Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

W 2008 r. mocno spadła produkcja wieprzowiny

 • Autor: Michał Koleśnikow - analityk rynków mięsa, Bank BGŻ
 • Data: 06-01-2009, 12:15

W roku 2008 produkcja wieprzowiny była w Polsce prawdopodobnie o 10 proc. mniejsza a wołowiny o 5-7 proc. większa.

Rynek mięsa wieprzowego zarówno w Polsce jak i UE pozostaje w dużej mierze pod wpływem tendencji wywołanych wzrostem cen surowców rolnych zapoczątkowanych w 2007 roku. Gwałtowny wzrost cen pasz, w warunkach niskich cen zbytu żywca, oznaczał drastyczny spadek opłacalności tego kierunku produkcji. Rolnicy zareagowali na tę sytuację silną redukcją stada podstawowego - wg GUS na koniec lipca 2008 r. pogłowie loch było już o 23 proc. niższe niż rok wcześniej. Pogłowie świń ogółem spadło zaś do 15,4 mln szt. - najniższego poziomu od 25 lat i 15 proc. niższego niż rok wcześniej. Od końca 2007 r. produkcja mięsa wieprzowego systematycznie maleje, a od II kwartału 2008 r. spadek nabrał jeszcze większego tempa. Prawdopodobnie w II połowie 2008 r. spadek produkcji w relacji rocznej wyniesie około 12 proc., natomiast w całym 2008 r. może wynieść około 10 proc.

Sytuacja po stronie produkcji znalazła już swoje odzwierciedlenie w cenach skupu. W II połowie ub.r. ceny za żywiec wieprzowy mogą być o 15-20 proc. wyższe niż rok wcześniej, przy czym w ostatnim kwartale br. ceny mogą być wyższe nawet o 25 proc. Oprócz niskiego poziomu produkcji, wysokim cenom sprzyja również obecny niski kurs złotego wobec euro, ograniczający możliwości uzupełnienia niedoborów na rynku krajowym tanim importem z krajów UE. W obecnych warunkach chów świń stał się ponownie bardzo opłacalny, co powinno zaowocować wzrostem produkcji wieprzowiny. Nie stanie się to jednak wcześniej niż w drugiej połowie 2009 roku. Dlatego też, należy oczekiwać, że w całym 2009 r. produkcja będzie niższa niż w roku obecnym, a ceny nadal będą utrzymywać się na poziomie znacznie wyższym niż przeciętnie w ostatnich pięciu latach.

Odwrotnie niż w przypadku świń, w mijającym roku pogłowie bydła wzrastało. Według GUS na koniec czerwca liczebność stada wzrosła do 5,757 mln sztuk, tj. o 1,1 proc. więcej w relacji rocznej. Prawdopodobnie na wzrost pogłowia wpływ miała większa liczba odchowywanych cieląt, gdyż liczba krów wzrosła jedynie o 0,7 proc. Według prognoz IERiGŻ w 2009 r. pogłowie bydła wzrośnie o kolejne 1-2 proc. Dzięki większej liczebności stada zwiększa się również produkcja wołowiny. Wg GUS w pierwszych trzech kwartałach ub.r. wzrost wyniósł 6 proc. w relacji rocznej. W całym 2008 r. oczekujemy, że może zostać wyprodukowane o 5-7 proc. więcej wołowiny, a w 2009 r. produkcja będzie nadal wzrastać.

Od początku ub.r. ceny skupu bydła były dość stabilne na poziomie nieznacznie wyższym niż przed rokiem. Można oczekiwać, że w całym 2008 r. przeciętna cena będzie o około 1 proc. wyższa niż w roku ubiegłym. Osłabienie złotego, wysokie ceny wieprzowiny oraz niska podaż wołowiny na rynku unijnym będą sprzyjały dalszemu powolnemu umacnianiu się cen, jednakże rosnąca produkcja krajowa i możliwe ograniczenie popytu w związku ze spowolnieniem gospodarczym będą ograniczały możliwości wzrostu cen.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 901) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane