Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Ekspert: Dostawcy sieci nie wykorzystują swoich praw

 • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
 • Data: 30-09-2011, 11:23
Ekspert: Dostawcy sieci nie wykorzystują swoich praw

Istniejące w polskim systemie prawnym środki przeciwdziałania nadużywaniu przewagi kontraktowej przez wielkie sieci handlowe wobec dostawców towarów do nich, pomimo iż formalnie dostępne są bez ograniczeń, w praktyce nie są powszechnie wykorzystywane dla kształtowania ekwiwalentnych warunków umów w trakcie ich trwania - mówiła podczas IX Forum Spółdzielczości Mleczarskiej mec. Elżbieta Modzelewska-Wąchal z Centrum Prawa Konkurencji.

Przysługujące dostawcom roszczenia mają charakter prywatnoprawny i mogą być dochodzone wyłącznie na drodze postępowania sądowego. Wiąże się to z koniecznością ponoszenia przez dostawców wysokich kosztów procesu (opłaty sądowe i inne koszty), często niemożliwych do poniesienia; równocześnie postępowania sądowe są długotrwałe, mogą trwać nawet kilka lat.

Zwykle dostawcy nie chcą ponadto ryzykować retorsji ze strony wielkiej sieci, w postaci zerwania współpracy, jeżeli wystąpienie przez dostawcę z pozwem przeciwko sieci następuje w okresie trwania umowy łączącej strony; z tego powodu zwykle z roszczeniami występują dostawcy dopiero po wygaśnięciu umowy. W sytuacji uzależnienia ekonomicznego dostawców od sieci handlowych, dostawcy zwykle nie ryzykują utraty kontraktu, jeżeli łączą je z odbiorcami długoterminowe umowy współpracy.

Remedium mogłoby być przyznanie uprawnień do występowania z roszczeniami w pełnym zakresie np. organizacjom przedsiębiorców. Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji już teraz co prawda stwarza możliwość występowania z pozwem krajowym lub regionalnym organizacjom, których celem statutowym jest ochrona interesów przedsiębiorców, co pozwala na nieujawnianie przedsiębiorców będących inicjatorami działań organizacji, jednakże wadą tego postępowania jest ograniczenie zakresu dochodzonych roszczeń: nie jest możliwe domaganie się przez organizację naprawienia wyrządzonej szkody i wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, co jest najistotniejsze dla poszkodowanych przedsiębiorców.

W związku z tym, że środki o charakterze cywilnoprawnym, wymagające bezpośredniej konfrontacji dostawcy z siecią handlową, wobec uzależnienia ekonomicznego dostawcy, nie są i zapewne nie będą powszechnie wykorzystywane, rozwiązaniem w większym stopniu gwarantującym skuteczność ochrony słabszych stron umów - dostawców do wielkich sieci, byłoby stworzenie administracyjnego trybu ochrony, oraz powierzenie stosownych uprawnień organowi administracji publicznej. Rozwiązania takie stosowane są z powodzeniem już w niektórych państwach, i mogą być inkorporowane do polskiego systemu prawnego, stwarzając podstawy do kształtowania równych warunków współpracy miedzy handlem a dostawcami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 467) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH