Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Litwa: rośnie eksport mięsa halal

  • Autor: FAMMU/FAPA na podst.: globalmeatnews.com
  • Data: 19-01-2016, 08:39
Litwa: rośnie eksport mięsa halal
Fot. Fotolia

W 2015 r. Litwa wyeksportowała 420 ton wołowiny wyprodukowanej zgodnie zasadami uboju rytualnego, co stanowiło około 11 proc. całego mięsa wołowego wywiezionego z Litwy (3770 ton) - podają analitycy FAMMU/FAPA.

Blisko 100 ton sprzedano do Libanu, 50 ton do Egiptu, reszta zaś trafiła do społeczności żydowskich oraz muzułmańskich w innych krajach Unii Europejskiej. Okazuje się, że handel wołowiną tego rodzaju z krajami Wspólnoty przynosi większe zyski (dzięki wyższym cenom, niższym kosztom transportu oraz szerszym kanałom dystrybucji) niż w przypadku wywozu poza Unię.

W najbliższych latach eksport wołowiny pochodzącej z uboju rytualnego z Litwy może dalej wzrastać dzięki kontynuacji rozmów handlowych z szeregiem krajów trzecich. Litwini kończą obecnie negocjacje w tej strawie z Iranem. Rozmawiają także z Marokiem, jednakże rynek ten jest mniej atrakcyjny ze względu na poziom cen, w porównaniu z rynkami Bośni i Hercegowiny, Kosowa oraz Albanii. Jak podkreślają Litwini kraje z półwyspu arabskiego mogą okazać się znaczącym rynkiem zbytu na wołowinę halal. W rozwoju kontaktów w tym regionie brakuje jednak Litwinom wystarczającej liczby ambasad. Obecne w tych krajach placówki konsularne nie posiadają odpowiednich uprawnień. Rozwój procesu dyplomatycznego w krajach arabskich jest zaś dość powolny, co wynika ze specyficznych różnic kulturowych oraz religijnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • modus 25-01-2016, 11:45:
Ubój rytualny jest prowadzony nie zgodnie z rozporządzeniem rady we 1099/2009 w ktorym jest zapisane ze ten ubój jest dozwolony tylko na potrzeby lokalnych mniejszości wyznaniowych a nie dla zysków mafii rzezniczych
  • RSD 19-01-2016, 12:25:
A my prawie sobie zablokowaliśmy możliwość produkcji mięsa Halal....

Zobacz wszystkie komentarze (2)

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH