Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Zysk PKM Duda nieznacznie spadł. Pini Polonia może mieć negatywny wpływ na działalność Grupy

 • Autor: www.portalspozywczy.pl/ GPWInfostrefa
 • Data: 11-05-2011, 10:07
Zysk PKM Duda nieznacznie spadł. Pini Polonia może mieć negatywny wpływ na działalność Grupy
Na fot. Maciej Duda, prezes PKM Duda

Mięsny koncern Duda w pierwszym kwartale 2011 r. miał 342,9 mln zł przychodów ze sprzedaży wobec 333,7 mln zł w analogicznym okresie 2010 r. Zysk netto w tym okresie spadł z 7,9 mln zł do 7,3 mln zł.

W I kwartale 2011 roku Grupa Kapitałowa PKM Duda uzyskała łączne przychody ze sprzedaży w kwocie 342 859 tys. zł, co stanowi wzrost o prawie 3 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

W strukturze przychodów Grupy Kapitałowej w I kwartale 52 365 tys. zł stanowiły przychody eksportowe (15 proc. ogółu przychodów).

Wzrost ogółu przychodów, a w szczególności przychodów eksportowych jest w znacznej mierze wynikiem wzrostu dynamiki eksportu spółki dominującej, która w I kwartale br. osiągnęła przychody eksportowe w wysokości 47 823 tys. zł, co stanowi 35 proc. ogółu przychodów zrealizowanych w tym okresie. Jest to ponad 2 krotny wzrost eksportu spółki dominującej w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. 

Większość sprzedaży grupy PKM Duda jest realizowana w Polsce. W związku z tym wyniki siągane przez Grupę Kapitałową są pośrednio zależne od takich wielkości makroekonomicznych jak wrost PKB, poziom bezrobocia, poziom inflacji oraz stóp procentowych czy dynamika wzrostu wnagrodzeń - informuje zarząd w raporcie.

Czynniki te wpływają na kondycję finansową podmiotów uczestniczących w obrocie ospodarczym oraz siłę nabywczą klientów końcowych. Ewentualne spowolnienie tempa wzrostu gspodarczego oraz pogorszenie się wskaźników makroekonomicznych mogłoby niekorzystnie wpłynąć na wyniki finansowe osiągane przez Grupę Kapitałową. Szeroko rozumiana branża spożywcza, w której działa jest w mniejszym stopniu narażona na ryzyko dekoniunktury niż inne gałęzie gospodarki, gdyż popyt na większość artykułów spożywczych, a w szczególności na mięso, jest sztywny.

Jak informuje zarząd w raporcie Grupa Kapitałowa PKM Duda działa na szeroko rozumianym rynku produkcji mięsa oraz handlu mięsem i jego przetworami, który jest rynkiem rozdrobnionym oraz silnie konkurencyjnym. Istnieje ryzyko, iż w wyniku nasilonych działań konkurencji lub pojawienia się nowych podmiotów na rynku, szczególnie koncernów o zasięgu światowym, Grupa Kapitałowa nie zrealizuje zakładanych celów, lub na ich realizację będzie musiała przeznaczyć dodatkowe środki.

Działania konkurencji mogą też wymusić obniżenie marż, co w efekcie negatywnie wpłynie na osiągane przez Grupę Kapitałową PKM Duda wyniki finansowe. Podmiot dominujący w szczególności pragnie zwrócić uwagę, iż PINI POLONIA, spółka powiązana z włoskim producentem wyrobów mięsnych, wybudowała w Kutnie zakład ubojowo-rozbiorowy o mocach ubojowych ok. 80 tys. sztuk na tydzień.

Pojawienie się nowego, znaczącego gracza na polskim rynku może mieć negatywny wpływ na działalność Grupy poprzez tendencje do skracania terminów płatności do dostawców, utraty części rynku sprzedaży, wydłużanie terminów płatności od odbiorców, czy utratę pracowników produkcyjnych oraz średniej i wyższej kadry menadżerskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (16)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • hgfj 17-05-2011, 14:09:
iw zablokowala poltusze, ale poszly na przerob
 • MG 16-05-2011, 07:49:
A w Pini strajkują.
 • twarda ręka 15-05-2011, 22:30:
pogorszenie wyników czy ma to związek z wdrożeniem cudownego systememu SAP .......nowym modelem dystrybucji ?
coś się nie udało i poleciał za to Prezes ?

Zobacz wszystkie komentarze (16)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 524) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH