Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Doradca prezydenta: Patrzę na ręce ministrowi rolnictwa

 • Autor: Jan Bazyl Lipszyc, redaktor miesięcznika Rynek Spożywczy
 • Data: 29-10-2008, 14:52
Doradca prezydenta: Patrzę na ręce ministrowi rolnictwa

W tym samym czasie, kiedy minister chwalił przedsiębiorców i rolników za pracowitość i zaradność, została podjęta decyzja, szczęśliwie w części skorygowana, o zabraniu z PROW-u pieniędzy, które miały być właśnie na inwestycje dla średnich i małych firm - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, doradca Prezydenta RP i były wiceministr rolnictwa w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

Jan Bazyl Lipszyc: - Polskie przetwórstwo rolno-spożywcze jest jednym z najlepszych i najnowocześniejszych na świecie - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki na Polagrze, chwaląc przedsiębiorców za pracowitość i zaradność. Czy przedsiębiorcy mają powody, żeby chwalić ministra?

Krzysztof Ardanowski: - Zgoda, że wiele firm z tej branży wykonało dużą pracę, modernizując się i nawiązując rywalizację ze światowymi konkurentami. Ale trzeba pamiętać, że inwestowały głównie największe, wykorzystując zarówno własne środki, jak i unijne wsparcie. Wiele mniejszych zakładów czeka modernizacja, będąca warunkiem utrzymania się na rynku.

W tym samym czasie, kiedy minister wygłaszał te pochwały, została podjęta decyzja, szczęśliwie w części skorygowana, o zabraniu z PROW-u pieniędzy, które miały być właśnie na inwestycje dla średnich i małych firm.

- Mówimy o 200 mln euro?

- Początkowo miało to być nawet pół miliarda. Owszem, przyznanie unijnej dotacji należy uzależnić od kontraktacji, od współpracy z rolnikami i na to byłaby pełna zgoda. Ale zabieranie pieniędzy przeznaczonych na inwestycje, mówiąc że „przetwórstwo już się nachapało", oznacza zgodę na to, że będziemy mieli zmodernizowane jedynie duże zakłady, a mniejsze upadną. Czy tak ma być, czy o to chodziło ministrowi ? Mam nadzieję, że nie.

- Można powiedzieć, że brak tych pieniędzy oznacza przyśpieszenie i wymuszenie konsolidacji, ale w bardzo niekorzystny dla wielu firm sposób.

- Zgoda. Konsolidacja jest potrzebna, ale nie poprzez niszczenie małych i średnich przedsiębiorstw. W przetwórstwie rolno-spożywczym jest miejsce zarówno dla dużych, jak i dla małych, produkujących na rynek lokalny, często wyroby regionalne czy tradycyjne. Ta niszowa produkcja staje się coraz ważniejsza. Zmieniają się gusty konsumentów, coraz więcej z nich kupuje droższą żywność.
Mamy sytuację korzystniejszą, niż w niektórych krajach zachodniej Europy, które postawiły jedynie na duże firmy. Mamy duże zakłady, produkujące żywność często miernej jakości, ale stosunkowo tanio i mamy wiele małych firm. To powinna być polska szansa - zbudowanie silnego sektora produkującego żywność z „górnej półki", nie tylko dla polskiego konsumenta.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • OK 30-10-2008, 23:35:
Pozwolę się nie zgodzić z Panem Krzysztofem Ardanowskim, przynajmniej jeżeli chodzi o branżę mleczarską. Wiele małych i średnich firm w branży mleczarskiej przez kilka lat inwestowało wykorzystując środki unijne. Dzisiaj mamy następująca sytuację: większość z nich ma trudności w spłacie kredytów zaciągniętych na te inwestycje. Poza tym są za małe aby skutecznie rywalizować na rynku. Zbyt dużo podmiotów tego typu przetrwało dzięki funduszom unijnym, co prowadzi do bezsensownej walki cenowej między mleczarniami na rynku polskim, na której korzystają tylko sieci sklepowe co w konsekwencji powoduje, że duże podmioty mają także niską rentowność i ograniczony rozwój. Proszę wziąć pod uwagę, że nasze duże firmy mleczarskie jak Mlekpol czy Mlekovita są ciągle małymi podmiotami w stosnuku do podobnych firm w Europie Zachodniej co powoduje ich ograniczone możliwości rywalizowania na rynku europejskim. W związku z powyższym powinniśmy wspomóć konsolidację branzy mleczarskiej poprzez wspomaganie środkami z PROWU wspólnych inwestycji mleczarni prowadzącących do ich konsolidacji. Oczywiście potrzebne sa również dodatkowe mechanizmy motywacyjen.
Małe i średnie firmy powinny być wspierane w ograniczony i kontrolowany sposób, aby nie rozproszyć poraz kolejny srodków unijnych. Pomysł Pana Sawickiego aby przeznaczyć fundusze PROW na wspólne cele inwestycyjne połączone z konsolidacją przynajmniej w branży mleczarskiej powinno spowodować powstanie większych firm mleczarskich, które będą mogły być bardziej konkurencyjne dla innych podmiotów z Europy Zachodniej.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 684) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH