Perspektywy cenowe dla rynku trzody chlewnej

Żywiec rzeźny nieprzerwanie drożeje już od początku lutego. W trzecim tygodniu marca (16-22.03) podtrzymany został silny trend wzrostowy cen trzody chlewnej i drobiu, zatrzymał się natomiast wzrost cen bydła rzeźnego.
Sytuacja na rynku trzody chlewnej rozwija się zgodnie z naszymi przewidywaniami. Ceny zakupu tuczników notowane przez MRiRW rosną nieprzerwanie od 7 tygodni. Od ostatniego tygodnia stycznia cena za kilogram żywca wzrosła łącznie o 0,58 PLN. W porównywalnym okresie w ostatnich sześciu latach cena wzrastała przeciętnie o 0,22 PLN.
W trzecim tygodniu marca zakłady mięsne monitorowane przez MRiRW płaciły za kilogram żywca 4,86 PLN, jednakże w makroregionie środkowo-wschodnim cena płacona dostawcom osiągnęła 5,00 PLN. Ostatnio takie ceny były notowane prawie cztery i pół roku temu. A trzeba pamiętać, że ceny późnym latem i wczesną jesienią są najwyższe - oznacza to, że do lata ceny jeszcze mają dużą przestrzeni do wzrostów. Wydaje się, że poprzedni rekord cen zanotowany w trzecim tygodniu września 2004 r. wynoszący 5,08 PLN/kg zostanie pokonany w bieżącym roku. Perspektywy dalszych wzrostów są również odzwierciedlone w rekordowo wysokich cenach prosiąt. Od początku roku zdrożały one prawie o 36 PLN/szt. i teraz kosztują 189 PLN/szt. Możliwe, że wkrótce zostanie nawet przekroczona granica 200 PLN/szt.
Obecnie, w perspektywie trzech-czterech tygodni można oczekiwać spowolnienia wzrostu lub nawet lekkiego spadku cen tuczników lecz na razie nic nie wskazuje na to, żeby był on głęboki. Zazwyczaj w Wielkim Tygodniu, a czasami również w przedostatnim tygodniu przed Wielkanocą, ceny zakupu tuczników spadają. W kolejnych pięciu tygodniach po Wielkanocy ceny wahają się w wąskim przedziale, przeciętnie obniżając się o 0,07 PLN/kg. W tym roku, można się spodziewać, że po świętach ceny wcześnie zaczną ponownie dynamicznie rosnąć, wiele będzie jednak zależało od kursu walutowego.
Wzmocnienie złotego w pierwszej połowie marca, z poziomu ponad 4,70 do poniżej 4,60 PLN za EUR oznacza, że polska cena żywca jest znów wyższa od przeciętnej ceny unijnej. To powinno nieznacznie hamować dalsze wzrosty cen. Niestety kurs walutowy jest obecnie bardzo zmienny i trudno określić jak będzie oddziaływał w następnych tygodniach i miesiącach na cenę żywca.

KOMENTARZE: (3)
Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!
Zobacz wszystkie komentarze (3)