Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Ministrowie rolnictwa rozmawiają o sektorze mleczarskim, Copa-Cogeca wyraża zadowolenie

 • Autor: portalspożywczy.pl
 • Data: 16-12-2014, 17:08

Copa-Cogeca z zadowoleniem wypowiedziała się nt. rozmów europejskiej ministrów rolnictwa dot. przyszłości sektora mleczarskiego i zwróciła uwagę na sposoby poprawy sytuacji.

Nowe dane Eurostatu potwierdzają, że w tym roku głównie w wyniku rosyjskiego embarga dochody gospodarstw rolnych spadły o 23 % w Finlandii i o 19 % na Litwie. Podczas spotkania z prezydencją włoską Albert Jan Maat powiedział w imieniu Copa-Cogeca, że sytuacja kryzysowa uwidacznia potrzebę ukierunkowanych działań w perspektywie krótkoterminowej w krajach najbardziej dotkniętych rosyjskim embargiem.  

W całej Europie na rynkach pojawia się presję zniżkowa. Poziom cen w ramach publicznego skupu interwencyjnego nie pokrywa kosztów produkcji. Ceny te należy podwyższyć, aby odzwierciedlić rzeczywistość rynkową. Państwa, które bardzo ucierpiały w wyniku embarga powinny nadal mieć możliwość prywatnego przechowywania sera, aby złagodzić presję na rynek. Musimy przeanalizować sposoby rozwiązania problemu ekstremalnych wahań na rynku mleka i zachęcać do tworzenia rynków terminowych. P. Maat dodał, że bardzo istotne jest także wsparcie eksportu.
 
Potrzeba również natychmiastowych działań na rzecz pomocy dla sektora warzyw i owoców, wieprzowiny i wołowiny.
 
Pozytywnym krokiem jest zamiar komisarza Hogana dot. przedłużenia obowiązywania wsparcia dla warzyw i owoców do czerwca 2015 r. Niezbędne są szybkie decyzje, które zagwarantują ciągłość z aktualnym programem, wygasającym w dn. 31 grudnia. Ponieważ jednak 29 % warzyw i owoców eksportowanych z UE kieruje się na ogół do Rosji, ceny w niektórych przypadkach spadły aż o 50 %, a wiele państw członkowskich wykorzystało już maksymalne przydziały. Dlatego też dodatkowe ilości eksportuje się do innych państw członkowskich, co pośrednio wywołuje załamanie cen. W zaproponowanych ilościach przyznanych państwom członkowskim należy uwzględnić dane dot. produkcji, wywozu i powrotnego wywozu. Wzywamy Komisję do ponownego wdrożenia kwoty 3 000 ton na państwo członkowskie od dn. 1 stycznia 2015 r., jako że UE nie zaproponowała przedłużenia tego systemu.
 
Co więcej, Copa-Cogeca aktywnie popiera apel Belgii, Danii, Irlandii, Francji, Węgier, Polski i Rumunii o uruchomienie prywatnego przechowywania wieprzowiny. Mimo że rynek jest w trudnej sytuacji od miesięcy, a ceny są na rekordowo niskim poziomie, nie podjęto żadnych działań. Producenci wieprzowiny i spółdzielnie mają poczucie, że zostali na lodzie.
 
„W obliczu utraty najważniejszego rynku eksportowego tych produktów potrzeba nam wsparcia w celu znalezienia nowych rynków zbytu, np. w gospodarkach wschodzących, oraz zniesienia barier sanitarnych i innych nieuzasadnionych przeszkód w handlu. Należy również zorganizować kampanie promocyjne" - dodał p. Maat.
 
Następnie podkreślił potrzebę uproszczenia wspólnej polityki rolnej (WPR), a szczególnie skomplikowanych instrumentów zazieleniania, które hamują rozwój rolników i spółdzielni oraz uniemożliwiają innowacje. Według niego rolnicy i spółdzielnie nadal nie znają wszystkich nowych zasad. Potrzebują jasności jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Potrzeba im także elastyczności i tolerancji podczas wdrażania nowych instrumentów w pierwszym roku reformy oraz zaniechania stosowania kar w przypadku, gdy udzielono im niepoprawnych informacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 466) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH