Prezes KZSM o przyczynach kryzysu w mleczarstwie

Od półtorej roku sytuacja w mleczarstwie systematycznie się pogarsza. Taka sytuacja jest w całej Europie. Na taką sytuację złożyło się kilka przyczyn – powiedział Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich podczas Targów Mleko-Expo 2015.
Przyczyn pogarszającej się sytuacji upatruje m.in. w zmniejszonych o połowę zakupach artykułów mleczarskich przez Chiny. Kolejną sprawą jest embargo Rosji na produkty żywnościowe z Unii Europejskiej, które dosyć mocno dotknęło polską branżę mleczarską. Trzecią przyczyną, która wpływa na negatywną sytuację w branży, jest niski poziom spożycie mleka i jego przetworów na rynku wewnętrznym.
Prezes Broś, podkreślał, że rynek wewnętrzny jest najważniejszy. - Jest on bardziej stabilny niż zewnętrzny, nie ma ryzyka kursowego, nie ma spekulacji – mówił szef KZSM. Dodał, że w tym roku spożycie mleka w przeliczeniu na jednego mieszkańca naszego kraju nieznacznie spadło i wynosi poniżej 200 litrów na osobę. - Dla porównania we Francji czy Niemczech spożycie wynosi ok. 400 litrów, a w Skandynawii blisko 500. Nawet niewielki wzrost spożycia w naszym kraju, wpłynąłby znacząco na kondycje branży – uważa Waldemar Broś.
Podkreślił, że kryzys stawia nowe wyzwania przed sektorem mleczarskim. - Przede wszystkim musimy bardziej intensywniej pracować nad rozwojem rynku wewnętrznego. Ponadto, nie możemy ulegać złym decyzjom Komisji Europejskiej, gdyż polityka Komisji dotycząca rolnictwa prowadzi do jego zagłady. Proponowane zmiany idą w kierunku niezrozumiałym, mogą zniszczyć produkcję żywności w Europie – mówił prezes Broś. Jako przykład podał postulat aby o 1/4 zmniejszyć pogłowie bydła mlecznego i mięsnego w Europie, co jest argumentowane troską o emisję gazów cieplarnianych.
- Komisja przekonuje, że spadek pogłowia można zrównoważyć zwiększeniem wydajności, ale to mrzonka. Są granice wydajności, których nie da się przekroczyć. Jeśli zmniejszymy pogłowie bydła, to już go potem nie odbudujemy – podkreślał Waldemar Broś.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE: (1)
Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!
Zobacz wszystkie komentarze (1)