REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Prezes PKM Duda: Od miesięcy zmagamy się z kryzysem surowcowym

 • Autor: Łukasz Rawa, portalspozywczy.pl
 • Data: 15-05-2012, 20:55
Prezes PKM Duda: Od miesięcy zmagamy się z kryzysem surowcowym
Maciej Duda, prezes PKM Duda

Skonsolidowane przychody Grupy PKM Duda urosły w I kwartale 2012 r. o 48,5 proc. do 509,1 mln zł wobec 342,8 mln zł przed rokiem. W segmencie produkcyjnym jednostki dominującej, przychody wzrosły o 93 proc. Wzrost przychodów o 32 proc. zanotował segment dystrybucyjny. Trudne warunki rynkowe nie pozwoliły na powtórzenie rentowności sprzed roku. Grupa po raz pierwszy od dwóch lat odnotowała w I kwartale 2012 r. stratę finansową.

REKLAMA

Utrzymująca się w I kwartale br. trudna sytuacja na rynku żywca wpłynęła negatywnie na wynik spółki. W rezultacie coraz niższego pogłowia trzody chlewnej, można było zaobserwować umacnianie się trendu wzrostu cen żywca. Według danych GUS surowiec w I kw. br. drożał nawet o ok. 40 proc., co miało decydujący wpływ na poziom osiąganych marż przez zakłady mięsne.

- Od miesięcy zmagamy się z kryzysem surowcowym. W I kwartale średnie ceny w skupach były wyższe rok do roku o 25-30 proc. Doszliśmy do bariery popytowej, która uniemożliwiła nam przełożenie tych podwyżek na klienta. W tej sytuacji skupialiśmy się na istotnym zwiększeniu obrotów, co udało nam się także w I kw. Zdobywanie kolejnych większych udziałów w rynku to inwestycja, która w kolejnych okresach powinna pozwolić także na poprawę uzyskiwanej rentowności - powiedział Maciej Duda, prezes zarządu PKM Duda.

W I kwartale 2012 r. Grupa PKM Duda osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 509,1 mln zł, co w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego stanowiło wzrost o 48,5 proc. Skonsolidowane przychody eksportowe urosły w ciągu roku o 12,6 proc. do poziomu 58,9 mln zł i stanowiły 12-proc. udział w przychodach ogółem. Wobec bardzo trudnych warunków rynkowych Grupa PKM Duda nie zdołała powtórzyć poziomów rentowności zanotowanych w I kwartale 2011 r. Na poziomie wyniku netto Grupa miała 1,8 mln straty wobec 7,2 mln zysku netto przed rokiem.

Zwiększenie przychodów było możliwe dzięki rekordowym wielkościom uboju trzody chlewnej w macierzystym zakładzie w Grąbkowie, który wyniósł w I kwartale 2012 r. ponad 332 tys. sztuk wobec 224,7 tys. sztuk rok wcześniej. Sukcesem segmentu produkcyjnego w tym okresie były również osiągnięte poziomy skupu trzody chlewnej. W sytuacji, w której według danych GUS cała branża mięsna zanotowała w I kwartale br. spadek skupu trzody chlewnej o ponad 20 proc. r/r, PKM Duda z kolei poprawiła się w tym obszarze o 16 proc. r/r. W ujęciu finansowym PKM Duda wypracowała 260,6 mln zł przychodów ze sprzedaży (wzrost o 93 proc. r/r) i 3,1 mln zysku netto wobec 19,4 mln zł zysku przed rokiem (spadek o 83,9 proc. r/r). Eksport jednostki dominującej wzrósł wartościowo w ciągu roku o prawie 15 proc. do poziomu 54,9 mln zł.

Dobre wyniki zanotowała działalność rolna Grupy. W segmencie roślinnym w ciągu roku zysk operacyjny wzrósł do poziomu 1,4 mln zł przy przychodach 8,7 mln zł. Segment rolno-zwierzęcy w I kwartale 2012 r. przyniósł przychody o wartości 17,9 mln zł (wzrost o 7,5 proc. r/r) oraz zysk operacyjny w wysokości 3,2 mln zł wobec 3,1 mln zł przed rokiem.

Wzrosty obrotów były udziałem także segmentu handlowego Grupy. W ciągu roku przychody z tego obszaru działalności urosły o 32 proc. do poziomu 284,1 mln zł (wobec 215,1 mln zł rok wcześniej). W tym czasie wynik operacyjny segmentu poprawił się niemal dwukrotnie osiągając wartość na koniec I kwartału 7,6 mln zł w porównaniu do 3,9 mln zł w analogicznym okresie 2011 r. Przez cały kwartał wysoką dynamikę sprzedaży utrzymywał dział HoReCa, który zwiększył obroty o 50 proc. r/r. Tak widoczna poprawa wyników działu to efekt znaczącego rozszerzenia obszaru sprzedaży poza region mazowiecki.

KOMENTARZE: (17)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • kkkk 23-08-2012, 22:33:
taa
 • Pozdzielec wsiowy 21-06-2012, 15:36:
Drogi Panie producencie ....blacha falista nie ma takiego znaczenia jak zywnosc .....porównanie nie jest trafione aco do określenia ferma towarowa świń .....to prosze nie filozofowac ....ja jestem prosty chłop aPan b
Niby inteligienciak ......
 • producent 21-06-2012, 08:32:
Nie ma czegoś takiego jak hodowla towarowa, towarowy to jest chów. Panowie zgadzam się z wami w pełni że rząd powinien zagwarantować opłacalność wszelkiej produkcji. Ja produkuję blachę falistą i też uważam że rząd powinien mi zagwarantować opłacalność.

Zobacz wszystkie komentarze (17)

REKLAMA
REKLAMA
PARTNER SERWISU
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA
Oferty pracy (25 264) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 331)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 663)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH