Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Prezes PKM Duda: Od miesięcy zmagamy się z kryzysem surowcowym

 • Autor: Łukasz Rawa, portalspozywczy.pl
 • Data: 15-05-2012, 20:55
Prezes PKM Duda: Od miesięcy zmagamy się z kryzysem surowcowym
Maciej Duda, prezes PKM Duda

Skonsolidowane przychody Grupy PKM Duda urosły w I kwartale 2012 r. o 48,5 proc. do 509,1 mln zł wobec 342,8 mln zł przed rokiem. W segmencie produkcyjnym jednostki dominującej, przychody wzrosły o 93 proc. Wzrost przychodów o 32 proc. zanotował segment dystrybucyjny. Trudne warunki rynkowe nie pozwoliły na powtórzenie rentowności sprzed roku. Grupa po raz pierwszy od dwóch lat odnotowała w I kwartale 2012 r. stratę finansową.

Utrzymująca się w I kwartale br. trudna sytuacja na rynku żywca wpłynęła negatywnie na wynik spółki. W rezultacie coraz niższego pogłowia trzody chlewnej, można było zaobserwować umacnianie się trendu wzrostu cen żywca. Według danych GUS surowiec w I kw. br. drożał nawet o ok. 40 proc., co miało decydujący wpływ na poziom osiąganych marż przez zakłady mięsne.

- Od miesięcy zmagamy się z kryzysem surowcowym. W I kwartale średnie ceny w skupach były wyższe rok do roku o 25-30 proc. Doszliśmy do bariery popytowej, która uniemożliwiła nam przełożenie tych podwyżek na klienta. W tej sytuacji skupialiśmy się na istotnym zwiększeniu obrotów, co udało nam się także w I kw. Zdobywanie kolejnych większych udziałów w rynku to inwestycja, która w kolejnych okresach powinna pozwolić także na poprawę uzyskiwanej rentowności - powiedział Maciej Duda, prezes zarządu PKM Duda.

W I kwartale 2012 r. Grupa PKM Duda osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 509,1 mln zł, co w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego stanowiło wzrost o 48,5 proc. Skonsolidowane przychody eksportowe urosły w ciągu roku o 12,6 proc. do poziomu 58,9 mln zł i stanowiły 12-proc. udział w przychodach ogółem. Wobec bardzo trudnych warunków rynkowych Grupa PKM Duda nie zdołała powtórzyć poziomów rentowności zanotowanych w I kwartale 2011 r. Na poziomie wyniku netto Grupa miała 1,8 mln straty wobec 7,2 mln zysku netto przed rokiem.

Zwiększenie przychodów było możliwe dzięki rekordowym wielkościom uboju trzody chlewnej w macierzystym zakładzie w Grąbkowie, który wyniósł w I kwartale 2012 r. ponad 332 tys. sztuk wobec 224,7 tys. sztuk rok wcześniej. Sukcesem segmentu produkcyjnego w tym okresie były również osiągnięte poziomy skupu trzody chlewnej. W sytuacji, w której według danych GUS cała branża mięsna zanotowała w I kwartale br. spadek skupu trzody chlewnej o ponad 20 proc. r/r, PKM Duda z kolei poprawiła się w tym obszarze o 16 proc. r/r. W ujęciu finansowym PKM Duda wypracowała 260,6 mln zł przychodów ze sprzedaży (wzrost o 93 proc. r/r) i 3,1 mln zysku netto wobec 19,4 mln zł zysku przed rokiem (spadek o 83,9 proc. r/r). Eksport jednostki dominującej wzrósł wartościowo w ciągu roku o prawie 15 proc. do poziomu 54,9 mln zł.

Dobre wyniki zanotowała działalność rolna Grupy. W segmencie roślinnym w ciągu roku zysk operacyjny wzrósł do poziomu 1,4 mln zł przy przychodach 8,7 mln zł. Segment rolno-zwierzęcy w I kwartale 2012 r. przyniósł przychody o wartości 17,9 mln zł (wzrost o 7,5 proc. r/r) oraz zysk operacyjny w wysokości 3,2 mln zł wobec 3,1 mln zł przed rokiem.

Wzrosty obrotów były udziałem także segmentu handlowego Grupy. W ciągu roku przychody z tego obszaru działalności urosły o 32 proc. do poziomu 284,1 mln zł (wobec 215,1 mln zł rok wcześniej). W tym czasie wynik operacyjny segmentu poprawił się niemal dwukrotnie osiągając wartość na koniec I kwartału 7,6 mln zł w porównaniu do 3,9 mln zł w analogicznym okresie 2011 r. Przez cały kwartał wysoką dynamikę sprzedaży utrzymywał dział HoReCa, który zwiększył obroty o 50 proc. r/r. Tak widoczna poprawa wyników działu to efekt znaczącego rozszerzenia obszaru sprzedaży poza region mazowiecki.

KOMENTARZE: (17)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • kkkk 23-08-2012, 22:33:
taa
 • Pozdzielec wsiowy 21-06-2012, 15:36:
Drogi Panie producencie ....blacha falista nie ma takiego znaczenia jak zywnosc .....porównanie nie jest trafione aco do określenia ferma towarowa świń .....to prosze nie filozofowac ....ja jestem prosty chłop aPan b
Niby inteligienciak ......
 • producent 21-06-2012, 08:32:
Nie ma czegoś takiego jak hodowla towarowa, towarowy to jest chów. Panowie zgadzam się z wami w pełni że rząd powinien zagwarantować opłacalność wszelkiej produkcji. Ja produkuję blachę falistą i też uważam że rząd powinien mi zagwarantować opłacalność.

Zobacz wszystkie komentarze (17)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 461) + DODAJ OFERTĘ



Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane