Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

KZSM nie godzi się na ograniczenie roli samorządu spółdzielczego

 • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
 • Data: 08-07-2011, 10:37
KZSM nie godzi się na ograniczenie roli samorządu spółdzielczego
Waldemar Broś, prezes KZSM

W sejmie trwa praca nad nowym prawem spółdzielczym. Zdaniem Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, proponowane zmiany mają na celu ograniczenie roli samorządu spółdzielczego oraz prowadzą do likwidacji związków rewizyjnych.

W opinii Waldemara Brosia, prezesa KZSM-u, propozycja zawiera zapis przewidujący istnienie związków spółdzielczych ale o bardzo ograniczonych uprawnieniach vide art. 106 ust. 3 projektu. Związek skierował swoje uwagi i zastrzeżenia do obecnego projektu na ręce Jacka Boguckiego, Posła na Sejm RP, członka właściwej komisji sejmowej.

Wśród uwag do projektu Ustawy Prawo Spółdzielcze 2011r., możemy przeczytać, że proponowany tytuł ustawy jest zbyt ogólny, sugerujący objęcie nią wszystkich spółdzielni, a w istocie ustawa nie dotyczy wprost np.: spółdzielni mieszkaniowych. W ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych wprowadza tylko pewne zmiany vide art. 128 projektu. Nadto, tytuł projektu pomija związki spółdzielcze i KRS, zatem właściwszy jest tytuł dotychczasowy "Prawo Spółdzielcze".

KZSM ma również uwagi do art. 7 ust. 3 - niejasna redakcja albowiem wprowadza niepewność statusu wybranych lub odwołanych członków organów spółdzielni, do chwili rejestracji zmiany oraz odnośnie dotychczasowych członków tych organów, zwłaszcza w przypadku odmowy rejestracji zmian statutu przez Sąd, do art. 8 ust. 1 - liczba pięciu członków spółdzielni wydaje się zbyt mała zwłaszcza z uwagi na sytuację ekonomiczną, zbyt małą ilość wpisów i udziałów. Pojawia się też kwestia składu organów takiej spółdzielni np. vide art. 41 ust. 1 projektu przewidujący minimum trzech członków rady, do art. 9 ust. 3 - proponowany zapis narusza wolność zrzeszania się, wprowadza możliwość dyskryminacji różnych podmiotów - osób prawnych.

Jak czytamy w piśmie, projekt ustawy zawiera wiele nieścicłości. Np w art. 24 ust. 7 pkt. 1-3 - wątpliwość budzi użycie wyrazu "bezskutecznego". Dla uregulowania tych kwestii nie jest to konieczne, a wprowadza wątpliwość co ten wyraz oznacza w danym zapisie, czy też w art. 26 - właściwy bardziej jest termin trzyletni mający oparcie w zapisach dotychczasowych vide art. 29 Prawa Spółdzielczego (Dz. U. Nr 188 poz. 1848 z 2003r z późn. zm.) oraz w art. 118 k.c. Niejasna jest przyczyna wprowadzenia terminu pięcioletniego.

Zdaniem Związku również art. 29 ust. 1 budzi wątpliwości choćby z uwagi na treść art. 35 ust. 2 projektu nie wymagającego obecności minimum połowy osób uprawnionych do głosowania. W art. 29 ust. 1 jest odesłanie do ustawy zaś w art. 35 ust. 2 jest odesłanie do statutu co wprowadza niejasność o znaczeniu praktycznym i formalnym. Także w art. 37 ust. 2 wątpliwości nasuwa użycie wyrazu "w szczególności" bowiem wskazuje na istnienie także innych przypadków niż wymienione w tym zapisie.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 467) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH