Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Będą zmiany w programie Dostarczanie Nadwyżek Żywności Najuboższej Ludności UE

 • Autor: portalspożywczy.pl
 • Data: 02-02-2012, 14:12

Obecnie w organach UE trwają prace legislacyjne dotyczące zmiany rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego w zakresie umożliwienia dokonywania zakupów z rynku produktów przeznaczonych na pomoc żywnościową. Planowany termin zakończenia tych prac to marzec 2012 roku.

W budżecie UE zarezerwowana jest kwota 500 mln Euro, z przeznaczeniem na programu pomocy żywnościowej w 2012 roku. Deklaracje uczestnictwa w programie złożyło 20 krajów. Dotychczas Komisja Europejska przydzieliła państwom członkowskim kwotę 113,5 mln Euro (RK nr 562/2011 z dnia 10.06.2011r.) w postaci towarów z zapasów interwencyjnych (162,5 tys. tys. zbóż i 55,6 tys.ton OMP).

Polska otrzymała dotychczas 9 662,8 ton OMP z zapasów interwencyjnych (Litwa, Niemcy, Wlk.Brytania, Polska). Dotychczasowy budżet programu dla Polski to 17, 3 mln Euro. Po przeprowadzeniu przetargu i podpisaniu umów z przedsiębiorcami planowane są do dostarczania do organizacji charytatywnych( FPBŻ, CARITAS, PKPS) następujące ilości artykułów mlecznych: mleko UHT - 21 636 tys. litrów, ser podpuszczkowy - 1 679 ton, ser topiony - 1 220 ton, masło ekstra - 340 ton,w zamian za odbiór OMP.

Dostawy w/w artykułów mleczarskich do magazynów organizacji charytatywnych rozpoczną się od m-ca marca 2012 roku (FPBŻ, CARITAS) i od maja 2012 r. (PKPS). ARR oczekuje na zakończenie prac legislacyjnych i wydanie prze KE stosownego rozporządzenia z podziałem pozostałego budżetu tj, kwoty ok. 386,5 mln Euro.

Jednocześnie Komisja Europejska zobowiązała państwa członkowskie do opracowania i złożenia do KE, w terminie do 20 stycznia 2012 r. Krajowych Planów Dystrybucji. Komisja zaleciła, aby wybór produktów do dystrybucji w ramach Programu 2012 był dokonany przy uwzględnieniu poniższych wytycznych:
a) dystrybucja produktów: gwarantujących prawidłowy bilans żywnościowy, ogólno dostępnych na rynku oraz o wysokiej wartości odżywczej,
b) unikanie produktów, które zawierają wiele różnych składników, z różnych grup towarowych,
c) wybór produktów w oparciu o dotychczasowe doświadczenia w dystrybucji (spełnienie wymagań jakościowych) oraz możliwości ich przechowywania i dystrybucji przez organizacje charytatywne.

W związku z powyższym ARR uzgodniła z organizacjami charytatywnymi (FPBŻ, CARITAS, PKPS, PCK) przy udziale przedstawicieli MRiRW i przedstawicieli MPiPS podział pozostałego, szacowanego budżetu programu 2012 przeznaczonego na zakup artykułów spożywczych, który został zawarty w przesłanym do KE planie dystrybucji.

Po zakończeniu prac legislacyjnych w organach UE i wydaniu przez KE rozporządzenia dotyczącego podziału budżetu dla poszczególnych państw (marzec 2012), ARR planuje przeprowadzenie procedury przetargowej i podpisanie umów z przedsiębiorcami i organizacjami charytatywnymi. Okres dostaw artykułów spożywczych do magazynów organizacji charytatywnych planowany jest od miesiąca lipca do grudnia 2012 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 461) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane