Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

NIK: niebadane mięso zalewa polski rynek

 • Autor: RW, portalspozywczy.pl
 • Data: 15-07-2016, 13:08
NIK: niebadane mięso zalewa polski rynek
Fot. Shutterstock

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli nadzór nad ubojem gospodarczym zwierząt i handel pochodzącymi z niego produktami był niewystarczający. Pojawiła się możliwość wprowadzenia do obrotu niebezpiecznych produktów pochodzenia zwierzęcego.

- Bieżący nadzór sprawowany przez powiatowych i wojewódzkich lekarzy weterynarii był niewystarczający, co przyczyniło się do lekceważenia norm prawnych w tym zakresie i w konsekwencji doprowadziło do niekontrolowanego i nielegalnego wprowadzania do obrotu na rynku krajowym mięsa i jego przetworów oraz zdeprecjonowania zasad bezpieczeństwa żywności w tym obszarze. Nierzetelne działania odnotowano nawet w Głównym Inspektoracie Weterynarii, bowiem nie zastosowano w pełni procedury nadawania uprawnień eksportowych na rynek USA - czytamy w raporcie Najwyższej Izby Kontroli.

NIK przypomina, że sprawowanie skutecznego nadzoru w obszarze bezpieczeństwa żywności warunkuje ochronę zdrowia publicznego. Jednocześnie przepisy prawa w tym zakresie mają stanowić instrument wspomagający organy inspekcji.

- Nie zawsze normy prawne spełniają taką rolę. W tym zakresie regulacja rozporządzenia z dnia z dnia 21 października 2010 r. nie sprzyjała prawidłowemu sprawowaniu nadzoru w tym obszarze. Podmioty obowiązane do przestrzegania tych przepisów naruszały je, co skutkowało nielegalnym ubojem zwierząt i wprowadzaniem mięsa do obrotu. Mechanizmy nadzoru określone w tym rozporządzeniu nie zabezpieczały przed wystąpieniem ryzyka możliwości wprowadzania do obrotu niebezpiecznych produktów pochodzenia zwierzęcego - wynika z przeprowadzonych kontroli.

W związku z wynikami raportu - skalą uboju zwierząt w gospodarstwach i brakiem skutecznej kontroli sanitarno-weterynaryjnej - obawy Najwyższej Izby Kontroli wzbudza realizacja nadzoru nad planowanym rozszerzeniem asortymentu produktów wytwarzanych i oferowanych do sprzedaży bezpośredniej.

- Nieprawidłowo sprawowany nadzór może prowadzić do degradacji zasad bezpieczeństwa produkcji żywności i zagrożenie zdrowia, a nawet życia konsumentów. Pod tym względem niezbędne jest, zdaniem NIK, dokonanie zasadniczych zmian w funkcjonowaniu i organizacji nadzoru sanitarno-weterynaryjnego. Z uwagi na ryzyko wynikające z niekontrolowanego wprowadzania niebadanego mięsa do obrotu, wydaje się zasadne wprowadzenie obowiązku uboju zwierząt na użytek własny w rzeźniach, pozostających pod pełną kontrolą służb sanitarno-weterynaryjnych - czytamy w opublikowanym raporcie.

NIK podkreśla, że w okresie objętym kontrolą stwierdzono duże rozbieżności pomiędzy danymi prezentowanymi przez Główny Urząd Statystyczny a danymi pochodzącymi z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sprawozdawczością Inspekcji Weterynaryjnej. Rozbieżności te dotyczyły głównie liczby zwierząt poddanych ubojowi i objętych badaniami weterynaryjnymi.

Przykładowo zgodnie ze sprawozdaniami Inspekcji Weterynaryjnej w roku 2013 przebadano na obecność włośni 77,2 tys. sztuk świń ubitych w ramach uboju gospodarczego, a w 2014 r. – 75,7 tys. sztuk świń. W świetle danych GUS w ww. latach w gospodarstwach ubito odpowiednio: 1,493 tys. sztuk świń i 1,143 tys. sztuk świń.

- Dane te wskazywały, że badaniami nie objęto 1,415,8 tys. sztuk świń w 2013 r. i 1,067,3 tys. sztuk świń w 2014 r - czytamy w raporcie NIK.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Diana 19-07-2016, 19:41:
rynek jest tam gdzie jest sprzedający i kupujący. Z uboju gospodarczego na rynek nie trafia bo mięso jest zjadane we własnym gospodarstwie. Jeśli ktoś lubi jeść niezbadane mięso to kto mu zabroni? Poza tym to mięso jest z całą pewnością badane. Czas zająć się poważniejszymi rzeczami a nie tym kto zabił swojego świniaka, królika czy koguta.
 • Janosik 18-07-2016, 15:45:
trzeba zdelegalizować zabijanie zwierząt na podwórku rolnika, tzw. ubój gospodarczy !!

Zobacz wszystkie komentarze (2)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 637) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH