Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Prezes PKM Duda: Przyspieszamy działania prowadzące do wzrostu segmentów przetwórstwa i dystrybucji

 • Autor: Łukasz Rawa, portalspozywczy.pl
 • Data: 08-11-2011, 13:12
Prezes PKM Duda: Przyspieszamy działania prowadzące do wzrostu segmentów przetwórstwa i dystrybucji
Maciej Duda, prezes PKM Duda

Trzeci kwartał był kolejnym, kiedy istotnie zwiększyliśmy przychody, a co najważniejsze także i zysk netto. Działo się to w warunkach utrzymującej się trudnej sytuacji na rynku, w zakresie podaży, cen surowca jak i ograniczonego popytu wewnętrznego. Uwzględniając te czynniki, jesteśmy umiarkowanie zadowoleni - mówi Maciej Duda, prezes PKM Duda.

Maciej Duda podkreśla, że możliwości znaczącej poprawy wyników w następnych kwartałach widzi we wzroście segmentów przetwórstwa i dystrybucji. - Przyspieszamy działania w tym zakresie - akcentuje.

Grupa PKM Duda miała 8,8 mln zł zysku netto w III kw. 2011 wobec 7,36 mln zł zysku rok wcześniej. Oznacza to wzrost o 19,7 proc. Skonsolidowane przychody urosły o 14 proc. do 444,4 mln zł z 389,8 mln zł przed rokiem. Narastająco w I-III kw. 2011 r. Grupa wypracowała 23,16 mln zysku netto przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 1,19 mld zł.

Program restrukturyzacji DUDA 2012 jest realizowany zgodnie z założeniami. Spółka przyspiesza rozwój segmentów dystrybucyjnego oraz przetwórczego.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły po 9 miesiącach br. 1,19 mld zł wobec 1,06 mld zł przed rokiem, co stanowi wzrost o 12,4 proc. Po raz kolejny na wyniki sprzedaży w sposób znaczący wpływała działalność eksportowa Grupy, która dzięki osłabiającemu się złotemu urosła w ciągu roku o 34,4 proc. z poziomu 149,9 mln zł do 201,5 mln zł i obecnie stanowi 17 proc. przychodów ogółem. Jednostkowo PKM Duda wypracowała narastająco w I-III kw. 2011 r. 21,5 mln zł zysku netto (wzrost o 95,6 proc. r/r) przy obrotach na poziomie 528,6 mln zł wobec 426,3 rok wcześniej. Eksport jednostki dominującej po 9 miesiącach br. poprawił się w ujęciu wartościowym o 47,1 proc. r/r.

PKM Duda zwiększa sprzedaż przy niższych marżach, co możliwe jest dzięki coraz większym wielkościom uboju. W okresie 9 miesięcy 2011 roku, zakład produkcyjny w Grąbkowie zrealizował ubój na poziomie 760 330 szt. żywca, co stanowi wzrost o 19,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2010 r. W samym trzecim kwartale, pomimo trudnej sytuacji na rynku podaży, spółka zwiększyła skup trzody chlewnej o 30 proc.

W segmencie roślinnym utrzymuje się bardzo dobra koniunktura przejawiająca się rosnącymi cenami zbóż i rzepaku. Utrzymuje się wysoki poziom popytu światowego na tzw. rośliny energetyczne. Obroty segmentu wzrosły w ciągu roku o 42,4 proc. do 37,7 mln zł. Wynik operacyjny tego obszaru działalności wyniósł po I-III kw. 2011 r. 6,7 mln zł i poprawił się o 260 proc. w stosunku do analogicznego okresu ub. r.

W segmencie rolno-zwierzęcym trwały intensywne prace nad poprawieniem wyników produkcyjnych, ilościowych i jakościowych. Oczekiwana w 3 kwartale obniżka cen pasz wpłynęła na obniżenie kosztów produkcji. Grupa PKM Duda nieznacznie poprawiła przychody z hodowli po 9 miesiącach br. z 52,5 mln zł w ub.r. na 53,4 mln zł w roku bieżącym.

Wzrost przychodów o 7 proc. osiągnął także segment handlowy Grupy, uzyskując w ciągu 9 miesięcy 2011 r. 700,9 mln zł przychodów (653,7 mln zł na koniec września 2010 r.). Wysoką dynamikę sprzedaży utrzymuje dział HoReCa, w którym w trzecim kwartale br. obroty wzrosły o 69 proc. r/r. Lepsze wyniki działu to m.in. efekt podpisania pierwszych kontraktów na terenie woj. dolnośląskiego i lubelskiego, jak również pozyskania nowych prestiżowych klientów. Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Witek (co się na niczym nie zna) 15-11-2011, 09:28:
Ciekawe jakie wyniki przyniosła PKM ostatnia wizyta na Śląsku? Czyżby jednak kolejne przejęcie?

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 648) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane