Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Ekspert: Dostawcy sieci nie wykorzystują swoich praw

 • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
 • Data: 30-09-2011, 11:23
Ekspert: Dostawcy sieci nie wykorzystują swoich praw

Istniejące w polskim systemie prawnym środki przeciwdziałania nadużywaniu przewagi kontraktowej przez wielkie sieci handlowe wobec dostawców towarów do nich, pomimo iż formalnie dostępne są bez ograniczeń, w praktyce nie są powszechnie wykorzystywane dla kształtowania ekwiwalentnych warunków umów w trakcie ich trwania - mówiła podczas IX Forum Spółdzielczości Mleczarskiej mec. Elżbieta Modzelewska-Wąchal z Centrum Prawa Konkurencji.

Przysługujące dostawcom roszczenia mają charakter prywatnoprawny i mogą być dochodzone wyłącznie na drodze postępowania sądowego. Wiąże się to z koniecznością ponoszenia przez dostawców wysokich kosztów procesu (opłaty sądowe i inne koszty), często niemożliwych do poniesienia; równocześnie postępowania sądowe są długotrwałe, mogą trwać nawet kilka lat.

Zwykle dostawcy nie chcą ponadto ryzykować retorsji ze strony wielkiej sieci, w postaci zerwania współpracy, jeżeli wystąpienie przez dostawcę z pozwem przeciwko sieci następuje w okresie trwania umowy łączącej strony; z tego powodu zwykle z roszczeniami występują dostawcy dopiero po wygaśnięciu umowy. W sytuacji uzależnienia ekonomicznego dostawców od sieci handlowych, dostawcy zwykle nie ryzykują utraty kontraktu, jeżeli łączą je z odbiorcami długoterminowe umowy współpracy.

Remedium mogłoby być przyznanie uprawnień do występowania z roszczeniami w pełnym zakresie np. organizacjom przedsiębiorców. Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji już teraz co prawda stwarza możliwość występowania z pozwem krajowym lub regionalnym organizacjom, których celem statutowym jest ochrona interesów przedsiębiorców, co pozwala na nieujawnianie przedsiębiorców będących inicjatorami działań organizacji, jednakże wadą tego postępowania jest ograniczenie zakresu dochodzonych roszczeń: nie jest możliwe domaganie się przez organizację naprawienia wyrządzonej szkody i wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, co jest najistotniejsze dla poszkodowanych przedsiębiorców.

W związku z tym, że środki o charakterze cywilnoprawnym, wymagające bezpośredniej konfrontacji dostawcy z siecią handlową, wobec uzależnienia ekonomicznego dostawcy, nie są i zapewne nie będą powszechnie wykorzystywane, rozwiązaniem w większym stopniu gwarantującym skuteczność ochrony słabszych stron umów - dostawców do wielkich sieci, byłoby stworzenie administracyjnego trybu ochrony, oraz powierzenie stosownych uprawnień organowi administracji publicznej. Rozwiązania takie stosowane są z powodzeniem już w niektórych państwach, i mogą być inkorporowane do polskiego systemu prawnego, stwarzając podstawy do kształtowania równych warunków współpracy miedzy handlem a dostawcami.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (23 691) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 331)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 663)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH