Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Niepewna przyszłość ZM Mysław

 • Autor: ŁR, portalspozywczy.pl
 • Data: 14-04-2015, 15:24
Niepewna przyszłość ZM Mysław
Jeśli nie uda się pozyskać inwestora, ZM Mysław mogą mieć problem z kontynuowaniem działalności (fot. PTWP)

Zakłady Mięsne Mysław zamknęły zeszły rok przychodami na poziomie 98,2 mln zł, z zyskiem ze sprzedaży 1,7 mln zł i 6,6 mln zł straty netto. – Osiągnięte wyniki wskazują na wystąpienie trudnej sytuacji w naszej grupie. Potrzebujemy natychmiastowych działań restrukturyzacyjnych i naprawczych – komentuje Lucjan Pilśniak, prezes ZM Mysław.

W IV kwartale zeszłego roku grupa kapitałowa Mysław zanotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 23,1 mln zł. Strata na sprzedaży wyniosła 3 mln zł a strata netto – 10,1 mln zł. Na pogorszeniu wyników zaważył spadek przychodów ze sprzedaży o 28 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2013 r., szczególnie zaś na działalności handlowej – w tym obszarze spadek wyniósł aż 43 proc. W IV kw. sprzedaż produktów spadła z poziomu 11,7 mln zł w III kw. 2014 r. do 9,3 mln zł. Było to spowodowane zakończeniem współpracy ze znaczącą siecią handlową oraz istotnym obniżeniem przychodów ze strategicznym odbiorcą.

W raporcie spółki czytamy, że w omawianym okresie nastąpiło również „zagrożenie odzyskania należności od niektórych odbiorców, z którymi grupa współpracowała w zakresie obrotu towarami – surowcami mięsnymi”. W związku z tym Mysław utworzył znaczne rezerwy na nieściągalne należności oraz dokonał aktualizacji zapasów. Wskutek wystąpienia problemów z terminowym odzyskiwaniem należności od znaczących klientów tego segmentu, spółka podjęła decyzję o ograniczeniu sprzedaży.

Zarząd Mysława przyznaje, że początek 2015 r. oznaczał dla firmy dalsze pogłębienie spadku przychodów ze sprzedaży. Reakcją spółki było podjęcie działań w celu dostosowania kosztów do zmniejszonych przychodów a w szczególności – redukcja zatrudnienia oraz reorganizacja rynków zbytu.

W lutym przypadał termin wypłaty odsetek z tytułu emisji obligacji serii C w kwocie 83,8 tys. zł., a w marcu termin wypłaty odsetek z tytułu emisji obligacji serii A w kwocie 48 mln zł. Emitent do końca kwietnia nie wypłacił odsetek obligatariuszom. Obligatariusze posiadający obligacje serii C i A skierowali do spółki zawiadomienia o natychmiastowej wymagalności obligacji serii C i A wraz z żądaniem natychmiastowego wykupu. Łączna kwota świadczeń, do spełnienia których wezwany został Emitent wynosi 3,5 mln zł.

Na 27 marca zostały wszczęte egzekucje do majątku spółek Emitenta na łączną kwotę 4,4 mln zł.

W obliczu zaistniałej sytuacji ZM Mysław podjęły działania zmierzające do pozyskania inwestora finansowego w ramach przeprowadzenia emisji prywatnej. Spółka planuje emisję na wartość 10 mln zł. Środki pozyskane w wyniku tego procesu zostaną przeznaczone na spłatę zobowiązań przeterminowanych wobec dostawców i obligatariuszy oraz na finansowanie bieżącej działalności.

„W przypadku nie objęcia nowych akcji przez inwestora finansowego (…) może wystąpić problem z dalszym kontynuowaniem działalności przez spółki zależne Emitenta z uwagi na zaistnienie wielu negatywnych zdarzeń” – czytamy w raporcie ZM Mysław. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (10)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Bbrendy 01-01-2017, 16:35:
Lucek dawaj wiecej kasy na ukraine i nie zgłaszaj tego do fiskusu :) do tego musisz opłacic dzieci i kochanki ^^ złodzej zasrany
 • zainteresowany 03-06-2015, 10:35:
Drogi prawniku możesz podać dokładną przyczynę nie wypłacenia przez firme ubezpieczeniową odszkodowania ? musiała mieć powód o którym wie P. Prezes i w samym wywiadzie było widać jaki to zadowolony jest że sie paliło i tak ładnie chciał oszukać ów firme :) dziękuje i pozdrawiam :)
 • prawnik 23-04-2015, 23:55:
ciekawe jak by tobie spalił się dom to co byś ty zrobił , widzę jaki byś by był mądry ,jakby ubezpieczyciel nie wypłacił ci nic ( co jest zasadą ) a bank nakazał ci oddać kredyt. Najpierw zastanów się co piszesz a później dopiero się odzywaj !!!!!
widzę ,że się znasz na prawie jak prawnik na sadzeniu kartofli .
Widzę ,że jestes super s

Zobacz wszystkie komentarze (10)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 466) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH