Partnerzy portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Partner serwisu

partner serwisu
Mięso

Skandal z wołowiną może zniszczyć polski eksport

Mięso z nielegalnego uboju chorych krów trafiło do dziesięciu krajów UE. Część z nich chciała natychmiast zamknąć rynek przed polską wołowiną. Przyszłość eksportu żywności jest niepewna – informuje piątkowa „Rzeczpospolita”.

Skandal z wołowiną może zniszczyć polski eksport
fot. Shutterstock

Autor: Rzeczpospolita
Data: 01-02-2019, 09:02

Spadają ceny wołowiny, europejskie media publikują alarmujące artykuły o mięsie chorych krów z Polski, główny lekarz weterynarii musi się tłumaczyć w Brukseli, a polska ambasador zostaje wezwana na dywanik do czeskiego ministra rolnictwa. To wszystko efekt skandalu, który wybuchł po emisji w TVN reportażu „Chore bydło kupię". Choć wołowina z położonego pod Ostrowią Mazowiecką zakładu łamiącego wszelkie normy produkcji i przepisy o dobrostanie zwierząt to jedynie 0,1 proc. polskiej produkcji tego mięsa, wybuchła największa od lat afera, która może się odbić na interesach całej branży.

Branża obawia się, że jeśli przekaz o chorym mięsie utrzyma się w zagranicznych mediach, to można się spodziewać mocnego spadku eksportu. Jerzy Wierzbicki, szef Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, szacuje, że ceny spadły: rolnicy na jednym zwierzęciu zarabiają o 400 zł mniej.

Michał Koleśnikow, analityk rynków rolnych w BOŚ mówi, że nawet najmniejsze perturbacje związane z eksportem przekładają się z dużą siłą na branżę, w pierwszej kolejności na firmy handlowe i zakłady mięsne, a w dalszej na rolników. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja. Koleśnikow ocenia, że dotychczas nastroje w branży były dobre, rolnicy postawili na zwiększenie potencjału produkcyjnego i pogłowie bydła rosło.

Eksport wołowiny w 2018 r. był wart (do października) 1,24 mld euro. O 26 proc. wzrosła sprzedaż do krajów poza UE. Turcja dzięki skokowi zakupów o 218 proc. stała się trzecim odbiorcą, po Włochach i Niemczech. Polska jest największym w UE eksporterem wołowiny do krajów pozaunijnych, utrata tych rynków zbytu byłaby bolesnym ciosem.

 Całość w 'Rzeczpospolitej".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

więcej informacji:

mięso RSS ALERT    /    wołowina RSS ALERT    /    chore bydło RSS ALERT    /    nielegalne mięso RSS ALERT    /    ubój bydła RSS ALERT    /    bydło RSS ALERT    /    eksport wołowiny RSS ALERT    /    nielegalny ubój RSS ALERT

KOMENTARZE (11)

  • ww 2019-02-01 09:13:10
    no to się pytam gdzie jest sanepid, PIP itd ano siedzą i pier w stołki-sam widziałem -rano przywożą chleb do sklepu Pelcowizna w Kętrzynie, kładą skrzynki z chlebem na ulicę w błocie ( roztopiony śnieg) i ciągną skrzyneczki do sklepu , to tylko jeden z przykładów
    • Instruktor 2019-02-02 12:16:34
      Sanepidowi odebrano prawo do kontroli nad mięsem,przekazując te uprawnienia kontroli weterynaryjnej,a ta jak widać zawiodła.
  • aga 2019-02-01 10:15:17
    To nazywa się podcinaniem gałęzi na której się siedzi. Jak powiedział kiedyś Piłsudski - "Naród wspaniały, tylko ludzie k..."
    • Carla 2019-02-01 15:39:58
      To w ramach ptriotycznego obowiazku powinna pani codziennie jesc takie mieso.smacznego.
      • Marcel 2019-02-01 22:22:27
        Jemy zdechłe ryby rozmrażaną kilka razy wieprzowinę posoloną solą drogową. A wiadomość dla wegów też nie jest optymistyczna. Warzywa nawet te pseudo Eko są tak nafaszerowane chemią z całej tablicy M. Soja w kotlecikach to modyfikowana bomba. Ale o tym cicho akurat. A i jeszcze kurczaczki dlaczego są tanie..pewno bo smaczne...
  • J.T. 2019-02-02 09:33:19
    W końcu Unia zmusi to nasze nieudolne Państwo do konkretnego działania. Wiele lat wiadomo ze w dużych ilościach skupowane jest ( masowe ogłoszenia w gazetach i internecie) tzw. "bydło pourazowe". Nikogo nie obchodziło gdzie ono idzie. Kilka lat temu była podobna afera i co? I nic !!. To bydło przerabia na pewno większość ubojni a nie jedna złapana !!! Nikt się nie wziął za kontrolę drogi jaką przebywają chore i padłe krowy !!! Konkretnie trzeba się zabrać za weterynarzy i to od najniższego do najwyższego szczebla !! Można się uśmiać że nic o procederze nie wiedzieli, Łącznie z ministrem i wyżej !!! Były artykuły w gazetach, sam zwróciłem wtedy gazecie uwagę na ciągłe ogłoszenia o skupie sztuk pourazowych. Oprócz wieloletnich kar za brak kontroli i wprowadzanie niebezpiecznego mięsa na rynek ( uświadamiam wszystkim że wołowinę je się także na surowo !) natychmiast powinni się podać do dymisji minister rolnictwa i główny inspektor sanitarny !!!! Myślę że po jakimś czasie nagonki wszystko wróci do stanu poprzedniego i dalej będziemy jedli mięso z zdechłych zwierząt !!!!!
  • Zakaz eksportu dla polski 2019-02-02 09:41:19
    Polska powinna dostać zakaz eksportu mięsa i ryb na kilka lat, niech te ubojnie upadna a za kilka lat niech wejdzie ktoś świeży z dużym kapitałem i zainwestuje w odpowiednie warunki. Zero litości dla trucicieli, odpowiedzialność zbiorowa.
    • Rolnik 2019-02-03 22:42:27
      I niech uczciwi rolnicy upadną razem z ubojniami, Ty jesteś szczęśliwy, bo masz pracę, a jak ktoś zainwestował w to pieniądze i poświęcił całe życie ma teraz stracić wszystko?!
    • Ja 2019-02-13 10:21:19
      Polskie ubojnie upadną, a wtedy chłam z innych krajów popłynie do nas jeszcze szerszą strugą.
  • lolek 2019-02-02 22:56:34
    już kurna nie kupie wołowiny, nigdy, szmaciarze