USDA prognozuje wzrost produkcji i konsumpcji wołowiny

Produkcja mięsa wołowego na świecie wzrośnie w 2008 roku o 1 proc. do blisko 61 mln ton - podała FAMMU/FAPA powołując się na najnowszy raport amerykańskiego departamentu rolnictwa (USDA). Wzrostu produkcji można się spodziewać w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Chinach, Indiach oraz w Meksyku, spadku zaś w krajach UE, Argentynie, Australii, Rosji oraz w Kanadzie.
Produkcja wołowiny w Stanach Zjednoczonych zwiększy się o 1 proc. do 12,2 mln ton, natomiast w Chinach wzrośnie o 3 proc. do 7,7 mln ton. W 2008 roku Indie wyprodukują prawdopodobnie 2,66 mln ton mięsa wołowego, tj. o 6 proc. więcej niż w 2007 roku.
W krajach Unii Europejskiej produkcja tego gatunku mięsa obniży się o 1 proc. do 8,1 mln ton, natomiast w Australii spadnie o 6 proc. do 2,08 mln ton. W bieżącym roku Rosjanie wyprodukują 1,34 mln ton wołowiny, co oznacza spadek o 2 proc. w stosunku do 2007 roku.
Spożycie wołowiny na świecie wzrośnie w 2008 roku, na co złoży się rosnący popyt ze strony krajów rozwijających się - prognozuje USDA. Popyt na wołowinę w Chinach wzrośnie o 4 proc. do 7,7 mln ton, natomiast spożycie w Brazylii zwiększy się o 3 proc. do 7,6 mln ton. Na wzrost ten w dużej mierze wpłynie zwiększona podaż wołowiny na rynku wewnętrznym spowodowana blokadą brazylijskiego eksportu przez kraje Wspólnoty.
W 2008 roku o 3 proc. (do 2,5 mln ton) wzrośnie popyt na wołowinę w Rosji, natomiast w Indiach zwiększy się o 5 proc. - do 1,9 mln ton.
Spożycie mięsa wołowego w krajach Unii Europejskiej obniży się o 1 proc. do 8,6 mln ton. W bieżącym roku spadnie także spożycie mięsa wołowego w Kanadzie i Japonii, odpowiednio o 6 proc. do 1,03 mln ton oraz 2 proc. do 1,16 mln ton. W Stanach Zjednoczonych spożycie tego gatunku mięsa pozostanie na niezmienionym poziomie 12,8 mln ton.
W 2008 roku więcej wołowiny niż przed rokiem wyeksportują Indie, Stany Zjednoczone oraz Urugwaj. Eksport z Brazylii pozostanie niezmieniony, wynosząc 2,2 mln ton. W bieżącym roku Stany Zjednoczone pozostaną liderem w imporcie mięsa wołowego, jednakże popyt na importowaną wołowinę obniży się o 4 proc. do 1,3 mln ton. Import wołowiny do Rosji zwiększy się o 10 proc. do 1,1 mln ton, natomiast import do krajów UE oraz Japonii wzrośnie odpowiednio o 14 proc. oraz 5 proc.

KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!