Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Polska, Francja i Niemcy wspólnie przeciwko ASF

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 14-10-2016, 16:40
Polska, Francja i Niemcy wspólnie przeciwko ASF
fot. minrol.gov.pl

Na zaproszenie ministra rolnictwa Francji Stephane`a Le Folla 14 października do Le Mans przyjechali: minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel oraz minister ds. wyżywienia i rolnictwa Niemiec Christian Schmidt. Podczas spotkania rozmawiano na temat trudnej sytuacji sektora wieprzowiny w związku z konsekwencjami afrykańskiego pomoru świń.

Wśród tematów poruszanych na spotkaniu znalazły się m.in. kwestie dotyczące: uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej (tzw. omnibus), sytuacji rynkowej, negocjacji handlowych, podwyższenia pułapu pomocy de minimis, wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz przygotowania konferencji klimatycznej COP22 i związanej z tym francuskiej inicjatywy 4/1000.

Dyskutując na temat uproszczenia WPR, Ministrowie wyrazili potrzebę dalszej dyskusji na poziomie technicznym nad propozycjami zgłaszanymi przez poszczególne delegacje. Zdaniem Polski, projekt uproszczenia zreformowanej WPR, dyskutowany obecnie w ramach prac Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), nadal wymaga uzupełnienia o kilka istotnych zmian, szczególnie w kierunku umożliwienia państwom członkowskim decydowania o zakresie mechanizmów WPR.

Jednocześnie, aby w sposób efektywny realizować traktatowy cel Wspólnej Polityki Rolnej, jakim jest stabilizacja rynków rolnych, niezbędne są już dzisiaj decyzje dotyczące instrumentów rynkowych. Ministrowie byli zgodni, że na rynku mleka widać wprawdzie nieznaczną poprawę jednak rynek ten musi być stale monitorowany. Odnotowali również zaniepokojenie niektórych państw członkowskich odnośnie sytuacji na rynku wołowiny. Minister Jurgiel stwierdził, że w odniesieniu do rynku zbóż, konieczne jest zwiększenie ochrony celnej tego rynku oraz urealnienie poziomu ceny interwencyjnej dla zbóż do poziomu zbliżonego do kosztów produkcji tj. co najmniej 150 euro/t, po to, aby system interwencji był skuteczny. Od kliku sezonów w sektorze zbóż obserwujemy stopniowe pogarszanie się koniunktury z uwagi na dużą podaż ziarna na rynku globalnym, niekorzystną sytuację cenową oraz preferencje w handlu przyznane m.in. Ukrainie. Minister Krzysztof Jurgiel poinformował, że wystąpił z wnioskiem do komisarza ds. rolnictwa i rozwoju wsi P. Hogana, o zwiększenie ochrony celnej unijnego rynku zbóż. Swoje obawy w tym zakresie do Komisji Europejskiej przekazała również COPA COGECA.

Z punktu widzenia Polski, istotny jest również problem zbyt niskich ilości owoców i warzyw przydzielonych Polsce do wycofania na podstawie projektowanych przepisów Komisji, które uruchomią mechanizm wsparcia dla sektora ogrodniczego w związku z rosyjskim embargo. Istnieje ryzyko, że redukcja podaży na takim poziomie nie pozwoli na ustabilizowanie sytuacji na rynkach owoców i warzyw, tradycyjnie eksportowanych do Federacji Rosyjskiej. W związku z tym, Polska wystąpi do KE o zwiększenie limitu, co uzyskało poparcie Ministrów Rolnictwa Francji i Niemiec.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 340) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane