Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Posłowie chcą wprowadzenia zakazu uboju rytualnego w Polsce

 • Autor: Farmer.pl/portalspozywczy.pl
 • Data: 16-11-2017, 09:02
Posłowie chcą wprowadzenia zakazu uboju rytualnego w Polsce

Zakaz utrzymywania psów na łańcuchach, uśmiercania zwierząt gospodarskich bez uprzedniego pozbawienia świadomości oraz chowu i hodowli zwierząt na futra – to niektóre ze zmian, które przewiduje poselski projekt nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt. Dla branży mięsnej największe znaczenie będzie miał jednak zawarty w projekcie zakaz uboju rytualnego. 11 listopada poselski projekt trafił do konsultacji z organizacjami branżowymi.

Złożony 6 listopada w Sejmie przez posłów PiS projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw ma na celu m.in.

- wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt,

- uszczelnienie systemu finansowania odławiania i opieki nad bezdomnymi zwierzętami przez samorządy m.in. poprzez wprowadzenie obowiązku oznakowania psów i utworzenia centralnego rejestru prowadzonego przez Głównego Inspektora Weterynarii,

- wprowadzenie zakazu: hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer i wykorzystywania zwierząt w cyrkach,

- doprecyzowanie obowiązków gmin dotyczących realizacji programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz w zakresie pokrywania kosztów zapewnienia tymczasowej opieki zwierząt odebranych interwencyjnie,

- rozszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami oraz podwyższenie kar za znęcanie się nad zwierzętami.

Jak podano w uzasadnieniu, „Celem projektowanej regulacji jest m.in. wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt oraz poprawa ich szeroko rozumianego dobrostanu, ponadto wprowadzenie kontroli wydatkowania przez jednostki samorządu terytorialnego środków finansowych przeznaczonych na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami, w szczególności pod względem ich celowości i ostatecznego przeznaczenia.” 

Co ciekawe, w opisie projektu na stronie Sejmu RP nie znajdziemy informacji o najbardziej interesującym branżę mięsna zapisie, tj. o wprowadzeniu zakazu uśmiercania zwierząt gospodarskich bez uprzedniego pozbawienia świadomości oraz wprowadzenia wyjątku w tym zakresie, dotyczącego tzw. uboju rytualnego.

Projekt zakłada wprowadzenie zakazu uboju rytualnego jednocześnie przewidując, że "ubój rytualny będzie możliwy na potrzeby członków związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej funkcjonujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.” Ubój ten jednak nie będzie mógł być wykonywany przy użyciu tzw. klatek obrotowych.

W uzasadnieniu projektu posłowie powołują się m.in. na przygotowane na zlecenie Komisji Europejskiej raporty Europejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Żywności (EFSA-Q-2003-093) i Interdyscyplinarnego projektu Dialrel (2006-2010) oraz raport Rady d/s Dobrostanu Zwierząt Gospodarskich (2003 i 2009), zespołu doradczego przy brytyjskim Ministerstwie Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich, które potwierdziły, że ubój dokonywany poprzez podrzynanie gardła i wykrwawianie bez pozbawienia świadomości jest w najwyższym stopniu niehumanitarny i powoduje zadawanie zwierzętom trudnych do wyobrażenia męczarni.

KOMENTARZE: (12)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Po prawicy 12-01-2018, 09:30:
Patologi KRUS nie będziemy dłużej utrzymywać z środków publicznych ZUS ,sprzeczne z zasadami etyki. Zobaczcie jakie drogie mają ciągniki pseudo rolniki, jakie inne sprzęty Naszym kosztem z dopłat Unijnych zakupili. Ubiegłoroczna nowela ustawa z 14 kwietnia 2016 r weszła w życie 30 kwietnia 2016 roku o obrocie ziemi rolnej wyłącznie przez rolnika, przypieczętowała iż jesteśmy poróżnieni. Z uczciwych podatników ZUS z obrębów miast zrobiono gorszy sort, kobiety z miast jak w obozach koncentracyjnych faszystowskich niebawem ustawiać będą zbiorowo do dymania zamiast brakujących jałówek w oborach. Ustawa z dnia 10 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.2015 poz.1338 z dalszymi zmianami) gorycz przelała , parobki z miast mogą jedynie kupić do 30arów działki jako nieruchomość (Dz. U z 2016 r., poz. 585), XXI wiek równouprawnienie ? Demokracja praworządność jaka, społeczeństwo w obrębach miast jak nic nie miało tak wciąż nic nie ma. W związku z powyższym jaki mamy wybór do głosowania w najbliższych wyborach, ogranicza się prawa obywtelskie w RP,wolność,równość swobodę wyboru przez bolszewie żydowską .Doprowadziłi do destabilizacji całego systemu prawnego w kraju, które zobligowały Komisje Europejską do podjęcia nadzwyczajnych kroków prawnych. Mapy geodezyjno- kartograficzne od lat są sfałszowane (zasadnicze,usunięto oznaczenia klasyfikacji gruntów R-III,IV,V linia interpretacyjna rozdzielająca grunt B mieszkalny od rolnego podżegając do przestęp
 • Obserwator 26-11-2017, 14:53:
Hodowanie psów dla własnej przyjemości albo na handel jest etyczne?
Gromadzenie psów w schroniskach w warunkach urągajacych dobrostanowi jest etyczne?

 • modus 23-11-2017, 18:11:
Zakaz barbarzyńskiego uboju rytualnego NASTĄPI A TE KUREWSKIE FIREMKI CO NA OKRUCIEŃSTWIE ZARABIAJĄ GRUBĄ KASĘ BANDA MORDERCÓW POWINNI ZAPŁACIĆ ODSZKODOWANIA ROLNIKOM ZA WYMORDOWANE ZWIERZĘTA BANDA MORDERCÓW HIENY ZASRANE

Zobacz wszystkie komentarze (12)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 425) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH