Perspektywy dla mleczarzy na 2015 rok nie są dobre

Sytuacja na rynku światowym wskazuje, że perspektywy na 2015 rok nie są pomyślne dla polskich eksporterów produktów mleczarskich - Maciej Stępień, prezes Związku Pracodawców, Eksporterów i Importerów Produktów Mleczarskich.
Jak mówi, od dwóch lat praktycznie na całym świecie są bardzo dobre warunki pogodowe do produkcji mleka. Przekłada się to na stały już wzrost produkcji, co skutkuje spadkiem cen. Najwięksi producenci mleka od lat zwiększają produkcję. - W ubiegłym roku Indie zwiększyły ją o 4 proc., USA o 3,5 proc., Nowa Zelandia aż o 8-9 proc. a Australia o 2 proc. Także Unia Europejska produkuje więcej mleka. Generalnie można przyjąć, że w obecnej chwili na świecie jest nadprodukcja mleka, a równocześnie obniża się światowy popyt - mówił prezes Związku Pracodawców, Eksporterów i Importerów Produktów Mleczarskich.
Zaznaczył, że otwierają się nowe rynki jak chiński czy indyjski, a także pozostałe kraje z Azji południowo-wschodniej jak Wietnam czy Malezja, ale w jego odczuciu polscy eksporterzy mają niewielkie szanse odnieść poważniejsze sukcesy w tamtym rejonie. - Na naszą niekorzyść działa głównie odległość, wyższa cena, oraz sąsiedztwo położonej w tamtym rejonie Nowej Zelandii, która jest największym eksporterem mleka na świecie i w praktyce dyktuje jego cenę - mówił prezes Stępień.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!