM 22.90 zł 9.05%
 • BMI 0.01 zł 0.00%
 • DEL 5.27 zł -0.38%
 • EKO 5.02 zł -9.71%
 • EMP 48.40 zł -3.41%
 • EUR 32.31 zł 0.78%
 • HGN 1.79 zł 0.56%
WIĘCEJ » MIĘSO WIĘCEJ » ZBOŻA WIĘCEJ » RAPORTY MRiRW