Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Zyski PKM Duda w cieniu ASF

 • Autor: ŁR, portalspozywczy.pl
 • Data: 13-11-2014, 08:49
Zyski PKM Duda w cieniu ASF
Dariusz Formela, prezes PKM Duda (fot. PTWP)

W III kwartale 2014 r. Grupa PKM Duda zanotowała blisko 3 mln zł zysku netto i narastająco po trzech kwartałach 2014 roku zarobiła na czysto już 11,5 miliona złotych. Jednak zysk operacyjny powiększony o amortyzację EBITDA wyniósł po dziewięciu miesiącach 41,6 mln zł, czyli o 8 procent mniej niż rok wcześniej, co było efektem ograniczeń w eksporcie związanych z chorobą ASF i rosyjskim embargo.

Sytuacja na rynku mięsnym w trzecim kwartale, podobnie jak kwartał wcześniej, kształtowała się pod wpływem dwóch czynników, a więc po pierwsze pojawienia się w Polsce przypadków zarażenia świń wirusem ASF, a po drugie rosyjskiego embargo, które pojawiły się w pierwszej połowie roku. Miało to negatywne implikacje dla marży mięsnych spółek. Afrykański pomór świń zamknął dla Polski wiele rynków spoza Unii Europejskiej, w tym przede wszystkim ważne rynki w Azji, jak Chiny, Tajwan, Japonia i Korea Południowa. A na skutek rosyjskiego embargo towarzyszyła temu konieczność skierowania na nowe rynki mięsa, które wcześniej trafiały na rynek rosyjski.

W rezultacie podaż mięsa, w szczególności wieprzowego, na polskim rynku się zwiększyła pociągając za sobą spadek jego ceny. Pod koniec września 2014 roku średnia cena zakupu żywca wieprzowego oscylowała wokół 4,65 zł/kg i była o 20 proc. niższa niż rok wcześniej. Ceny wołowiny były na krajowym rynku niższe w ujęciu rok do roku o około 8 procent.

W krótkiej perspektywie spadek ceny żywca wieprzowego to niekorzystne zjawisko, w dłuższej jednak - jak przewidują analitycy - może to skutkować wzrostem popytu na wieprzowinę i wyhamowaniem tendencji zwiększania konsumpcji tańszego od wieprzowiny drobiu. Według prognoz Agencji Rynku Rolnego, z powodu spadających cen mięsa wieprzowego, jego konsumpcja wg prognoz ARR może wynieść w tym roku 38,5 kg na osobę rocznie, wobec 35,5 kilograma w 2013 roku.

W tak wymagających warunkach Grupa PKM Duda kontynuowała strategię koncentracji na rentowności, przy mniejszym nacisku na wolumen sprzedaży. Odpowiedzią koncernu na blokadę części ważnych rynków była natomiast intensyfikacja sprzedaży na obszarze Unii Europejskiej i rozpoczęcie sprzedaży do Afryki.

W ten sposób udało się częściowo zniwelować wpływ ograniczeń handlowych, choć nie pozostały one oczywiście bez wpływu na wyniki finansowe. W okresie od lipca do września 2014 r. zysk netto Grupy PKM Duda zamknął się kwotą 2,9 mln zł wobec 5,7 mln zł rok wcześniej przy 419 mln zł przychodów wobec 500,7 mln zł rok wcześniej. Po 9 miesiącach br. skonsolidowane przychody wyniosły 1,3 mld zł, w tym przychody eksportowe 181,1 mln zł wobec 1,4 mld zł przed rokiem. Zysk operacyjny w trzecim kwartale br. wyniósł 7,4 mln zł wobec 10,3 mln zł rok wcześniej. Narastająco EBIT wyniósł po 9 miesiącach 2014 r. 24 mln zł względem 27,6 mln zł rok wcześniej.

Grupa poprawiła zarządzanie długiem. Jej dług odsetkowy po 9 miesiącach br. zmalał o 10,1 proc. do 165,8 mln zł wobec 184,4 mln zł przed rokiem. W efekcie wskaźnik dług netto/ EBITDA zmalał o blisko 5 proc. Na uwagę zasługuje również poprawa wskaźnika bieżącej płynności, co jest wynikiem m. in. zmiany struktury zadłużenia w konsekwencji refinansowania dotychczasowego zadłużenia z tytułu kredytu konsorcjalnego.

- W sytuacji nawarstwienia się ograniczeń w eksporcie bardzo aktywnie zaangażowaliśmy się w poszukiwanie nowych rynków zbytu, rozpoczynamy sprzedaż w Afryce i na innych nowych dla nas obszarach. Pod ścisłą kontrolą utrzymujemy koszty i zadłużenie, dzięki czemu sytuacja spółki pozostaje stabilna i notujemy zgodne z naszymi wewnętrznymi założeniami wyniki. Pozytywnie zaskoczył wzrost zysku operacyjnego segmentu handlowego - komentuje Dariusz Formela, prezes PKM Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

DUDPolski Koncern Mięsny Duda SA

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 461) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane