Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Nie będzie zmniejszenia ilości mleka

 • Autor: KRIR
 • Data: 08-12-2009, 17:02

W lipcu tego roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego o zmniejszenie do 70% minimalnej ilości referencyjnej mleka, wprowadzanego do obrotu, poniżej której zmniejszana jest przysługująca rolnikowi kwota mleczna w przypadku jej niewykorzystania.

Resort rolnictwa po tym postulacie wystosował wniosek do Komisji Europejskiej o interpretację art. 72 rozporządzenia Rady (WE) Nr 1234/2007 regulującego tę kwestię. Obecnie, po uzyskaniu odpowiedzi, MRiRW przedstawiło samorządowi rolniczemu swoje stanowisko w tej sprawie.

Poniżej zamieszczamy jego treść:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpiło do Komisji Europejskiej o dokonanie interpretacji sposobu implementacji zmienionego rozporządzeniem Rady (WE) nr 72/2009 z dnia 19 stycznia 2009 r. (Dz. Urz. UE L 30 z 31.01.2009, str. l) przepisu art. 72 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych ("rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku") [Dz. Urz. UE L 299 z 16.11.2007, str. 1, z późn. zra.] dotyczącego zwiększenia z 70% do 85% ww. limitu produkcji. Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej państwo członkowskie posiada pełną swobodę w określeniu zasad wdrożenia ww. przepisu.


Zgodnie z art. 72 ust. 2 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007, jeżeli producenci nie wprowadzą do obrotu ilości równej przynajmniej 85% ich kwoty indywidualnej podczas co najmniej jednego dwunastomiesięcznego okresu, państwa członkowskie mogą zdecydować, czy i na jakich warunkach całość lub część niewykorzystanej kwoty zostanie przekazana do rezerwy krajowej.


W ww. odpowiedzi Komisji Europejskiej wskazano, iż cytowany przepis umożliwia państwu członkowskiemu UE zastosowanie progu niższego niż określony w przepisie, w tym np. pozostawienie dotychczas stosowanego progu w wysokości 70 % lub np. ustalenie dwóch progów minimalnego wykorzystania kwoty mlecznej w danym roku kwotowym i uzależnienia od tych wielkości części kwoty mlecznej jaka zostanie przekazana do rezerwy krajowej w sytuacji, gdy dany próg nie zostanie zrealizowany.


Biorąc pod uwagę fakt, że Komisja Europejska potwierdza w przytoczonej powyżej informacji swobodę decyzyjną w zakresie implementacji ww. przepisu art. 72 ust. 2, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje dokonywania zmian w obecnie obowiązujących przepisach ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz. U. z 2009 Nr 11, poz. 65, z późn. zm.), wdrażających postanowienia tego artykułu. Pozostawienie minimalnego progu wykorzystania kwoty mlecznej na poziomie dotychczas obowiązującym, tj. 70%, pozwala z jednej strony na zachęcanie producentów mleka do optymalnego wykorzystywania indywidualnych kwot mlecznych, z drugiej natomiast na uwzględnienie w ustalaniu stopnia wykorzystania kwot sytuacji czasowo wpływających na zmniejszenie zdolności produkcyjnych gospodarstw mlecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 558) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH