Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Prace legislacyjne nad projektem legalizacji uboju rytualnego mogą się wydłużyć

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 11-05-2013, 14:01
Prace legislacyjne nad projektem legalizacji uboju rytualnego mogą się wydłużyć
20 marca przeciwko zakazowi protestowało ponad 2 tys. osób, głównie hodowców i pracowników zakładów mięsnych (fot. Paweł Pawłowski, zelaznastudio.pl)

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje w Polsce całkowity zakaz uboju zwierząt bez uprzedniego ogłuszania, czyli tzw. uboju rytualnego. Zakaz ten uniemożliwia polskim podmiotom z sektora mięsnego udział w rynku zaopatrywania kontrahentów w produkty odpowiadające wymogom religijnym. 23 kwietnia 2013 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt dopuszczający możliwość dokonywania uboju rytualnego zwierząt pod pewnymi warunkami ukierunkowanymi na zminimalizowanie cierpienia zwierząt - informują w analizie przygotowanej dla serwisu portalspozywczy.pl dr Andrzej Balicki, radca prawny, DLA Piper i Michał Orzechowski, prawnik, DLA Piper. Poniżej przedstawiamy ich wnioski dotyczące planowanych zmian w prawie.

W obecnym brzmieniu art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt przewiduje, że zwierzę kręgowe w ubojni może zostać uśmiercone tylko po uprzednim pozbawieniu świadomości przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, co eliminuje w praktyce możliwość dokonywania uboju rytualnego. Wyjątek od zasady ogłuszania zwierząt przed ubojem przewidywało rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi, które w tym zakresie zakwestionował Trybunał Konstytucyjny i orzekł jego niezgodność z Konstytucją RP. W efekcie przepis rozporządzenia, który zezwalał na dokonywanie uboju rytualnego utracił moc od 1 stycznia 2013 r. Dokonywanie uboju z naruszeniem art. 34 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt stanowi przestępstwo, za które grozi nawet kara pozbawienia wolności do lat dwóch.

Również od 1 stycznia 2013 r. zaczęło obowiązywać unijne rozporządzenie nr 1099/2009 w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania, ustanawiające wspólne minimalne standardy dopuszczające ubój zwierząt bez uprzedniego ogłuszenia. Państwa członkowskie UE mogły jednak utrzymać po wejściu w życie rozporządzenia bardziej restrykcyjne przepisy, pod warunkiem odpowiedniego powiadomienia Komisji Europejskiej. Niektóre kraje (w tym Polska) zachowały na tej zasadzie przepisy zabraniające uboju rytualnego.

Zgodnie z postulowaną w projekcie Rady Ministrów zmianą ubój zwierząt bez ogłuszenia miałby być dopuszczalny w Polsce na warunkach określonych w rozporządzeniu unijnym - tj. tylko w przypadku zwierząt poddawanych ubojowi metodami przewidywanymi w ramach obrzędów religijnych pod warunkiem że taki ubój ma miejsce w rzeźni. W odróżnieniu od rozporządzenia UE proponowane polskie przepisy przewidują bardziej restrykcyjne wymogi, ponieważ nie dopuszczają metod uboju rytualnego przy zastosowaniu systemów krępujących, zakładających umieszczenie zwierzęcia w położeniu odwrotnym lub dowolnym innym nienaturalnym położeniu (np. w tzw. klatkach obrotowych).

Wydaje się, że zmiana ustawy próbuje pogodzić interesy przemysłu mięsnego, związków wyznaniowych i organizacji działających na rzecz ochrony praw zwierząt. Jeśli zostanie przyjęta, krajowy przemysł mięsny zyska możliwość utrzymania lub rozszerzenia prowadzonej działalności o zaopatrywanie w wyroby mięsne produkowane zgodnie z wymogami religijnymi, konkurując o ten rynek zbytu z podmiotami branży mięsnej z innych krajów Unii Europejskiej oraz państw trzecich. Projekt Rady Ministrów został skierowany do sejmu, gdzie trwają nad nim prace legislacyjne. Ocenia się, że uchwalenie zmiany przewidującej możliwość uboju rytualnego zwierząt może zając posłom około jednego lub dwóch miesięcy, a uchwalona zmiana ma wejść w życie z dniem ogłoszenia Wydaje się jednak, że z uwagi na kontrowersje jakie budzi temat uboju rytualnego, nie jest wykluczone że prace legislacyjne mogą się wydłużyć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (9)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • karolina 13-05-2013, 16:46:
POLSCY rolnicy ,przedsiębiorcy .pracownicy powinni pamiętac przy nastepnych wyborach jak polski rzad troszczy się o miejsca pracy .o ludzi za złapanie bezdomnego psa Gmina płaci 3700 zł a bezrobotny ile dostaje kuroniówki , z czego zyć Tak dla uboju rytualnego ,tak dla miejsc pracy
 • Matt 13-05-2013, 15:55:
UA nie chce cię matrwić ale religia katolicka czy szerze chrześcijanie a także wyznawcy islamu i żydzi wierzą w tego samego BOGA, który się inaczej nazywa!!!!
Stop ignorantom!
 • TAK dla Uboju ! 13-05-2013, 15:21:
Jestem za ubojem , nawet rytualnym !!! i przestańcie gadać o morderstwie zwierząt :) CZY KTOŚ WIDZIAŁ UBÓJ, ŚMIERC Humanitarną ??? jaka by nie była to jest śmierć !
TAK dla Uboju Rytualnego !!!!!!!!!!!!!!!!!

Zobacz wszystkie komentarze (9)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 524) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH