Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Rząd negocjuje zwiększenie eksportu mięsa na Ukrainę

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 08-04-2008, 16:58

Polska delegacja, pod przewodnictwem podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP, Andrzeja Dychy rozmawia w Kijowie z delegacją ukraińską na temat aktualnej sytuacji na rynku mięsa na Ukrainie i możliwości zwiększenia dostaw polskiego surowca mięsnego na ten rynek.

Strona ukraińska poinformowała o szacunkowej wartości deficytu surowca mięsnego w wysokości 350-500 rys. ton mięsa rocznie oraz o planowanych działaniach ukierunkowanych na zwiększenie podaży mięsa z zagranicy (ustanowienie kontyngentu na bezcłowy wwóz mięsa na Ukrainę w wysokości 350 tys. ton rocznie, przy jednoczesnym obniżeniu cła na import mięsa w wysokościach przewyższających ustanowiony kontyngent.

Strona polska przedstawiła propozycje działań, których realizacja przyczyni się do zwiększenia eksportu mięsa z Polski na Ukrainę: obniżenie stawek celnych, istotne zwiększenie liczby polskich ubojni i zakładów mięsnych posiadających wymagane przez przepisy prawne Ukrainy pozwolenia weterynaryjne, zniesienie ograniczeń w imporcie mięsa drobiowego z Polski na Ukrainę.

W trakcie negocjacji uzgodniono, że strona ukraińska, niezwłocznie po ich ustaleniu, przekaże stronie polskiej zasady dostaw do 25 tys. ton mięsa z Polski miesięcznie na zasadach bezcłowych na potrzeby interwencji dokonywanych przez Państwowy Komitet Ukrainy ds. Państwowych Rezerw Materiałowych. Strony wspólnie opracują mechanizm realizacji dostaw i dokonywania płatności.

Strona polska podkreśliła, iż oczekuje dopuszczenia do eksportu na Ukrainę wszystkich polskich ubojni i zakładów mięsnych posiadających pozwolenia weterynaryjne dopuszczające produkcję tych zakładów do obrotu na jednolitym rynku UE. Strona ukraińska zobowiązała się do rozważania takiej możliwości. Służby weterynaryjne obu krajów przeprowadzą w najbliższym możliwym terminie w Warszawie dalsze rozmowy na ten temat.

Do czasu zakończenia rozmów ukraińska strona rozpatrzy możliwość odnośnie możliwości dopuszczenia do eksportu na Ukrainę polskich ubojni i zakładów mięsnych posiadających pozwolenia weterynaryjne dopuszczające produkcję tych zakładów do obrotu na jednolitym rynku UE oraz gwarancje Głównego Lekarza Weterynarii.

Strony podejmą działania na rzecz zwiększenia liczby polskich ubojni i zakładów mięsnych posiadających wymagane przez przepisy prawne Ukrainy pozwolenia weterynaryjne, w tym: Główny Lekarz Weterynarii RP niezwłocznie poinformuje pisemnie o usunięciu naruszeń weterynaryjno-sanitarnych, wykrytych w 17 polskich zakładach mięsnych, kontrolowanych przez ukraińskich inspektorów weterynaryjnych w lipcu 2007 r., strona ukraińska niezwłocznie po otrzymaniu tej informacji podejmie decyzję, co do wydania tym zakładom stosownych pozwoleń weterynaryjnych.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 340) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane