Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

KZSM wyraża zaniepokojenie licznymi kontrolami UOKiK-u w spółdzielniach mleczarskich

 • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
 • Data: 11-09-2017, 11:11
KZSM wyraża zaniepokojenie licznymi kontrolami UOKiK-u w spółdzielniach mleczarskich
Waldemar Broś, prezes KZSM /fot.KZSM

Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich wystosował pismo do Marka Niechciała, prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w którym wyraża zaskoczenie i zdziwienie informacjami o kompleksowej kontroli kilkunastu największych polskich przetwórców mleka realizowanej na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

W liście czytamy, iż KZSM nie kwestionuje, co do zasady prawa UOKiK do przeprowadzania takich kontroli w spółdzielniach mleczarskich, jednak stwierdza, iż przeprowadzanie kontroli na podstawie w/w ustawy w pierwszej kolejności w spółdzielniach mleczarskich nie jest zgodne z założeniami i celami zawartymi w uzasadnieniu w/w ustawy. W uzasadnieniu projektu w/w ustawy (druk sejmowy nr 790) wskazywano niepokojące tendencje rynkowe i nieuczciwe praktyki handlowe oraz zakładano m.in. następujące cele i założenia przedmiotowej ustawy:

- wyeliminowanie z łańcucha dostaw surowców rolnych i żywności stosowania nieuczciwych praktyk handlowych,

- nieuczciwa presja na obniżanie cen,

- dbałość o jakość produktów rolnych - zapobieganie sytuacji, iż w wyniku nieuczciwych działań, w tym presji na obniżanie cen - ich konsekwencją jest obniżanie jakości,

- zapewnienie stabilizacji wielkości i opłacalności produkcji – zapewnienie przynajmniej minimalnych środków na funkcjonowanie gospodarstw,

- szczególne zagadnienia wpływu na rynek handlu wielkopowierzchniowego, np. wymuszanie nierównoprawnych warunków umów, w tym wymuszanie dodatkowych opłat za sprzedaż towarów,

- zapobieganie zrywaniu umów,

- wyeliminowanie nieuczciwego stosowania przewagi kontraktowej przez największe podmioty rynku, których skutki są największe pod względem zarówno finansowym, jak i liczby podmiotów, których one dotyczą.

Zdaniem prezesa Brosia, w przypadku spółdzielni mleczarskich nie występują powyższe zagrożenia i okoliczności. Spółdzielnie mleczarskie są podmiotami, których właścicielami są ich członkowie: rolnicy, producenci rolni – dostawcy mleka. Rolnicy będąc właścicielami poprzez Walne Zgromadzenia Członków, Zgromadzenia Przedstawicieli określają zasady działalności spółdzielni, oraz bezpośrednio lub pośrednio określają warunki umów, ceny na dostawy mleka oraz wybierają władze spółdzielni – Radę Nadzorczą i Zarząd. - Wobec powyższego, z samego założenia członkowie spółdzielni (właściciele) – rolnicy nie mogą określać zasad działalności spółdzielni jako nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej spółdzielni w obrocie z dostawcami (członkami spółdzielni – właścicielami) – pisze prezes KZSM.

KOMENTARZE: (11)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Mleczarz 15-09-2017, 01:02:
Mi wydaje się, że jest tu na rzeczy kilka wątków ... Polska Izba Mleka podniosła larum, że to kwestia sieci handlowych a UOKIK zbiera materiał dotyczący stricte dostawców ... coś tu się nie do końca w tych oświadczeniach klei.
 • Obserwator 12-09-2017, 16:17:
Ale z tego co zrozumiałem to UOIkowi chodzi o zmowę cenową mleczarni na sprzedawane produkty, a chyba nie kupowane mleko od rolników.
 • Ja 12-09-2017, 08:40:
Czyli wychodzi na to, że jest kilku przetwórców ... jak rozumiem tych największych i stworzyli sobie mechanizm wedle którego bariery wyjścia są na tyle wysokie, że niemożliwe do spełnienia. To sprawa do zgłoszenia prokuraturze a nie do UOKiKU.

Zobacz wszystkie komentarze (11)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 416) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH