Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

MRiRW daje zielone światło dla wypuszczenia drobiu na zewnątrz budynków

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 05-04-2017, 18:24
MRiRW daje zielone światło dla wypuszczenia drobiu na zewnątrz budynków
fot. shutterstock

6 kwietnia 2017 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (z dnia 4 kwietnia 2017 r.) w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. poz. 722). W rozporządzeniu zniesiony został także zakaz urządzania targów, pokazów i wystaw drobiu.

Przedmiotowy akt prawny uchyla rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. poz.2091).

Głównymi zmianami, w stosunku do dotychczas obowiązującego rozporządzenia z grudnia 2016 r. jest przede wszystkim złagodzenie środków dotyczących trzymania drobiu w odosobnieniu (często w praktyce w zamknięciu), co ma kluczowe znaczenie w przypadku gatunków i rodzajów drobiu, dla których istotna jest możliwość przebywania na świeżym powietrzu (gęsi, drób ekologiczny, czy drób z wolnego wybiegu).

- Nadal utrzymany został przepis mówiący o konieczności utrzymywania drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami. Oznacza to, że zagrożenie związane z grypą ptaków nie ustąpiło całkowicie i hodowcy drobiu są zobowiązani do podjęcia wszelkich kroków, by nie dopuścić do kontaktu z dzikimi ptakami - komentuje Łukasz Dominiak, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej:

Nowe rozporządzenie wprowadza także nowe przepisy dotyczące ściółki: konieczność jej zabezpieczenia, a także nabywanie i stosowanie ściółki zabezpieczonej przed kontaktem ze zwierzętami i ich odchodami, ze znanych źródeł pochodzenia. Poza tym zniesiony został zakaz urządzania targów, pokazów i wystaw.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Ja też 07-04-2017, 09:07:
Już od dawna o tym trąbiono - ściółka musi być zabezpieczona.
  • Sprawdziłem 05-04-2017, 18:47:
Bzdury piszecie o tej ściółce. W tym rozporządzeniu nic takiego nie ma!

Zobacz wszystkie komentarze (2)

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH