Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Rośnie eksport polskiej wieprzowiny do Niemiec

 • Autor: Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas
 • Data: 14-06-2016, 18:59
Rośnie eksport polskiej wieprzowiny do Niemiec
Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas, fot. Paweł Pawłowski/PTWP

- Przy spadku wywozu mięsa wieprzowego do UE w pierwszych trzech miesiącach br., warto wskazać na dość wysoki wzrost sprzedaży na rynek niemiecki - o blisko 28 proc. do poziomu 14,5 tys. t. - pisze Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Dziwulski zauważa, że według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) polski eksport mięsa wieprzowego (CN 0203) w pierwszym kwartale 2016 r. zwiększył się o 5,2 proc. w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem do poziomu 104 tys. t. Wartość eksportu, ze względu na niższe ceny, zwiększyła się w nieco niższym stopniu - o 4,7 proc. do 745 mln zł.

- Wzrostowi eksportu mięsa wieprzowego z Polski sprzyjało zwiększenie produkcji mięsa wieprzowego w kraju, co było odzwierciedleniem wzrostu ubojów trzody chlewnej w naszym kraju. Według danych GUS od stycznia do końca marca w Polsce liczba ubojów świń wyniosła 5,5 mln szt., co oznacza 2,2 proc. wzrost w stosunku do pierwszego kwartału 2015 r. - dodaje.

Analityk BGŻ BNP Paribas zwraca uwagę, że pierwszy kwartał 2016 r. przyniósł niewielkie zmiany w kierunkach eksportowych mięsa wieprzowego z Polski.

- Niemniej, oznaczające odwrócenie się trendów w handlu tym produktem które zarysowały się w roku ubiegłym. Przejawiały się one zmniejszeniem dostaw na rynek wspólnotowy o 3 proc. do poziomu 79,7 tys. t. i 45 proc. wzrostem sprzedaży zagranicznej do krajów pozaunijnych (do 24,6 tys. t) - dodaje.

Jak dodaje Dziwulski, w 2015 r. obserwowany był znaczny spadek wywozu mięsa wieprzowego poza granice UE, który z kolei kompensowany był wzrostem jego sprzedaży na rynek wewnętrzny Unii. Według danych Eurostatu w całym 2015 r. wolumen eksportu wieprzowiny do UE-27 zwiększył się o 18,4 proc. do 333,4 tys. t.

- Przy spadku wywozu mięsa wieprzowego do UE w pierwszych trzech miesiącach br., warto wskazać na dość wysoki wzrost sprzedaży na rynek niemiecki - o blisko 28 proc. do poziomu 14,5 tys. t. Wysoką dynamiką wzrostu charakteryzował się eksport mięsa wieprzowego do USA. Polska zwiększyła dostawy mięsa wieprzowego na rynek tego kraju o 34 proc. w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem (do 9,1 tys. t). Stany Zjednoczone były zarazem największym, pod względem wartości eksportu, odbiorcą mięsa wieprzowego wieprzowiny z Polski (104 mln zł) - mówi analityk.

Jego zdaniem wzrost sprzedaży na rynek Ameryki Północnej jest odzwierciedleniem zmian w światowym handlu wieprzowiną.

- Zakaz eksportu mięsa wieprzowego wprowadzony przez Chiny ze względu na ASF, uniemożliwia wysyłki na ten rynek z Polski. Popyt zgłaszany przez "Państwo środka" na rynkach zagranicznych jest natomiast bardzo wysoki ze względu na niską podaż wieprzowiny na rynku wewnętrznym. Tym samym zwiększa się jej import z krajów takich jak USA, Niemcy, Hiszpania czy też Dania. Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, w pierwszych czterech miesiącach 2016 r. (dane Agra Europe) zwiększyły one eksport mięsa wieprzowego do Chin blisko trzykrotnie (+192 proc.) do 63 tys. t. Eksport z Niemiec do Chin wzrósł natomiast w analogicznym okresie o 82 proc. do 55,8 tys. t. - podsumowuje.

W ocenie Dziwulskiego utrzymanie wysokiego popytu na rynku chińskim w kolejnych kwartałach może wpływać pozytywnie na rozwój unijnego, w tym również polskiego eksportu wieprzowiny w całym 2016 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 717) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane