Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

MSZ: W Polsce obowiązuje zakaz uboju rytualnego

 • Autor: PAP
 • Data: 12-03-2013, 16:37

W Polsce obowiązuje zakaz uboju rytualnego - wyjaśniło w informacji przesłanej we wtorek do PAP Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dodało, że według jego informacji Polska powiadomiła Komisję Europejską przed 2013 r. o polskim zakazie takiego uboju.

Obowiązek takiego zawiadomienia Komisji jeszcze przed 1 stycznia 2013 r. wynika z art. 26 unijnego rozporządzenia nr 1099/2009 z 24 września 2009 r. ws. ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania. Był to warunek, by poszczególne państwa członkowskie mogły po tym dniu nadal stosować bardziej restrykcyjne zasady uboju niż wynika to z unijnego rozporządzenia, zezwalającego na ubój rytualny.

Według informacji MSZ, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi powiadomiło KE przed 1 stycznia 2013 r. o polskim zakazie takiego uboju.

Jak poinformował PAP Dariusz Mamiński z resortu rolnictwa, 27 grudnia 2012 roku ministerstwo przekazało polskiemu przedstawicielstwu w Brukseli informację ze stanowiskiem dot. uboju, a 28 grudnia przekazano ją Generalnej Dyrekcji ds. Zdrowia i Konsumentów KE. Poinformowano KE, że w prawodawstwie krajowym obowiązują wyższe standardy ochrony zwierząt podczas uboju niż określone w rozporządzeniu UE.

MSZ wyjaśnił też, że zgłoszona przez ten resort rolnictwa uwaga do projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt nie dotyczyła zbędności zmiany, która miałaby zezwolić na ubój rytualny, ale "wyłącznie zbędności poprawki Rządowego Centrum Legislacyjnego" do tej nowelizacji - polegającej na odesłaniu do bezpośrednio obowiązujących przepisów Unii Europejskiej.

Poprawka RCL zmierzała do nadania nowego brzmienia art. 34 ust. 1 projektowanej ustawy poprzez wskazanie, że zwierzę kręgowe w ubojni może zostać uśmiercone zgodnie z art. 4 ust. 1 albo 4 rozporządzenia (WE) nr 1099/2009. (pierwszy z tych przepisów mówi o konieczności uprzedniego ogłuszenia zwierzęcia, drugi o zwolnieniu z tego obowiązku przy uboju rytualnym - PAP).

"Według MSZ przepis w ww. brzmieniu jest zbędny z punktu widzenia prawa UE - zastosowanie mają w tym wypadku bezpośrednio obowiązujące przepisy rozporządzenia (WE) nr 1099/2009" - czytamy w przesłanej informacji.

MSZ dodał, że jeżeli chodzi o samą nowelizację ustawy, to "niewątpliwie jest ona niezbędna w celu umożliwienia w Polsce uboju rytualnego", ponieważ obowiązuje w Polsce zakaz uboju zwierząt bez ogłuszania.

"Tym samym Polska nie korzysta obecnie z możliwości zezwolenia na tzw. ubój rytualny przewidzianej w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1099/2009 z dnia 24 września 2009 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania" - poinformował MSZ.

Informacje o powiadomieniu przez Polskę Komisji Europejskiej o bardziej restrykcyjnych niż unijne przepisach o uboju przesłały we wtorek do PAP również: Fundacja na Rzecz Ochrony Zwierząt IUS ANIMALIA oraz Stowarzyszenie Obrona Zwierząt. Obie instytucje przesłały pismo z Komisji Europejskiej, będące odpowiedzią na wystąpienie jednej z polskich organizacji społecznych. Z pisma wynika, że Polska - zgodnie z art. 26 unijnego rozporządzenia - poinformowała Komisję Europejską o obowiązywaniu w Polsce art. 34 ustawy o ochronie zwierząt, dozwalającego uśmiercać zwierzę tylko po uprzednim pozbawieniu świadomości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (23)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • rolnik 13-03-2013, 22:47:
Do kajman-ty jesteś tak głupi czy leniwy że wszystkie twoje komentarze są takie same na całym portalu spozywczym ILE CI ZA TO PŁACĄ ZIELONI czy zatrzymałes się na etapie rozwoju PROF,Ęlżanowsiego specjalisty od wymarłych gatunków ptaków
 • Kajman 13-03-2013, 21:11:
BOLO POLSKA JUŻ DAWNO POSZŁA Z TORBAMI ,A TERAZ,, UR'' NIE PODLEGA ŻADNEJ DYSKUSJI - STOP TAKIM PRAKTYKOM !
OPONENCI GDZIE BYLIŚCIE JAK ROZWALA KRAJ PRZEZ 23 LATA SKAPITALIZOWANA KOMUNA ? NIKT SIĘ NIE ODZYWAŁ ? JAK NISZCZONO MAKSYMALNIE KAŻDĄ DZIEDZINĘ POLSKIEGO PRZEMYSŁU ? CZY MORDOWANIE ZWIERZĄT JEST ARGUMENTEM ?
 • Bolo 13-03-2013, 20:48:
Do pracy zielone oszolomy zanim Polska pojdzie z torbami

Zobacz wszystkie komentarze (23)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (12 760) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH