REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie uboju rytualnego

 • Autor: PAP
 • Data: 12-04-2013, 15:25

Prokuratura Rejonowa w Białymstoku odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie żydowskiego uboju rytualnego, dokonanego w Tykocinie (Podlaskie). W ocenie prokuratury, nie było znamion czynu zabronionego. Postanowienie nie jest prawomocne.

REKLAMA

Przed miesiącem zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zabicia zwierzęcia bez wcześniejszego pozbawienia świadomości złożył w prokuraturze Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Białymstoku. W zawiadomieniu była mowa o podejrzeniu zabicia zwierzęcia wbrew przepisom ustawy o ochronie zwierząt.

Wyjaśniając powody decyzji białostockiej prokuratury, jej szefowa Urszula Sieńczyło powiedziała w piątek PAP, że rzeczywiście ustawa o ochronie zwierząt zawiera zapis o tym, że nie można dokonać uboju bez wcześniejszego ogłuszenia zwierzęcia, bo w innym przypadku jest to karalne. Prokuratura zwróciła jednak uwagę, że w systemie prawnym funkcjonuje także ustawa o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w RP, gdzie jest zapis o uboju rytualnym.

"Można powiedzieć, że na polskim gruncie prawnym ubój rytualny uznany został za jedną z dopuszczalnych zasad wyznania mojżeszowego" - dodała prokurator Sieńczyło. Przywołała też rozporządzenie unijne sprzed kilku lat, dotyczące m.in. kwestii uśmiercania zwierząt, gdzie - jak powiedziała - jest zapis o tym, że jeśli chodzi o obrzędy religijne, zakazy zapisane w tym rozporządzeniu nie mają zastosowania.

"Uznaliśmy, że ten czyn (ubój w Tykocinie - PAP) wynikał z realizacji gwarantowanych przez prawo krajowe i międzynarodowe wolności religijnych i nie może być uznany za przestępczy, w sytuacji braku jego jednoznacznego zakazu" - powiedziała prokurator.

W ocenie prokuratury, system prawny zawiera sprzeczne ze sobą normy i "należy przyznać pierwszeństwo tym, które dotyczą wolności i praw jednostki, w tym wolności sumienia i religii".

Postanowienie nie jest prawomocne. Niewykluczone, że zaskarżą je organizacje zajmujące się ochroną zwierząt, od których też wpłynęły do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w Tykocinie.

W uboju w Tykocinie brali udział przedstawiciele społeczności żydowskiej w Polsce, w tym naczelny rabin Polski Michael Schudrich. W rozmowie z PAP powoływał się on na ustawę z 1997 roku, o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w RP i mówił, że Żydzi "mają prawo do uboju rytualnego". Dodał wtedy, że w ustawie jest taka gwarancja i jest przekonany, że nadal ona obowiązuje.

Podobnego zdania jest społeczność muzułmańska w Polsce; przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz takie stanowisko przekazał pod koniec marca ministrowi administracji i cyfryzacji Michałowi Boniemu. Powołał się na ustawę o stosunku państwa do MZR w RP oraz na wolności konstytucyjne.

Od 1 stycznia obowiązują przepisy ustawy o ochronie zwierząt, które pozwalają na ubój tylko z ogłuszeniem. Także 1 stycznia 2013 r. weszła w życie unijna dyrektywa, która dopuszcza ubój zgodnie z wymogami religijnymi w krajach UE.

Resort rolnictwa zaproponował uchylenie zapisu ustawy o ochronie zwierząt stanowiącego, że uboju zwierzęcia można dokonać tylko po uprzednim jego ogłuszeniu - co oznaczałoby dopuszczenie uboju zgodnego z wymogami religijnymi, pod warunkiem, że ma to miejsce w rzeźni.

Branża mięsna reprezentowana przez Związek "Polskie Mięso" zdecydowanie domaga się zalegalizowania w Polsce uboju bez ogłuszania. W marcu odbyła się w Warszawie manifestacja, na którą przyjechało ok. 2 tys. osób z całej Polski. Złożono petycje do marszałek Sejmu i premiera, w których argumentowano, że zakaz uboju rytualnego spowoduje likwidację ok. 5 tys. miejsc pracy.

KOMENTARZE: (7)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Maria S 16-04-2013, 10:34:
Obrzędy religijne nie mają prawa obrażać uczuć innych ludzi i gwałcić moralności publicznej,o czym mówi ogranicznik art 53 -punkt 5-ty.Dotyczy to zarówno obyczaju kamieniowania jak i podrzynania,amputowania rąk drobnym złodziejaszkom,gdy wielcy chodzą w glorii itd .Szokujące jest też że ludzie domagający się respektowania jakowychś prawnych wolności religijnych łamią ostentacyjnie nasze prawo.Wszyscy są równi wobec prawa ale jak widać to kłamstwo,gdyż sa równi i równiejsi-należy zrobić poprawkę w Konstytutucji,że ludzie posiadający władzę i kasę nie podlegają pod te same przepisy.Jak widać prawo jest bardzo elastyczne i nie tylko różnie traktuje obywateli,ale także można sobie wybierać z pzepisów akurat te,które komuś poasują nie baczac na spójnośc przepisów.Dziwne,że w państwie niewyznaniowym, demokratycznym aż taką przeciwwwagę i zagrożenie dla demokracji mogą stanowić zabobony ,dziwne też ,że nie widać chierarchii demokratycznej-np że Ustawa utworzona głosami ponad 200 tysięcy obywateli może być przebita tylko większą ilością głosow, np 250 tysięcy a nie głosami nielicznych grup biznesowych .To wszystko co się obecnie dzieje w Polsce , minn w temacie rytualnym podważa wiarygodność,stabilnośc przepisów.Wieje zgrozą
 • UiA 15-04-2013, 12:04:
Ponad 70 procent ankietowanych Polaków jest przeciwna temu bestialstwu,Trybunał Konstytucyjny orzekł o nielegalności uboju rytualnego,,ale nasze niektóre prokuratury mają to gdzieś.Gdzie my żyjemy?Kiedy wreszcie wybierzemy do rzadzenia ludzi z rozumem,srcem,sumieniem,a nie jakichś debili bez empatii
 • Icek 15-04-2013, 10:57:
Baczność! Wszyscy powstać!
Gdzie by w Polsce jakiś prokurator miał czelność nadepnąć na odcisk Żydom?

Zobacz wszystkie komentarze (7)

REKLAMA
REKLAMA
PARTNER SERWISU
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA
Oferty pracy (25 158) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 331)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 663)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH