Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Starostwo ostrołęckie pomoże pracownikom zakładów mięsnych JBB

  • Autor: PAP
  • Data: 06-07-2009, 16:46

Pochodzący z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego pracownicy Zakładów Mięsnych JBB w Łysych (Mazowieckie), które spłonęły w ubiegły poniedziałek, mogą liczyć na pomoc przy odtwarzaniu dokumentów i poszukiwaniu pracy - zadeklarował w poniedziałek starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł.

Przyznał, iż obecnie czeka na szczegółowe informacje, dotyczące pracowników zakładów JBB, w tym na dane obejmujące liczbę zwolnień. "Mamy informację, że część osób dostała już wypowiedzenia. Natomiast nie mamy informacji jakich konkretnie osób to dotyczyło i skąd pochodziły" - zaznaczył starosta w rozmowie z PAP.

Kubeł podkreślił, iż właściciel zakładów JBB ma przekazać pełne dane, dotyczące pracowników oraz liczby zwalnianych. "Będziemy starali się objąć te osoby wypłatą zasiłków dla bezrobotnych, a potem pomocą w znalezieniu miejsc pracy" - powiedział.

Dodał, iż władze starostwa ostrołęckiego zgłosiły już do Ministerstwa Pracy informację o konieczności zabezpieczenia środków dla większej liczby bezrobotnych. Kubeł przyznał, iż dane dotyczące pracowników zakładów JBB będą pomocne przy odtwarzaniu dowodów osobistych i innych dokumentów, utraconych w pożarze, a procedura administracyjna z tym związana będzie w tym przypadku przeprowadzana w pierwszej kolejności.

Z informacji uzyskanych przez PAP od jednego z pracowników zakładów JBB wynika, iż zwolnienia mają objąć prawie wszystkie zatrudnione tam osoby. W poniedziałek nie udało się skontaktować z właścicielem firmy, Józefem Bałdygą - w sekretariacie, który ma już tymczasową siedzibę, powiedziano, że jest on nieuchwytny.

Do pożaru Zakłady Mięsne JBB w Łysych zatrudniały 1520 osób, w tym około 700 mieszkańców Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. Usuwanie skutków pożaru zakończono w sobotę. Z pogorzeliska (na obszarze około 5 ha) wywieziono do utylizacji około 2 tys. ton mięsa i jego przetworów. W najbliższym czasie ma rozpocząć się rozbiórka i wywóz konstrukcji stalowych.

"Po tym jak instytucje ubezpieczeniowe uporają się ze już swoją pracą, będzie decyzja o rozbiórce" - uściślił Kubeł. Dodał, iż do środy ma powstać "całościowy meldunek" z działań prowadzonych w ramach akcji ratowniczo-gaśniczej. Przy usuwaniu skutków pożaru pracowało około 500 osób - oprócz straży pożarnej zawodowej i ochotniczej przede wszystkim pracownicy firmy.

Pożar w Zakładach Mięsnych JBB w Łysych wybuchł w ubiegły poniedziałek. Ogień gasiło ponad 40 jednostek straży pożarnej z województw mazowieckiego i podlaskiego - w sumie około 300 do 400 strażaków. Pracowników ewakuowano. Nikt nie odniósł obrażeń. Przyczyny pożaru są ustalane. Trwa też obliczanie strat. W pożarze spłonęła znaczna część zakładu, głównie hale produkcyjne i budynki administracyjne, ale od ognia udało się uratować m.in. oczyszczalnię ścieków, kotłownię i stację ujęć wody. Właściciel zakładów chciałby je odbudować i możliwie najszybciej wznowić produkcję, na początku przynajmniej w części. Taką deklarację przedstawił jeszcze w ubiegłym tygodniu władzom powiatu ostrołęckiego i gminy Łyse.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH