Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Posłowie chcą wprowadzenia zakazu uboju rytualnego w Polsce

 • Autor: Farmer.pl/portalspozywczy.pl
 • Data: 16-11-2017, 09:02
Posłowie chcą wprowadzenia zakazu uboju rytualnego w Polsce

Zakaz utrzymywania psów na łańcuchach, uśmiercania zwierząt gospodarskich bez uprzedniego pozbawienia świadomości oraz chowu i hodowli zwierząt na futra – to niektóre ze zmian, które przewiduje poselski projekt nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt. Dla branży mięsnej największe znaczenie będzie miał jednak zawarty w projekcie zakaz uboju rytualnego. 11 listopada poselski projekt trafił do konsultacji z organizacjami branżowymi.

Złożony 6 listopada w Sejmie przez posłów PiS projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw ma na celu m.in.

- wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt,

- uszczelnienie systemu finansowania odławiania i opieki nad bezdomnymi zwierzętami przez samorządy m.in. poprzez wprowadzenie obowiązku oznakowania psów i utworzenia centralnego rejestru prowadzonego przez Głównego Inspektora Weterynarii,

- wprowadzenie zakazu: hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer i wykorzystywania zwierząt w cyrkach,

- doprecyzowanie obowiązków gmin dotyczących realizacji programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz w zakresie pokrywania kosztów zapewnienia tymczasowej opieki zwierząt odebranych interwencyjnie,

- rozszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami oraz podwyższenie kar za znęcanie się nad zwierzętami.

Jak podano w uzasadnieniu, „Celem projektowanej regulacji jest m.in. wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt oraz poprawa ich szeroko rozumianego dobrostanu, ponadto wprowadzenie kontroli wydatkowania przez jednostki samorządu terytorialnego środków finansowych przeznaczonych na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami, w szczególności pod względem ich celowości i ostatecznego przeznaczenia.” 

Co ciekawe, w opisie projektu na stronie Sejmu RP nie znajdziemy informacji o najbardziej interesującym branżę mięsna zapisie, tj. o wprowadzeniu zakazu uśmiercania zwierząt gospodarskich bez uprzedniego pozbawienia świadomości oraz wprowadzenia wyjątku w tym zakresie, dotyczącego tzw. uboju rytualnego.

Projekt zakłada wprowadzenie zakazu uboju rytualnego jednocześnie przewidując, że "ubój rytualny będzie możliwy na potrzeby członków związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej funkcjonujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.” Ubój ten jednak nie będzie mógł być wykonywany przy użyciu tzw. klatek obrotowych.

W uzasadnieniu projektu posłowie powołują się m.in. na przygotowane na zlecenie Komisji Europejskiej raporty Europejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Żywności (EFSA-Q-2003-093) i Interdyscyplinarnego projektu Dialrel (2006-2010) oraz raport Rady d/s Dobrostanu Zwierząt Gospodarskich (2003 i 2009), zespołu doradczego przy brytyjskim Ministerstwie Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich, które potwierdziły, że ubój dokonywany poprzez podrzynanie gardła i wykrwawianie bez pozbawienia świadomości jest w najwyższym stopniu niehumanitarny i powoduje zadawanie zwierzętom trudnych do wyobrażenia męczarni.

KOMENTARZE: (11)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Obserwator 26-11-2017, 14:53:
Hodowanie psów dla własnej przyjemości albo na handel jest etyczne?
Gromadzenie psów w schroniskach w warunkach urągajacych dobrostanowi jest etyczne?

 • modus 23-11-2017, 18:11:
Zakaz barbarzyńskiego uboju rytualnego NASTĄPI A TE KUREWSKIE FIREMKI CO NA OKRUCIEŃSTWIE ZARABIAJĄ GRUBĄ KASĘ BANDA MORDERCÓW POWINNI ZAPŁACIĆ ODSZKODOWANIA ROLNIKOM ZA WYMORDOWANE ZWIERZĘTA BANDA MORDERCÓW HIENY ZASRANE
 • Rolnikk 20-11-2017, 18:03:
Ciągle się słyszy o sukcesach polskiego ministerstwa rolnictwa kiedy otwierali rynki zbytu na polski drób i wołowinę: Arabia Saudyjska, Emiraty Arabskie, Izrael, Algieria, Egipt, Azerbejdżan, Turcja, Iran i ostatnio Irak. Lecz jedną taką głupią ustawą wszystkie te rynki i te których nie wymieniłem zostaną zamknięte! A spadek popytu na te mięsa spowoduje obniżkę cen nawet o 30%. Kto za to zapłaci??? Tylko rolnik!

Zobacz wszystkie komentarze (11)

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 860) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 263)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH