Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Były minister rolnictwa: Wejście do UE nie rozwiązało problemów polskich rolników

 • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
 • Data: 16-08-2011, 12:35
Były minister rolnictwa: Wejście do UE nie rozwiązało problemów polskich rolników
Krzysztof Jurgiel

Analizując sytuację polskiego rolnictwa łatwo zauważyć, że członkostwo w Unii Europejskiej nie rozwiązało - tak jak wcześniej zapewniano - problemów, z którymi muszą zmagać się na co dzień polscy rolnicy. Co gorsza, obserwując realizowaną obecnie politykę, długo jeszcze trzeba będzie poczekać na konstruktywne i przynoszące realną poprawę zmiany w rolnictwie. Już dziś bowiem wiadomo, że Rząd zapomniał o umieszczeniu spraw rolnictwa w priorytetach prezydencji Polski w UE. Polskie rolnictwo nie będzie konkurencyjne w UE jeśli dopłaty bezpośrednie nie zostaną wyrównane - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Krzysztof Jurgiel, poseł PiS i były minister rolnictwa.

Przyszłość polskiego rolnictwa i jego rozwój w dużym stopniu uzależniony jest od Wspólnej Polityki Rolnej UE, a w szczególności od równych dopłat bezpośrednich, bez których rolnictwo w Europie nie byłoby w stanie sprostać warunkom, jakie narzuca konkurencja światowa. Dlatego tym bardziej niepokojący staje się fakt, że Rząd nie podejmuje żadnych skutecznych działań na arenie międzynarodowej w zakresie podnoszenia konkurencyjności polskiego rolnictwa oraz nie kształtuje aktywnej Wspólnej Polityki Rolnej UE zgodnej z interesem polskich rolników. W konsekwencji rząd doprowadza do znacznego pogorszenia warunków życia w gospodarstwach rolnych. Co więcej, nic nie wskazuje na to, by Rząd dążył do umocnienia polskiej pozycji w ramach przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej.

Położenie w programie rolnym PiS dużego nacisku na rozwój obszarów wiejskich i ich znaczenie nie tylko dla produkcji żywności, wynika z obserwowanego wyraźnego trendu zmniejszania się liczby rolników w relacji do ogółu mieszkańców wsi. Polskę dotyka bowiem niepokojące zjawisko będące efektem postępujących na świecie zmian na obszarach wiejskich, a mianowicie takie, że ilość gospodarstw domowych na wsi nie posiadających nawet kawałka ziemi rolniczej jest większa, niż tych, które użytkują ziemię rolniczą choćby w minimalnym zakresie - rośnie więc ilość gospodarstw domowych przy wyraźnym spadku ilości gospodarstw rolnych.

Należy jak najszybciej podjąć działania na rzecz stabilności i rozwoju rolnictwa, a przede wszystkim do: uznania spraw wsi i rolnictwa, w tym zwłaszcza przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej za jeden z zasadniczych priorytetów prezydencji polskiej w Unii Europejskiej w II połowie 2011 roku; podjęcia stanowczych działań na najwyższym szczeblu, zmierzających do zapewnienia polskim rolnikom równego i niedyskryminującego poziomu dopłat bezpośrednich po 2013 roku; zdecydowanego i konsekwentnego zabiegania o możliwie najwyższy poziom finansowania Wspólnej Polityki Rolnej, który pozwoli na rzeczywiste wyrównanie poziomu dopłat rolniczych; inicjowania i wspierania takiego kierunku zmian we Wspólnej Polityce Rolnej, który sprzyjał będzie silniejszemu wsparciu małych i średnich gospodarstw rodzinnych oraz rolników aktywnych, zajmujących się rzeczywiście produkcja rolniczą; inicjowania i wspierania takich zmian we Wspólnej Polityce Rolnej, które będą prowadzić do jej uproszczenia i zmniejszenia biurokracji; zapewnienia skutecznych działań stabilizujących i chroniących rynki rolne; pilnego wdrożenia rozwiązań prawnych, organizacyjnych i ekonomicznych, stworzenia warunków do odbudowy i rozwoju spółdzielni rolników, ich związków; dla właściwej organizacji rynku rolnego, z należną pozycją rolników; wsparcia polskich rolników wszelkimi dostępnymi mechanizmami pomocy krajowej i zapewnienia środków na pełną realizację programów krajowych wspierających rolnictwo; wdrożenia działań wynikających z Narodowej Strategii Spójności dotyczących rozwoju obszarów wiejskich; prowadzenie polityki rozwoju zapewniającej rozwój zrównoważony i trwały a nie polaryzacyjno - dyfuzyjny; zaprzestanie szkodliwej prywatyzacji otoczenia rolnictwa; przyjęcie ustawy, która umożliwi gospodarstwom rodzinnym zakup ziemi z zasobów Skarbu Państwa.

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Kubasiewicz Krzysztof 16-08-2011, 21:00:
Polacy mają zrobić reformę polskiego rolnictwa ,a nie UE daje dopłaty dla Polski....albo wykorzystamy te dopłaty dla uzdrowienia rolnictwa,albo je zmarnujemy....jak na razie je marnujemy na dopłaty do "gospodarstwa rodzinnego"
 • observer 16-08-2011, 18:54:
UE miała rozwiązać Nasze problemy.
Porypało Mu się.
Kasa z Unii to pasi a reszta to nie ?

Zobacz wszystkie komentarze (2)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 524) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH