Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Prawnik: Możliwości blokowania inwestycji drobiarskich znacząco wzrosły

 • Autor: KIPDiP
 • Data: 20-02-2018, 15:25
Prawnik: Możliwości blokowania inwestycji drobiarskich znacząco wzrosły
fot. Farmer.pl

- Zarówno dotychczas obowiązujące przepisy dotyczące procedury wydawania decyzji środowiskowej dotyczącej inwestycji budowlanej w branży drobiarskiej, jak i ich ostatnie nowelizacje stwarzają duże możliwości wydłużania oraz blokowania sprawnego przeprowadzenia danej inwestycji w branży drobiarskiej - mówi Adam Kuźma, radca prawny ze Spółki Partnerskiej Radców Prawnych Kuźma Organa i Wspólnicy.

Kuźma zauważa, że mimo dynamicznego rozwoju regulacji środowiskowoprawnych ograniczających wielkości emisji związanych m.in. z działalnością ferm, wciąż duży odsetek społeczności lokalnych sprzeciwia się inwestycjom branży drobiarskiej.

- Okoliczność ta często silnie wpływa na kształt oraz czas trwania postępowania administracyjnego z wniosku o ustalenie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia - dodaje.

Prawnik przypomina, że Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku przewiduje szeroki udział społeczeństwa w ocenie oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko przeprowadzanej w wypadku tzw. przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko lub w wypadku „przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko”.

- W praktyce najczęstszą formą tego udziału jest kierowanie do organu administracji licznych sprzeciwów, petycji i krytycznych uwag wobec planowanej inwestycji, zazwyczaj poddających w wątpliwość treść raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Powyższe okoliczności przyczyniają się do blokowania dużej ilości inwestycji budowlanych w branży drobiarskiej - mówi.

Kuźma zauważa, że od początku 2018 roku możliwości blokowania inwestycji drobiarskich poprzez wydłużanie postępowania znacząco się zwiększyły.

- 1 stycznia 2018 r. weszła w życie nowelizacja Ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (DzU z 2017 r. poz. 1405 – „u.u.i.ś.”). W procedurze o wydanie decyzji środowiskowej dojdzie dodatkowy organ opiniujący/uzgadniający – organ właściwy do wydania oceny wodno prawnej, czyli Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich – „RZGW WP”. Zatem postanowienie dotyczące konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko wyda właściwy organ, po zasięgnięciu opinii organu właściwego do wydania oceny wodno-prawnej, czyli Dyrektora RZGW WP. Dotychczas organami opiniującymi / uzgadniającymi byli regionalny dyrektor ochrony środowiska (RDOŚ), a w przypadkach ściśle określonych w przepisach – także inspekcja sanitarna oraz starosta - opisuje.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 140) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH