REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Udział Polski w handlu międzynarodowym mlekiem i jego przetworami w latach 2003-2014

 • www.wydawnictwo.ue.wroc.pl
 • Autor: Anna Kowalska
 • Data: 29-06-2016, 10:00
Udział Polski w handlu międzynarodowym mlekiem i jego przetworami w latach 2003-2014
fot. PTWP

Celem artykułu jest przedstawienie zmian, jakie zaszły w eksporcie oraz imporcie mleka i jego przetworów po 2004 roku. Analizie poddano dane statystyczne GUS i Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z okresu 2003-2014. Aby zobrazować zmiany w eksporcie i imporcie produktów mlecznych, wyliczono dynamikę zmian w badanym okresie, określono strukturę ilościową i wartościową polskiego importu i eksportu tych produktów w latach 2003 i 2013.

REKLAMA

Streszczenie

W opracowaniu wykorzystano również analizę grupowania cech i obiektów. Handel międzynarodowy polskimi artykułami mlecznymi zyskał na znaczeniu dzięki przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej. Polska jest przede wszystkim eksporterem produktów nieprzetworzonych lub przetworzonych w niewielkim stopniu (mleka płynnego i śmietany, serwatki czy mleka w proszku). Z tzw. galanterii mlecznej Polska eksportuje przede wszystkim sery i twarogi, nie jest natomiast znanym eksporterem lodów czy jogurtów i napojów fermentowanych. Od 2004 r. głównym importerem artykułów mlecznych z Polski są pozostałe kraje Unii Europejskiej. W 2013 r. Polska wyeksportowała do tych krajów ponad 70,1% wszystkich eksportowanych produktów mleczarskich, podczas gdy w 2003 r. było to tylko 37%. Przyczyną tak dużego wzrostu eksportu do krajów unijnych było w dużej mierze zniesienie ceł, atrakcyjne ceny polskich produktów oraz ich wysoka jakość. Wpływ na handel produktami mlecznymi, podobnie jak i innymi produktami, ma również kurs walut. Polska eksportuje swoje towary, chociaż znacznie mniej niż przed przystąpieniem do Unii Europejskiej, również do Wspólnoty Niepodległych Państw i Europy Środkowo-Wschodniej oraz pozostałych krajów rozwiniętych. Saldo obrotów artykułami mlecznymi ogółem oraz w podziale na produkty przetworzone i nieprzetworzone w analizowanym okresie było dodatnie.

1. Wstęp

Akcesja Polski do Unii Europejskiej stworzyła szansę na rozwój rynku mleka dzięki zwiększeniu dostępności naszych produktów na rynkach krajów Unii, a jednocześnie zobligowała polskich producentów do dostosowania produkcji do standardów obowiązujących w tych krajach. Polska zajmuje piąte miejsce w Unii Europejskiej pod względem pogłowia krów ogółem, zaraz po Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Natomiast pod względem pogłowia krów mlecznych oraz ilości produkowanego mleka wyprzedzają nas tylko Niemcy i Francja [Urban 2011].

Po 2004 r., kiedy to Polska przystąpiła do UE, sukcesywnie rosły zarówno obroty towarami rolno-spożywczymi, jak i ich udział w całym handlu Polski z zagranicą. Wzrost ten widoczny jest zarówno po stronie eksportu, jak i importu. Udział wartości eksportu produktów rolno-spożywczych w eksporcie ogółem wyniósł w 2013 r. 13,1%, a importu 9,2%, podczas gdy w 2012 r. udział ten kształtował się na poziomie 12,5% i 8,8%. W 2013 r. udział eksportu produktów rolno-spożywczych w całkowitym eksporcie wzrósł w stosunku do 2004 r. o 4,3 pp., a udział importu o 3,0 pp. [ARR 2014].

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

REKLAMA
REKLAMA
PARTNER SERWISU
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA
Oferty pracy (28 811) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 331)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 664)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH