Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

PKM Duda dogadał się z wierzycielami! Układ zawarty!

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 24-07-2009, 20:20
PKM Duda dogadał się z wierzycielami! Układ zawarty!

W ramach prowadzonego postępowania naprawczego Polski Koncern Mięsny Duda zawarł układ dotyczący restrukturyzacji zobowiązań spółki o łącznej wartości 301,2 mln zł. Za układem głosowali wszyscy obecni na zgromadzeniu wierzyciele firmy, ale wymaga on jeszcze zatwierdzenia przez sąd.

Układ przewiduje restrukturyzację zobowiązań finansowych spółki wobec banków: PeKaO, PKO BP, Kredyt Bank, BZ WBK, BRE Bank, Bank Handlowy oraz ING Bank Śląski z tytułu umów kredytów niezabezpieczonych oraz wymagalnych zobowiązań wynikających z udzielonych poręczeń spółce Polska Wołowina, a także z tytułu transakcji terminowych. Układ dotyczy pozostałych wierzycieli nie wymienionych powyżej.

Łącznie restrukturyzacji podlegają zobowiązania o wartości 301,2 mln zł, z czego: 211,9 mln zł stanowią zobowiązania wobec banków z tytułu umów kredytowych i poręczeń, 88 mln zł stanowią zobowiązania wobec banków z tytułu transakcji terminowych, pozostałe 1,3 mln zł stanowią inne wierzytelności. Układ wymaga zatwierdzenia przez sąd.

Główne założenia układu to restrukturyzacja zadłużenia spółki z tytułu umów kredytowych i poręczeń w następujący sposób:

Udzielenie przez banki zabezpieczonego Konsolidacyjnego Kredytu Konsorcjalnego na kwotę 102,9 mln zł, który będzie spłacany w latach 2010-2015 (95% wartości kapitału kredytu zostanie spłacone zgodnie z uzgodnionym harmonogramem w latach 2012-2015). Oprocentowanie Konsolidacyjnego Kredytu Konsorcjalnego w skali roku oparte jest o zmienną stopę procentową WIBOR 3M, powiększoną o 2,5%.

Zabezpieczeniem kredytu będą m.in. główne nieruchomości spółki oraz akcje/udziały niektórych spółek zależnych. Umowa zawiera ograniczenia dotyczące dysponowania przez spółkę majątkiem, w tym w zakresie wypłaty dywidendy, oraz zaciągania zobowiązań bez zgody banków.

Udzielenie przez Bank PeKaO niezabezpieczonego Kredytu Podporządkowanego na kwotę 29,1 mln zł, który będzie spłacany w 8 równych kwartalnych ratach w latach 2016-2017. Oprocentowanie Kredytu Podporządkowanego będzie identyczne z oprocentowaniem Konsolidacyjnego Kredytu Konsorcjalnego.

Konwersja zadłużenia z tytułu kredytów bankowych w kwocie 69,7 mln zł na 63 323 284 akcje spółki, przy cenie emisyjnej 1,1 zł. W konwersji zadłużenia na akcje spółki biorą udział wszystkie banki z wyłączeniem Banku PeKaO.

Spłata zaległych odsetek od kredytów naliczonych do dnia wejściau układu w życie będzie dokonana nie później niż 31 stycznia 2010 r., z jednoczesnym obniżeniem naliczonych odsetek karnych do poziomu odsetek umownych.

KOMENTARZE: (3)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Witek 29-07-2009, 08:10:
do tych poniżej: wreszcie dotarłem do wiarygodnych informacji o PKM. Po pierwsze musiał pod zastaw OBECNYCH kredytów oddać cąły majatek spółki. Rada nadzorcza wpełni ma byc kontrolowana przez banki. Nie może rozpoczynać ani zaciągać nowych inwestycji. Ponadto pod zastaw musiał oddac akcje spólek zaleznych. A kredyty nie beda spłacane zgodnie z wczesniejszym harmonogramem tylko z zupełnie nowym! Ponadto "85 milionów długu, tego pochodzącego z opcji walutowych spółka będzie mogła skonwertować na niespełna 66 mln akcji nowej emisji o cenie 1,3 zł. Banki darują Dudzie odsetki od tej kwoty. 69,7 mln kredytu zostanie zamienione na akcje przy cenie emisyjnej 1,1 zł." A jak myślicie gdzie pójdą pieniądze za te akcje? Odpowiem - do kasy banków!!! Jak widać PKM już więcej nie mógł póść na ustępstwa gdyż zabrakło mu pola do dalszych ustępstw. I teraz jest aż do 2012-17 roku żywym trupem! A do tego czasu ktoś go może przejąć lub może się zdarzyć wiele innych rzeczy. Więc bez euforii.
 • tomek 24-07-2009, 21:19:
gratulacje!
 • Nie uda się!!! DUDA??? 24-07-2009, 20:55:
90 mięsiarni mówiło PKM D. nie da rady, pkm padnie. ot niespodzianka! smacznego PANOWIE!!!!

Zobacz wszystkie komentarze (3)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 013) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH