Partnerzy portalu
partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu
Mleko

Mleko pod ostrzałem. Polska Izba Mleka obala mity

Współcześnie spożywanie mleka wzbudza wiele kontrowersji. Na ten temat narosło wiele mitów, które opierają się zwykle na półprawdach lub nawet fałszu. Jedni uważają, że jest ono jednym z podstawowych produktów żywieniowych człowieka uwarunkowanych również historycznie. Drudzy przekonują, że nie jest ono człowiekowi do niczego potrzebne, a jego spożywanie przyczynia się nawet do degradowania środowiska i cierpienia zwierząt. Temat mleka został poruszony nawet na oscarowej gali - czytamy na dlahandlu.pl.

Mleko pod ostrzałem. Polska Izba Mleka obala mity
  • Źródło dlahandlu.pl

Autor: dlahandlu.pl
Data: 11-02-2020, 09:37

Aktor Joaquin Phoenix, który otrzymał nagrodę, podczas przemówienia powiedział:
- (...) staliśmy się bardzo „rozłączeni” od świata naturalnego i wielu z nas jest winnych tego, że mamy egocentryczne podejście, myślimy, że jesteśmy centrum wszechświata. Wychodzimy do świata naturalnego i niszczymy go, myślimy, że możemy zapłodnić nienaturalnie krowę, a kiedy ona rodzi, kradniemy jej dzieci. Mimo, że słyszymy jej smutek. A potem kradniemy jej mleko i dodajemy je do naszej kawy i płatków (...).

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Polską Izbę Mleka. Organizacja nie chciała skomentować słów aktora, ale postanowiła wyjaśnić kwestię „fake newsów" na temat spożywania mleka.

- Żyjemy w czasach obfitości wszelkich pokarmów i samozwańczych „autorskich” diet, obiecującym nam zdrowie i długowieczność.  W tych „modnych” dietach  często o wywoływanie zdrowotnych problemów oskarżane jest mleko. Niestety, te nieprawdziwe informacje o szkodliwości mleka często popularyzują w środkach masowego przekazu znani celebryci i wyznawcy alternatywnych, pseudonaukowych teorii żywieniowych,  którzy nie biorą pod uwagę obowiązujących w naszym kraju zaleceń ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia oraz Komitetu Żywienia Człowieka Polskiej Akademii Nauk i Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych - informuje PIM.

Zawsze najlepszym sposobem walki z „fake news” wydaje się być rzetelna wiedza, informacje potwierdzone badaniami naukowymi EBM tj. Evidence Based Medicine, edukacja społeczeństwa poprzez organizację spotkań warsztatowych, szkoleń i konferencji, podczas których  można rozwiać wszystkie wątpliwości na temat rzekomej szkodliwości nabiału. Działania takie nieustannie, od lat podejmuje Polska Izba Mleka, która walczy z negatywnymi opiniami o mleku i produktach mlecznych - przekonuje PIM.

Innym istotnym działaniem na rzecz spożywania mleka jest obalanie funkcjonujących w społeczeństwie, mediach oraz mediach społecznościowych mitów na temat nabiału, które wynikają z niewiedzy oraz panującej mody na „niepicie” mleka nie popartej żadnymi badaniami.

więcej informacji:

mleko RSS ALERT    /    mleczarstwo RSS ALERT    /    konsumpcja mleka RSS ALERT    /    szkodliwość mleka RSS ALERT    /    Polska Izba Mleka RSS ALERT

KOMENTARZE (15)

  • Przemysław 2020-02-11 10:24:43
    No i gdzie te badania potwierdzające zalety z picia mleka ? Gdzieś dzwoni ale nie wiadomo w którym kościele ...
    • Agnieszka 2020-02-11 11:18:31
      U nas, zapraszam do źródła. Polska Izba Mleka.
      • jarek 2020-02-13 11:29:05
        u was? w waszym interesie jest sprzedac jak najwiecej ilosci mleka. wiec wasze badania nigdy nie będą obiektywne. na szczęście sa juz badania NAUKOWE, ktore potwierdzają, ze picie mleka krowiego niczego dobrego nie wnosi wrecz szkodzi. nie dosc, ze krowie mleko jest srednio dobre dla czlowieka, to jeszcze przyczyniacie sie do meczenia krow i do globalnego ocieplenia.
      • A 2020-02-15 09:05:06
        A możecie wysłać na Poleczki 3 w Warszawie ???
  • M 2020-02-11 10:52:06
    Hmmm ... Feliks Anandowski obiecuje rozpatrzenie sprawy. Wrócimy do tematu :)
  • Iwona 2020-02-12 01:24:54
    w tym tekście też są półprawdy i przekłamania, mleko nie jest dobrym źródłem Ca, natomiast sery dojrzewające już tak
  • Radny 2020-02-12 09:38:50
    Włoszczowa, 29.01.2020 List Otwarty do Spółdzielców i Pracowników Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie Drodzy Spółdzielcy i Pracownicy naszej Spółdzielni, nie mogę dłużej milczeć! Mamy w naszej Spółdzielni głęboki kryzys zarządzania i nadzoru. Jestem przekonany, że wielu z Was od dawna widzi poważne problemy i liczne uchybienia w zarządzaniu oraz brak właściwego, skutecznego nadzoru właścicielskiego w naszej Spółdzielni. Jak zapewne wiecie zostałem wczoraj odwołany z funkcji przewodniczącego Rady Nadzorczej. Moje odwołanie przebiegło w skandalicznej atmosferze zastraszania i zaszczuwania zarówno mnie jak i części radnych. Nie zostały oficjalnie podane przyczyny mojego odwołania. Jestem jednak przekonany, że prawdziwą przyczyną odwołania była moja aktywność nadzorcza i chęć kontroli poczynań zarządu Spółdzielni w ostatnich miesiącach. Zainspirowany głośnymi apelami ministra Krzysztofa Ardanowskiego , aby członkowie rad nadzorczych wzięli się wreszcie poważnie do nadzorowania swoich spółdzielni i zarządów, gruntownie się przygotowałem i zadałem zarządowi profesjonalnie sformułowane pytania z zakresu nadzoru właścicielskiego. Pytania obejmowały między innymi: koszty transportu koszty wytworzenia wybranych produktów opłacalność produkcji i sprzedaży wybranych produktów i grup produktowych opłacalność sprzedaży produktów do sieci Biedronka opłacalności zakupu droższego od skupowego tzw. mleka przerzutowego i inne. Na zwołanym na dzień 28.01.2020 posiedzeniu rady nadzorczej miała być omawiana prawdziwa sytuacja w spółdzielni oraz miały być przedstawione i omówione odpowiedzi zarządu na moje pytania. 
Jednak zamiast możliwości zapoznania się z odpowiedziami zarządu i dyskusji nad nimi , zostałem nagle odwołany z funkcji przewodniczącego! Zarząd odmówił udzielenia odpowiedzi na pytania. Czy zarząd naszej spółdzielni ma aż tak wiele do ukrycia przed Właścicielami-Spółdzielcami, że całkowicie uniemożliwia prowadzenie nadzoru? Uniemożliwianie skutecznego nadzoru właścicielskiego jest niezgodne z prawem. Nie może być tak, że zarząd rozporządza wartym setki milionów złotych majątkiem Spółdzielców, praktycznie bez żadnej realnej kontroli i nadzoru ze strony właścicieli! Poza tym wielu członków naszej Rady Nadzorczej ma opory i obawy przed aktywnym nadzorem zarządu, a nawet przed zadawaniem jakichkolwiek kontrolnych pytań zarządowi. Wszyscy wiemy, że te obawy wiążą się z lękiem niektórych radnych przed manipulacjami obniżającymi parametry dostarczanego mleka lub nawet nieuzasadnionego wstrzymania odbioru mleka. To sprawia, że część Radnych niestety nie jest niezawisła i niezależna od zarządu. A przecież rada nadzorcza jest jedynym organem nadzoru właścicielskiego naszej Spółdzielni. Musimy zrobić wszystko co jest możliwe , aby przywrócić w naszej spółdzielni prawdziwy nadzór nad zarządem i jego poczynaniami. Spółdzielnia to tak naprawdę nie maszyny i urządzenia, ale ludzie: Pracownicy i Rolnicy. W związku z tym apeluję do Wszystkich Spółdzielców, aby wspierali swoich Radnych, ze swojego terenu, aby ich energicznie zachęcali do większej i odważniejszej aktywności kontrolnej nad zarządem i Spółdzielnią. Chodzi o to , aby radni zawsze reprezentowali interes Spółdzielców i Spółdzielni, a nie prezesa. Jednocześnie apeluję do zarządu naszej Spółdzielni , aby zapewnił pełen obiektywizm, transparentność i uczciwość w ocenie parametrów odbieranego mleka od członów Rady Nadzorczej. Drodzy Spółdzielcy, Przyjaciele, Zdaniem wielu obserwatorów sytuacja naszej Spółdzielni , szczególnie na tle wiodących mleczarni w Polsce, jest znacznie gorsza niż nam się dotychczas wydawało i znacznie gorsza niż nachalna „propaganda sukcesu” głoszona przez zarząd. Musimy zrobić wszystko , aby nie dopuścić do sprywatyzowania naszej spółdzielni. Mamy wiarygodne sygnały, że przygotowania na to mogą mieć już miejsce! Musmy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do jej upadku. Musimy wreszcie zrobić wszystko , aby nasza mleczarnia zachowała wspólnotowy , spółdzielczy charakter. Apeluję też do wszystkich Pracowników Spółdzielni , aby w tej kryzysowej sytuacji zachowali spokój i rozwagę. Pamiętajcie proszę, że my , rolnicy doceniamy Waszą pracę i Wasz codzienny trud. Przyjaciele, Mam marzenia o spółdzielni zarządzanej profesjonalnie i nowocześnie , kompetentnie i z pasją; spółdzielni zdolnej wygrywać na coraz trudniejszym rynku; spółdzielni , która jest znaną i kochaną przez Polaków wspaniałą marką. 
Marzy mi się spółdzielnia kierowana przez zarząd , który lubi ludzi , który bez fałszu, szczerze lubi rolnictwo i rolników, który lubi pracowników, który jest zaangażowany w realne wspieranie gospodarstw swoich rolników, któremu obca jest nieuczciwość , kombinacje czy niejasne „machinacje pod stołem”, zarząd który nigdy nie uchyla się od nadzoru właścicielskiego Spółdzielców. Jestem przekonany , że wspólnie możemy w szybkim czasie urzeczywistnić te marzenia. Nie dajmy się podzielić! z wyrazami szacunku Michał Matuszczyk członek Rady Nadzorczej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie tel.: 607 656 484
  • ticket 2020-02-13 11:26:55
    raczej polska izba mleczarska produkuje mity. stek bzdur i klamstw. ja wiem, ze chca zarabiac kase, ale czemu kosztem zdrowia innych ludzi? palenie fajek jest niezdrowe i producenci fajek nie udaja, ze palenie jest zdrowe. nie tak dawno wszyscy ludzie mieli nietolerancje na laktoze, to nie jest mit, to jest fakt. lobby mleczarskie musi opowiadac klamstwa, bo zalezy im na kasie. na szczescie madrym ludziom swym glupot nie wcisna.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.175.113.29