REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Prezes Mlekpolu: Nie ma mechanizmów wspierających konsolidację mleczarstwa

  • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl
  • Data: 25-09-2009, 08:47
Prezes Mlekpolu: Nie ma mechanizmów wspierających konsolidację mleczarstwa

- Mowa o konsolidacji branży brzmi pięknie, ale nie ma obecnie żadnych mechanizmów które by ją wspierały. A jest to proces bardzo kosztowny - powiedział podczas debaty na VII Forum Mleczarskim w Augustowie Edmund Borawski, prezes Mlekpolu.

REKLAMA

- Przejmowanie czy łączenie mleczarni kosztuje bardzo dużo i większość tych kosztów ponosi podmiot przejmujący. Trzeba wyrównać ceny mleka, pospłacać zobowiązania przejmowanego, podatki itd. Konsolidacja wymaga długiej i spokojnej pracy - mówił Edmund Borawski.

- Z tego powodu mleczarstwu jest potrzebny fundusz konsolidacyjny. Można także konsolidować się przez produkty, gdy kilka zakładów zacznie produkować jeden produkt, pod wspólną marką - mówił prezes Borawski.

Jego wypowiedz była odpowiedzią na wezwanie ministra Sawickiego do konsolidowania się mleczarstwa. - Poprę każdą inicjatywę branży, pod warunkiem, że będzie to projekt wspólny mleczarstwa. Musicie się konsolidować - wzywał zgromadzonych na sali mleczarzy minister rolnictwa wskazując niemiecki przykład.

- Porównanie Polski z Niemcami jest nietrafione - odpowiadał Borawski. - Proszę spojrzeć jakie ogromne środki zostały zainwestowane w przemysł mleczarski w dawnym NRD. Obecnie firmy stamtąd mogą śmiało konkurować z mleczarniami z d. RFN. - mówił Edmund Borawski.

- Wszyscy rozumiemy, że konsolidacja to obniżenie kosztów. Proponuję, aby minister Sawicki, ogłosił mleczarstwo przemysłem narodowym - dodał szef Mlekpolu.

Na zakończenie debaty Marek Sawicki otrzymał od mleczarzy szablę, aby "mógł lepiej walczyć o interesy branży".

KOMENTARZE: (7)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • abc 29-11-2009, 21:41:
Czy taką szablę wlicza się do dochodów?
  • Już jestem po konsolidacji 29-11-2009, 18:19:
Pan Prezes chciałby żeby mu jeszcze dać.To może niech te mniejsze Spółdzielnie zapłacą wyższy podatek ,wówczas będą dla Panów Prezesów pieniądze.
  • U 56 27-09-2009, 15:17:
Veto - słowo pochodzenia łacińskiego - napisałem w oryginale tak jak używąło sie go w annałach XIV - XVIII wieku aby było ono kojarzone z liberum veto a więc miało wyroźista wymowę.

Zobacz wszystkie komentarze (7)

REKLAMA
REKLAMA
PARTNERZY SERWISU
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA

REKLAMA
PARTNERZY PORTALU
City Board - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu www.nagel-group.com - partner portalu