Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

CEKO sprzedane! Producenta serów kupił fundusz Avallon

  • Autor: www.portalspozywczy.pl
  • Data: 13-06-2012, 21:24
CEKO sprzedane! Producenta serów kupił fundusz Avallon

Łódzki fundusz private equity Avallon MBO Fund, kupił 100 proc. udziałów w spółce Ceko - producencie serów twardych. W ramach transakcji Anallon, wspólnie z zewnętrzną, niezwiązaną wcześniej ze spółką, grupą menedżerską odkupił udziały od jej założycieli. Jest to pierwsza transakcja typu MBI (Management Buy-In) na polskim rynku.

Ceko rozpoczęło działalność w latach dziewięćdziesiątych. Początkowo produkcja w zakładzie w Goliszewie obejmowała jedynie sery typu holenderskiego (edamski, łowicki). W późniejszych latach produkcja poszerzona została o sery z dziurami, niskotłuszczowe, włoskie, wędzone. Obecnie Ceko produkuje trzydzieści różnych odmian serów zarówno dla klienta indywidualnego jak i gastronomii.

W 2011 roku spółka Ceko osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 78 mln zł.

W momencie realizacji inwestycji fundusz zapewnił również ciągłość finansowania operacyjnego, które zrealizowało Biuro Finansowania Strukturalnego, Departamentu Bankowości Korporacyjnej BGŻ. 

- W Polsce rynek MBO/MBI rozwija się powoli, gdyż często właściciele, którzy zamierzają sprzedać firmę, nie dostrzegają możliwości sprzedaży jej menedżerom. Dodatkowo nie jest łatwo znaleźć odpowiedniego partnera kapitałowego. W naszym przypadku realizacja marzenia rozpoczęła się od współpracy z osobami z Avallon, którym przedstawiliśmy nasze zamierzenie realizacji transakcji wykupu menedżerskiego, a fundusz przedstawił projekt, w którym moglibyśmy wspólnie zaistnieć. Taka jest geneza inwestycji w spółkę Ceko - pewnie jednego z pierwszych w Polsce projektów typu MBI - mówi Dariusz Zieliński, prezes Ceko. 

Avallon MBO Fund jest funduszem inwestycyjnym typu private equity, specjalizującym się w transakcjach wykupów menedżerskich. Fundusz jest zarządzany przez zespół polskich ekspertów, którzy od 2001 r. uczestniczyli w blisko 100 transakcjach typu MBO/LBO. Inwestorami w funduszu są między innymi: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz instytucja finansowe ze Szwajcarii i Skandynawii.

Dotychczas Avallon zainwestował w: Firmę Ortopedyczną Medort w Łodzi - lidera rynku rehabilitacji i ortopedii, Fiten zajmującą się hurtowym obrotem energią elektryczną oraz inwestycjami w sektorze produkcji energii odnawialnej (biomasa), Good Food - lidera rynku produkcji i dystrybucji wafli ryżowych, Organic Farma Zdrowia - sieć delikatesów z ekologiczną i zdrową żywnością, AG Foods w Czechach - lidera rynku napojów rozpuszczalnych w Czechach, w Polsce i na Węgrzech, Eko Vimar Orlański - producenta nowoczesnych, ekologicznych kotłów na pellet oraz Limito przetwórcę i dystrybutora ryb i owoców morza.

Kliknij i przeczytaj więcej o firmie CEKO

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (4)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • KarolM 18-01-2017, 16:03:
Bardzo fajnie, że transakcje MBI zwłaszcza na rynku łódzkim nieco się rozpopularyzowały od tamtego czasu. Na stronie właśnie avallonu można znaleźć sporo informacji na temat tego typu transakcji www.avallon.pl/typy_transakcji/ i dobrze, gdyby menadżerowie, którzy chcą zainwestować w jakiś podupadający biznes częśćiej się tym posługiwali, bo jest to dobry sposób na napędzenie gospodarki, nie tylko lokalnej.
  • rolnik 25-06-2012, 12:39:
tylko nie zapominajcie o rolnikach bo to nie zabogata cena za litr mleka
  • Małgosia B. 14-06-2012, 12:45:
Brawo!!! Niech nam żyje nasz Prezes Dariusz! Niech prowadzi CEKO do dalszych sukcesów!

Zobacz wszystkie komentarze (4)

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH