Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Prezes Mlekpolu o małych mleczarniach

  • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl
  • Data: 10-05-2010, 11:53
Prezes Mlekpolu o małych mleczarniach

Mimo postępującej konsolidacji branży, małe mleczarnie będą funkcjonowały nadal, ale warunkiem koniecznym jest utrzymanie na właściwym poziomie płynności finansowej. Ich funkcjonowanie związane jest z z niskimi cenami płaconymi za mleko rolnikom, a zatem są utrzymywane przez dostawców - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Edmund Borawski, prezes Mlekpolu i Polskiej Izby Mleka.

Zdaniem prezesa Borawskiego, Dopóki producenci mleka będą się na taki stan rzeczy godzili, dopóty małe lokalne spółdzielnie będą funkcjonowały. - Jeśli mówić tu o problemach to zapewne warto wskazać brak wystarczających funduszy na inwestycje i promocję. Mamy na krajowym roku kilka przykładów małych mleczarni, które znalazły dla siebie odpowiednią niszę na rynku i starają się funkcjonować w obecnej sytuacji - uważa szef Mlekpolu.

Edmund Borawski podkreśla, że faktem jest, iż ubywa małych gospodarstw produkujących mleko. Równolegle wzrasta ilość dużych gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka i ilość produkowanego mleka. Ale konsolidacja i rozwój dostawców mleka napotyka na wiele problemów. Mam tu na myśli bariery finansowe (konieczne jest stałe inwestowanie w park maszynowy) oraz problemy z powiększaniem areału tych gospodarstw. Myślę, że nie bez znaczenia w tym zakresie są dopłaty bezpośrednie.

Mlekpol posiada około 40% udział w rynku mleka UHT, jest wiodącym w kraju producentem sera, masła, jogurtów i twarogów oraz największym w kraju dostawcą mleka do szkół w programie „Szklanka Mleka". W skład Mlekpolu wchodzi 12 zakładów - macierzysty w Grajewie, Kurpianka w Kolnie oraz zakłady w Mrągowie, Sejnach, Zambrowie, Augustowie, Bydgoszczy, Sokółce, Dąbrowie Białostockiej, Radomiu, Zwoleniu i Gorzowie Wielkopolskim. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (8)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • mlekopij2010 20-05-2010, 08:13:
Stwierdzenie ...dopóki dostawcy będa sie na taki stan rzeczy godzili..." jest słuszne. Problem ten nie dotyczy tylko małych firm. Przykład potega "'Na glinianych nogach" - MLEKOVITA. System zarządzania oparty jest na zupełnie odwrotnej ideii od idei spóldzielczej. MLEKOVITA chce produkowac wszystko i dokopac wszystkim. Fenomenem byłoby równiez dystrybuowanie produkcji we własnym zakresie (choc rolą zakładu jest produkcja a nie dystrybucja choćby ze wzgledu na koszty). Ciężar funkcjonowania zakładów i koszty nieudolnych kontraktów (nierentownych) np z sieciami handlowymi obarczają dostawców. Pan Sapiński pompuje kase w media i promuje marke a jak wynik firmy jest kiepski to łup po cenie mleka...ewentualnie coś przejmie i wyssie mleko w cysternach a potem porzuci "...jak wampir ofiarę".....Dziwi mnie tylko jak wielu jest zainteresowanych poddaniem się Panu Sapińskiemu. Przeciez ten system widac na kilometry....
To nic ze rolnicy z kredytami, zadłuzeni dostaja łupnia z miesiąca na miesiąc co tam przeciez to oni są dla MLEKOVITY a nie MLEKOVITA dla nich!
  • półTusk 12-05-2010, 10:59:
Szanowny Analityku ! jakbyś po pijaku zgubił w Sejmie pół miliona w używanych banknotach to też byś bredził we wszystkich wywiadach
  • Armator 11-05-2010, 15:46:
Czasem, aż oczy bolą patrzeć jak się przemęcza,
dla naszej mleczarni, prezes Borawski Edmund,
naszego Mlekpolu jak "Tęcza".
Ciągle pracuje!
Wszystkiego przypilnuje
i jeszcze inni,
niektórzy wtykają mu szpilki.
To nie ludzie - to wilki!
To mówiłem ja - Jarząbek Wacław, trener drugiej klasy. Niech żyje nam prezes sto lat!

Zobacz wszystkie komentarze (8)

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH