Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Ekspert: Kodeks cywilny zawiera przepis, który zakazuje wyzysku

 • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
 • Data: 14-11-2011, 12:33
Ekspert: Kodeks cywilny zawiera przepis, który zakazuje wyzysku
mec. Elżbieta Modzelewska-Wąchal z Centrum Prawa Konkurencji

Zgodnie z art. 388 k.c., jeżeli jedna ze stron, wyzyskując przymusowe położenie, niedołęstwo lub niedoświadczenie drugiej strony, w zamian za swoje świadczenie przyjmuje albo zastrzega dla siebie lub dla osoby trzeciej świadczenie, którego wartość w chwili zawarcia umowy przewyższa w rażącym stopniu wartość jej własnego świadczenia, druga strona może żądać zmniejszenia swego świadczenia lub zwiększenia należnego jej świadczenia, a w wypadku gdy jedno i drugie byłoby nadmiernie utrudnione, może ona żądać unieważnienia umowy - mówiła podczas IX Forum Spółdzielczości Mleczarskiej mec. Elżbieta Modzelewska-Wąchal z Centrum Prawa Konkurencji.

Uprawnienia powyższe wygasają z upływem lat dwóch od dnia zawarcia umowy.

Przepis powyższy, pomimo braku formalnych przeciwwskazań, w praktyce nie jest uznawany za skuteczną podstawę dochodzenia ochrony swych praw przez profesjonalistów, a takimi są dostawcy. Profesjonaliście jest bowiem niezwykle trudno wykazać, że znajduje się takich warunkach materialnych, które zmuszają go do zawarcia umowy nawet za wszelką cenę lub nie pozwalają na swobodne pertraktacje (wyrok Sądu najwyższego z dnia 24 listopada 1998 r., I CKN 667/97).

Powyższe przesądza, że przepisy kodeksu cywilnego per se nie mogą stanowić samoistnej podstawy ochrony interesów ekonomicznych dostawców w relacjach z sieciami handlowymi.

Regulację, mającą być gwarancją uczciwości w prowadzeniu działalności gospodarczej, zawiera również ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Art. 17 tej ustawy wprowadza zasadę, że przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą na zasadach uczciwej konkurencji i poszanowania dobrych obyczajów oraz słusznych interesów konsumentów.

Jak wskazuje się w doktrynie, artykuł ten definiuję istotę wykonywania działalności gospodarczej w warunkach gospodarki rynkowej, której istotnym elementem jest konkurencja i poszanowanie etyki w biznesie. Przepis ten jest jednakże jedynie wskazówką interpretacyjną i ogólną dyrektywą adresowaną do przedsiębiorców.

Natomiast dochodzenie roszczeń w stosunku do przedsiębiorców odbywać się powinno na podstawie innych przepisów prawa, np. w oparciu o np. ustawę z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, które regulują konsekwencje zachowań odbiegających od normatywnego modelu zachowań rynkowych. Z tego względu ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie może być traktowana jako bezpośredni instrument przeciwdziałania nadużywania przez strony przewagi kontraktowej ze szkodą dla kontrahentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 901) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane