Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Minister Sawicki: Strategia wobec ASF jest skuteczna

 • Autor: portalspozywczy.pl/MRiRW
 • Data: 07-07-2015, 17:27

Nasza strategia okazała się skuteczna - tak minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki skomentował raport Najwyższej Izby Kontroli, który ocenił dotychczasową walkę z afrykańskim pomorem świń.

Jak wynika z posumowania wyników tej kontroli, w ocenie NIK, działania organów państwa podejmowane w celu zabezpieczenia Polski przed wystąpieniem ASF, ostatecznie zmniejszyły ryzyko rozprzestrzeniania się tej choroby. Stwierdzono także, że prowadzone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi działania dla zabezpieczenia Polski przed wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń były zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.

Wydano stosowne przepisy umożliwiające wdrożenie monitorowania sytuacji epizootycznej oraz zapewniono środki finansowe na jej realizację. Należy także podkreślić, że w wyniku przeprowadzonej kontroli, NIK ostatecznie nie sformułowała żadnych wniosków w odniesieniu do kwestii pozostających w kompetencji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Początkowe decyzje o wprowadzeniu szeregu zakazów, nakazów i ograniczeń, w związku z wystąpieniem na terytorium Polski pierwszego przypadku ASF zostały podjęte w oparciu o sugestie ówczesnego Głównego Lekarza Weterynarii, mając na względzie niestabilną sytuację epizootyczną na co wskazywał fakt stwierdzenia w niedługim czasie drugiego przypadku ASF u dzika. Brano też pod uwagę  konieczność zabezpieczenia gospodarstw przed ewentualnym zawleczenia wirusa, a także ryzyko jego przeniesienia na pozostałe regiony Polski, gdzie zagęszczenie świń było zdecydowanie większe,  co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do znacznie poważniejszych skutków.

Równolegle podjęte zostały także działania w celu ustalenia rozmiaru występowania choroby w populacji dzików. Wyniki przeprowadzonych dochodzeń epizootycznych nie wskazywały na to, że doszło do cyrkulacji wirusa ASF w populacji dzików na terytorium Polski, w związku z czym możliwe stało się stopniowe łagodzenie niektórych zakazów, nakazów i ograniczeń weterynaryjnych.

Obecna sytuacja epizootyczna w zakresie ASF na terytorium Polski wyraźnie pokazuje, że przyjęta strategia okazała się skuteczna. Dzięki działaniom MRiRW, Inspekcji Weterynaryjnej, jak i innych zaangażowanych w zwalczanie ASF służb, instytucji i organizacji oraz producentów rolnych, dotychczas udało się ograniczyć występowanie tej choroby jedynie do części województwa podlaskiego. Tym samym można wysnuć wniosek, że stopień rozprzestrzeniania się  choroby pozostaje niezmieniony, a sam wirus nie wykazuje tendencji do dynamicznego szerzenia się.

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • RSD 13-07-2015, 11:37:
SKUTECZNIE - to został zablokowany eksport zdrowej polskiej wieprzowiny ze zdrowych polskich świń.
podsumowując:
polskie świnie, które trafiają do uboju - są zdrowe
polska wieprzowina - jest zdrowa, można ją sprzedawać na terenie UE
Polska ma zablokowany eksport do krajów trzecich
Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Dania rozwijają eksport do Chin.
W szczególności współpracę z Chinami po blokadzie Polski rozwinęły następujące kraje:
Wielka Brytania
Francja
Węgry - uzyskali pozwolenie na eksport do Chin (zajęli miejsce Polski)

dodatkowo Portugalia w bieżącym roku mocno rozwinęła eksport do Korei Płd. Kilka nowych zakładów uzyskało uprawnienia eksportowe w tym roku.
 • rolnik 07-07-2015, 18:36:
Szanowny Panie Ministrze
Pragnę prosić Pana o zwrócenie szczególnej uwagi na nieprawidłowości przy imporcie warchlaków z Danii i Holandii przez firmę PORK PRO sp.zo.o. sp.k która posługuje się fałszywymi świadectwami zdrowia które są wystawiane na zwierzęta niewiadomego pochodzenia .Firma PORK PRO po sprawdzeniu w rejestrze pośredników zatwierdzonych nie posiada zezwolenia na prowadzenie takiej działalności a mimo to importowała do polski tysiące warchlaków w ciągu swojej działalności , Na wniosek Eurodeputowanego Janusza Wojciechowskiego Główny Lekarz Weterynarii Pan Pirsztug podjął decyzje w tej firmie Znak sprawy GIWz 410-29/2015. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Warszawie 12.09.2014 powiadomił organa ścigania o prowadzeniu przez podmiot działalności noszącej cechy działalności nadzorowanej- pośrednictwa w obrocie zwierzętami bez zatwierdzenia powiatowego lekarza weterynarii . Zgodnie z pismem przekazanym przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii do chwili obecnej brak jest informacji o wynikach postępowania prowadzonego przez organy ścigania. Zwracam się z zapytaniem czy nasz system jest niewydolny czy firma PORK PRO ma specjalne zezwolenia na działanie ponad prawem ??? mam nadzieję że w trosce o polskie rolnictwo ktoś z Ministerstwa zaangażuję się w wyjaśnienie tej sprawy bo ASF i inne choroby zniszczą nasze rolnictwo i nie pomoże bioasekuracja.

Zobacz wszystkie komentarze (2)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 290) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH