Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Reforma systemu bezpieczeństwa żywności odbije się negatywnie na przemyśle spożywczym

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 11-08-2016, 12:12
Reforma systemu bezpieczeństwa żywności odbije się negatywnie na przemyśle spożywczym
Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej. Fot. KRL-W

Samorząd lekarzy weterynarii sprzeciwia się planom resortu rolnictwa zakładającym likwidację Inspekcji Weterynaryjnej oraz utworzenie nowej Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Jak podkreślają reforma odbije się negatywnie na krajowym przemyśle spożywczym.

W związku z planami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w świetle których zlikwidowana ma zostać Inspekcja Weterynarii oraz utworzona Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności samorząd lekarzy weterynarii podjął decyzję o rozpoczęciu konsultacji, których celem będzie przygotowanie akcji protestacyjnej w ramach Porozumienia Wielkopolskiego.

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna wyraziła nadzieję, na rozpoczęcie dialogu z rządem, ale jednocześnie nie wyklucza zwołania na jesieni Nadzwyczajnego Zjazdu Lekarzy Weterynarii, który zajmie się sprawą reformy systemu bezpieczeństwa żywności.

W Warszawie odbyło się, zwołane w trybie nadzwyczajnym, posiedzenie Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, która zajęła się oceną, przygotowanego przez MRiRW projektu ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Krajowa Rada podtrzymała swoją negatywną ocenę rozwiązań zaproponowanych przez Zespół do spraw reformy instytucjonalnej systemu bezpieczeństwa żywności.

KRL-W podkreśliła, że ocena funkcjonującego w Polsce systemu urzędowych kontroli żywności, w tym działań podejmowanych przez Inspekcję Weterynaryjną, jest jednoznacznie pozytywna zarówno w oczach gremiów krajowych jak i zagranicznych. Dlatego celowość przeprowadzenia scalenia wszystkich inspekcji w kształcie proponowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie może znaleźć poparcia samorządu lekarzy weterynarii.

- Proponowana reforma nie tylko nie przyczyni się do poprawy poziomu jakości i bezpieczeństwa polskiej żywności, ale negatywnie odbije się na krajowych przemyśle spożywczym i będzie stanowić impuls dla działań deprecjonujących polską żywność podejmowanych przez konkurentów działających w Unii Europejskiej – powiedział Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Głównym projektem przygotowanego projektem ustawy ma być zwiększenie poziomu bezpieczeństwa żywności.

– Ku naszemu zdumieniu cel ten ma być zrealizowany poprzez rezygnację z praktycznie jakichkolwiek wymogów odnośnie kwalifikacji osób zatrudnianych w nowej Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności – zauważył Jacek Łukaszewicz.

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • observator 13-08-2016, 18:30:
trzeba przeprowadzić reformę po to aby zlikwidować obecne patologie. Inspekcje to prywatne folwarki poszczególnych partii. PSL obstawił wszystkie swoimi ludźmi i dlatego blokuje reformę. Dzisiejsze inspekcje i jej funkcjonowanie to zasłona dymna dla prywatnej działalności szczególnie powiatowych lekarzy weterynarii!
 • KP 12-08-2016, 12:06:
Jedna inspekcja ? Ma to być inspekcja dbająca o zdrową żywność i zdrowie konsumentów a w składzie zespołu nie ma nikogo z inspekcji sanitarnej. Właśnie to ta inspekcja jest przede wszystkim odpowiedzialna za zdrową żywność i zdrowie obywateli a nadzoruje ją minister zdrowia. No cóż u nas są te paranoje nadal bo nie chodzi o zdrowie i zdrową żywność tylko o stołki, które po cichu już są rozdawane w ministerstwie rolnictwa. Ministerstwo to ma już inspekcję jakości handlowej ale to zespół kolesi, którzy na niczym się nie znają. Na kontrolach tylko odczytują etykiety z opakowań bo na pozostałych sprawach się nie znają. Ustawa nie może komplikować życia przedsiębiorcy, szczególnie tego ostatniego w łańcuchu obrotu. Jeżeli dalej będą przepisy karzące sklepikarza za to, że producent lub importer sprzeda mu coś z błędem na etykiecie to doprowadza to do agonii sklepy polskie. A od tego się zaczyna, jeśli nie będzie sklepów to nie będzie drobnych przetwórców a jak tych nie będzie to i rolnik nie będzie miał gdzie sprzedać swoje plony. Kółko się zamyka przy istnieniu mafijnych powiązań ministerstwa rolnictwa z inspekcją jakości.

Zobacz wszystkie komentarze (2)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 580) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane