Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Ekspert: Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji nie chroni należycie dostawców sieci handlowych

 • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
 • Data: 02-11-2011, 12:03
Ekspert: Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji nie chroni należycie dostawców sieci handlowych
mec. Elżbieta Modzelewska-Wąchal z Centrum Prawa Konkurencji /fot.żelaznastudio

Przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji nie określają w sposób zamknięty i nie wyliczają numeratywnie czynów nieuczciwej konkurencji. Przepisy tej ustawy wskazują jedynie w sposób generalny cechy, kwalifikujące działanie lub zaniechanie jako taki czyn - mówiła podczas IX Forum Spółdzielczości Mleczarskiej mec. Elżbieta Modzelewska-Wąchal z Centrum Prawa Konkurencji.

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji jest kolejnym aktem normatywnym, który zawiera regulacje pozwalające na ochronę interesów słabszych uczestników obrotu, w tym dostawców towarów do wielkich sieci handlowych. Jednym z ogólnych celów regulacji ustawy jest ochrona interesów ekonomicznych przedsiębiorców, w tym zarówno interesów sieci handlowych i dostawców.

Ochrona, jaką daje art. 3 i art. 15 ust. 1 pkt. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, przysługuje wszystkim podmiotom dotkniętym działaniami silniejszych kontrahentów, w tym wszystkim dostawcom do sieci handlowych. Problemem jest tu jednakże tryb dochodzenia roszczeń - jest to bowiem tryb sądowy. Pomimo iż w wielu przypadkach sądy rozstrzygają korzystnie dla dostawców i z formalnego punktu widzenia przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji mogą być skutecznym środkiem ochrony interesów przedsiębiorców dotkniętych czynami nieuczciwej konkurencji, w praktyce występuje szereg ograniczeń o charakterze faktycznym, powodujących, że nie są one wykorzystywane w stopniu adekwatnym do skali występowania tych czynów w obrocie gospodarczym, w tym przez dostawców towarów do sieci handlowych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 tej ustawy, „czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta." Przepis ten ma charakter klauzuli generalnej, pozwalającej na zwalczanie zachowań mających ww. cechy. Rozwiązanie to jest korzystne z punktu widzenia realizacji celu ustawy, jakim jest ochrona interesów przedsiębiorców, zarówno naruszonych, jak i zagrożonych naruszeniem, zwłaszcza wobec ciągłej zmiany zachowań wielkich sieci w relacjach z dostawcami.

Jednym z nazwanych czynów nieuczciwej konkurencji jest uregulowany w art. 15 ust. 1 pkt. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji czyn, polegający na utrudnianiu „innym przedsiębiorcom dostępu do rynku, w szczególności przez: (...) pobieranie innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży(...)".

Przepis art. 15 ust 1 pkt. 4 ustawy dopuszcza pobieranie przez nabywcę towaru tylko marżę handlową, tzn. różnicę pomiędzy pobieraną od nabywcy (konsumenta) ceną odsprzedaży a ceną zakupu należną dostawcy. Przepis ten obejmuje zakazem pobieranie opłat dodatkowych, powszechnie żądanych od dostawców przez sieci handlowe, w związku z czym w relacjach sieci handlowych z dostawcami przepis ten odgrywa dużą rolę.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 580) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane